| BIoodyMary a întrebat:

Poate cineva sa-mi dea niste poze cu oameni care au fost atinsi de focul Sfantului Elm adica asa:

Din cauza acestui fenomen, omul aflat în apropiere simte înţepături uşoare în piele, părul i se zbârleşte, iar noaptea, în jurul capului îi apare o aureolă strălucitoare, din nări îi ţâşnesc scântei, iar de pe vârfurile degetelor ridicate în sus, egrete luminoase. Numele lui vine de la un „sfânt", care nu există în nici un calendar.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

"Efectul sfantului Elm", apare in cazul ionizarii suprafetei avioanelor, ce par sa aiba glow.

Aceasta aureola electrica poate fi vazuta in documentarul:
Air Crash Investigation (Sezonul IV) - "All Engines Failed"

Nu numai ca nu este de domeniul fantasticului, dar este chir bine inteles de ce lucrurile se ionizeaza si au "flacara" electrica.

Probabil ca ai auzit de aurole boreale, au "in mare" aceeasi cauza, si la fel cine ar interactiona cu ele, li s-ar zburli parul.

| BIoodyMary explică (pentru KhludCiprian):

Un episodul era
https://www.youtube.com/watch?v=OpuxqBp-CXw
dar eu vreau un om care este afectat de acest fenomen

| KhludCiprian a răspuns (pentru BIoodyMary):

Da, acesta e episodul!

Daca un om era afectat de acest fenomen, trebuia sa aiba o incarcatura electrica destul de mare, ce sa zic. Nu uita, exista si Photoshop pe aici, deci daca vezi astfel de poze, probabil trebuie sa folosesti Google Image Search sa vezi daca link-ul este confirmabil sau doar e cineva cu prea mult timp liber!

| BIoodyMary explică (pentru KhludCiprian):

Nu e nimic pe Google.

| KhludCiprian a răspuns (pentru BIoodyMary):

Am gasit o poza ca asta:
https://www.flickr.com/photos/johnydaystudio/5575705851/

Sigur photoshopata si fara a fi pretentie de a fi spirituala
;)

| KhludCiprian a răspuns (pentru BIoodyMary):

Ai dreptate, m-ai convins!

Am vazut ca poza e dintr-un film (din 2011 ) dar sigur e inspirata dupa un caz real tongue