| RAY a întrebat:

Poate fi numita ignoranta faptul ca un ateu nu vrea/nu poate sa îl perceapa pe Dumnezeu doar prin apel la emotii?

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Nu.

Se numeşte logică, nu are de ce să fie ignorant dacă-şi ascultă gândurile, fiecare credem în ceva, alţii nu credem deloc.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Orice dorință, orice gând și orice atracție către Dumnezeu -oricat de mici ar fi acestea- ele reprezintă chemarea lui Dumnezeu, apelul Duhului Sfânt ca omul să caute pe Dumnezeu.
Omul se poate opune hotărât chemării divine, ori poate amâna spunandu-si că altădată se va ocupa de cele spirituale.
Sau ferice de cel ce va da curs îndemnurilor de a căuta pe Dumnezeu.

| DeyCj a răspuns:

Nu, ci mai degrabă percepție eronată.E drept că acest Dumnezeu poate fi perceput oricum, și dacă e doar o coincidență, omul care a fost învățat de mic să creadă în aceasta persoană(inventată) va percepe eronat ca pe un semn de la această persoană.

| Superior a răspuns:

Dumnezeu poate fi perceput si prin apel la logica.

| RAY explică (pentru Superior):

Serios,foarte logic faza cu a existat dintotdeauna ce sa spun

| 6684464 a răspuns:

Perceapă* in loc de "percepe"? emoții* cu 2 de i? Apropo de "Romania"

Nu, dar daca incep sa-mi spun opiniile referitoare la teoria relativitatii fara sa stiu fizica, matematica si fara sa fi citit macar ceva despre ea, ma pot numi ignorant?

| RAY explică (pentru 6684464):

Nu dar faci aiurea spam la intrebarea mea

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Virgula dupa "Nu"? Punct dupa terminarea propozitiei? Apropo de "Romania"

Dar cum ma numesc daca incep sa-mi exprim criticile despre un subiect din care nu stiu nimic?

| RAY explică (pentru 6684464):

Baaaaaaaaaa tu vrei ignor? sa stiu, ce tot ai ma cu gramatica mea

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Virgula inainte si dupa "ma" si semnul intrebarii dupa ce ti-ai exprimat intrebarea in scris. Mi-e mila de cine va primi scrisoarea ta de intentiehee hee

Raspunde-mi la intrebare sa stiu de ce ai spus "nu": cum ma numesc daca incep sa-mi exprim criticile despre un subiect din care nu stiu nimic?"

| BogdantheDreamer a răspuns:

''nu vrea/nu poate sa îl percepe''
perceapa*

''doar prin apel la emoti?"

emotii*

Poate fi numita prostie/ lipsa de ocupatie, etc.

Daca o persoana s-a declarat atee, nu inteleg de ce ar mai pierde timpul cu "incercari" de al descoperii pe Dumnezeu, existenta divinitatii fiind din start neagata de atei.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Noi la cat religie dezbatem aceste lucruri din plictiseala, din curiozitate, din sa fie si intrebari pe aici, si intrebarea asta de fapt au pus-o toti teisti in raspunsurile date la intrebarile de saptamana asta, e o ignoranta asta?