| adrian1419 a întrebat:

Poate Dumnezeu sa pacatuiasca? Intreb si eu ca nu inteleg.
Ma rog daca ar exista sau daca voi credeti ca poate

23 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

A păcătuit deja făcând și/sau lăsând pe lumea asta și cretini.
Dar e un alt fel de păcat.

| StCiprian a răspuns (pentru Musique):

Nu,gresesti.Acesti "cretini"au ales sa fie asa. Dumnezeu ne-a lasat libertatea sa putem urma Lui sau Satanei.

| Ađřıαηηα a răspuns:

In opinia crestinilor Dumnezeu nu pacatuieste el fiind perfectiunea intruchipata.
In opinia mea este o entitate ideologica nascocita din lipsa de ocupatie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Motivul ar fi de ce sa pacatuiasca; Dumnezeu e duh

| sublime89 a răspuns:

Daca genocidul nu-i pacat, atunci ce e?

| oprescudorin11 a răspuns:

Pacatul, dupa o logica simpla, este asumat de cei in afara Lui Dumnezeu! Exista pacat! Permanent, nu ne putem feri de el.E o teorie mai larga ( si practica).Mai studiaza!

| oprescudorin11 a răspuns:

Aaa, am uitat sa spun ca incalcarea regulilor jocului le fac ailalti! Niciodata cine are puterea totala nu greseste, nu are pacate! El insa hotaraste in spiritul legilor facute de El, cine si cum.

| Lizzu a răspuns:

Da,daca exista,pacatuieste zi de zi,ora de ora,minut de minut si secunda de secunda cu fiecare om care este discriminat de soarta,de viata.

Fata de fiecare om care nu are pe cand unii au prea multe, mult mai multe decat pot duce si decat li se cuvinte, atat de multe incat le innebuneste mintea.

De ce unul are prea mult si altul deloc? nu te intrebi ce e in neregula cu lumea asta? si de ce e asa?

-Daca ar exista vreun dzeu, i-as arunca in fata toate intrebarile fara raspuns si l-as obliga sa-mi raspunda in secunda urmatoare si sa faca ceva.

Daca exista vreun ceva si se numeste dumnezeu atunci pentru ce se distreaza privind lumea asta si oamenii dispretuiti de soarta din ea?

Daca exista un dzeu, atunci e sadic.

| iurii75 a răspuns:

Potrivit textelor biblice ebraice şi greceşti, a păcătui înseamnă literalmente a rata ţinta. Dumnezeu însuşi a stabilit „ţinta" pe care trebuie să o atingă creaturile sale inteligente. Ratarea acestei ţinte înseamnă păcat; păcatul înseamnă şi nedreptate sau nelegiuire (Rom. 3:23; 1 Ioan 5:17; 3:4). Tot ce nu este în armonie cu personalitatea, cu normele, cu căile şi cu voinţa lui Dumnezeu, care sunt sfinte, reprezintă păcat. Păcat poate însemna o conduită greşită, nerealizarea lucrurilor care ar trebui făcute, o vorbire lipsită de pietate, gânduri necurate şi dorinţe sau motivaţii egoiste.

| Moisie a răspuns:

Care Dumnezeu?
Cel al lui Moise a pacatuit ucigand sute de bebelusi, iar "dumnezeul" crestin a comis mai multe crime bicisnice decat insusi Dracu in persoana!
Asa ca te las pe tine sa tragi concluzia!

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu nu poate sa pacatuiasca, fiindca pacatul se defineste ca ceea ce il desparte pe om de Dumnezeu sau slabeste legatura cu El.
Dar legatura lui Dumnezeu cu Dumnezeu nu poate fi nici desfacuta, nici slabita. Absurd. Prin urmare, Dumnezeu nu poate pacatui.

| Cyrano a răspuns:

Este impotriva naturii Lui. Nu poate pacatui nici gresi. El este ADEVARUL absolut!

| adrian1419 explică (pentru Cyrano):

Atunci mai e omnipotent?

| Cyrano a răspuns (pentru adrian1419):

Da. Dumnezeu nu face nimic impotriva naturii Sale!

| adrian1419 explică (pentru Cyrano):

Adica poate pacatui? daca nu mai e omnipotent? daca da mai e bun?

| Cyrano a răspuns (pentru adrian1419):

Dumnezeu nu poate face raul. Acest lucru nu Il face sa nu mai omnipotent. Este este absolut in toate!

| adrian1419 explică (pentru Cyrano):

Nu poate face raul....este omnipotent(poate face totul)...
Logic!

| Cyrano a răspuns (pentru adrian1419):

Omipotenta Lui Dumnezeu nu se refera la faptul ca face si prostiile care sunt in capul unora!

| Kabuto79 a răspuns:

Propriul tau dumnezeu = PERFECTIUNE, 100% puritate
Daca te referi la dumnezeul din legendele crestinismului. acela a pacatuit, dar in majoritatea cazurilor a pacatuit pentru a repara un pacat si mai mare

| adrian1419 explică:

Daca nu poate pacatui mai e omnipotent?

| HippocrateS a răspuns:

Perfectiunea nu exista.

| StCiprian a răspuns:

Nu pentru ca El este fara de pacat, nu poate fi intinat.

| adrian1419 explică (pentru StCiprian):

Atunci e omnipotent?