| Inferno a întrebat:

Poate Dumnezeu sa ierte neconditionat? Daca da, atunci de ce nu o face?
P. S.:Astazi se trece pe sub masa?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca poate, de aceea a si facut primul pasul spre omenire daruind pe Fiul Sau pentru a ne impaca cu El.Trebuie doar sa accepti iertarea Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Din moment ce l-a "daruit" pe isus pentru a ierta pacatele si cerinta pentru iertare este acceptarea lui isus si a sacrificiului sau, nu mai este iertare neconditionata nu?

| iKronstadt a răspuns (pentru EmaS):

Dacă dumnezeu iartă necondiționat, nu înseamnă că regulile impuse chiar de el se anulează din start? De ce a mai făcut acele legi? Doar pentru amuzament?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Dar El cheama pe toata lumea. El a platit acelasi pret si pentru tine si pentru mine. Sper sa nu te enervezi, dar ca sa te asigur ca este asa cum am spus iti dau un singur verset:,, Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.,,

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deutronom 30:,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,
El a facut pasi inspre omenire. A sacrificat pe singurul Sau Fiu ca sa impace omenirea cu El. Tu alegi.

| iKronstadt a răspuns (pentru EmaS):

Iubire, este vorba despre necondiționare happy Am renunțat de mult să mă mai enervezwinking
Postarea lui Inferno este clară ca lumina zilei. Adică, condiționează sau nu dumnezeu iertarea față de el? Dacă nu o condiționează, de ce mai există legile scrise? Dacă o condiționează, de ce o face?
P. P. Să fiu al naibii, dacă nu am simțit că mă privești dintr-o mașină, undeva la o barieră de cale ferată (pe relația Bran-Brașov), dintr-o mașină venită din contrasens laughing Serios! Prea semăna cu tine tipa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ma enervez stai linistita. Stiu si ce scrie in biblie. Din ce ai zis acum, rezulta ca iertarea lui nu este neconditionata. Daca a sacrificat corpul unui semizeu, crestinismul nu mai este o religie monoteista iar daca isus este dumnezeu, atunci sacrificiul a fost el pentru el, deci inutil si ilogic. Dupa cum am mai zis, din moment ce conditia pentru iertare este sa-l accepti pe isus, dumnezeu nu iarta neconditionat. Daca nu-l accept pe isus mai primesc iertare pentru acel ceva pe care nu l-am facut?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Nu eram eu, iubire. Si raspunsul meu este clar. Nu uita ca exista o lupta spirituala intre Dumnezeu si satan. Dumnezeu nu obliga pe nimeni. El a lasat o parte din ingeri ca sa il urmeze pe satan. El ne iarta, dar nu ne obliga ca sa primim iertarea.Vezi tu, noi ca simpli oameni avem asteptari ca cei care ne-au gresit sa isi recunoasca greseala si sa ne ceara iertare.Cu atat mai mult Dumnezeu care a facut totul pentru noi, este indreptatit ca sa ii cerem iertare.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Era singura cale de a mai salva omenirea. Fara varsare de sange nu este iertare.De aceea El a platit pretul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci si mai pe scurt, am dreptate. Dumnezeu nu iarta si nu poate sa ierte neconditionat.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci si mai pe scurt, El iarta, dar tu alegi daca primesti sau nu iertarea.

| ramona30 a răspuns:

Pai nu iarta neconditionat pentru ca dumnezeu nu exista. Noi oamenii l-am inventat

| sabin89 a răspuns:

Iarta daca cumperi indulgenţe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e cu neputinţă omului, la Dumnezeu este posibil. Condiţia este o căinţă profundă şi mărturisirea jertfelnică a Mântuitorului nostru şi a Împărăţiei Lui:,, ci ca tâlharul mărturisindu-mă strig Ţie : Pomeneşte-mă, Doamne, întru împărăţia Ta." Primul căruia i-a fost promisă Împărăţia Cerurilor a fost un nelegiuit care s-a căit.

| iKronstadt a răspuns:

Nu o va face vreodată. Dogma creștină arată clar că pentru a intra în grațiile lui dumnezeu trebuie să îndeplinești anumite condiții. Deci, treaba este condiționată.
P. P. Probabil că se trece, deja mă lasă genunchii. A dracului horincă...

| RoseQueen a răspuns:

Pai iarta, dar nu neconditionat astfel nu ar mai trebui sa existe lrgi si am trai intr-un haos inimaginabil, iar credinta are doar un simplu fleac.(chiar am zis-o si pe asta...)

| madalina2222 a răspuns:

Da sigur capoate doar trebuie sa iti ceri iertare ca sa te caiesti desigur cu sinceritate..si tu sigur ai gresit unui om si fara sati ceri iertare nu cred ca tea iertat da bine diferenta dintre om si Dumnezeu este ca omul nu iarta intodeauna dar Dumnezeu da