| Nilsson a întrebat:

Poate s-a mai pus intrebarea acesta, dat tot n-am inteles un lucru: ce cauta ateii la categoria Religie cand ateismul e o non-religie?

Sper ca n-am adresat intrebarea la categoria nepotrivita happy

Răspuns Câştigător
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Pentru că de fapt este o religie!

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Multi isi sacrifica din timpul pretios pentru a aduce lumina cunoasterii in viata unor ignoranti irecuperabili.

| Nilsson explică (pentru Inferno):

Cine le cere sa isi sacrifice timpul?
Pentr un crestin e de inteles, pentru ca nu esti responsabil doar de mantuirea ta, dar ateii ce motivatie au sa incerca sa corupa niste straini pe care nici nu i-au vazut in viata lor?

Daca ar fi vorba de iubire fata de ei, nu i-ar insulta si jigni cu fiecare ocazie.

Plus ca se folosesc de multe minciuni, deci e vorba de o rea intentie aici.
Daca nu as fi citit Noul Testament, din postarea asta as crede ca Iisus era un instigator la violenta (Luca 19:27) si ca cerea ca cei care nu sunt de acord cu el sa fie adusi si taiati in fata Lui, dar de fapt este vorba de o pilda in care concluzioneaza ca daca stapanitorii omenesti sunt atat de aspri cu cei vicleni, cu atat judecata lui Dumnezeu ar trebui sa fie de temut:
https://www.tpu.ro/......i-aici-si/

| Inferno a răspuns (pentru Nilsson):

Pentru un crestin care isi sacrifica timpul motivatia este una cat se poate de simpla, dupa cum ai spus si tu.
Este vorba de teama de iad, sau de castigarea anumitor recompense cum ar fi mantuirea.

Pentru un ateu insa motivatia e mai subtila si transcende mentalitatea specifica evului mediu intunecat, ramanand deci incognoscibila "ratiunii" religioase. Este vorba de concepte abstracte si incomprehensibile pentru majoritatea crestinilor, cum ar fi "spiritul civic". Practic motivatia nu se rezuma la recompense/pedepse. Stiu, e mind-blowing pentru voi, dar asta e adevarul.

"Daca ar fi vorba de iubire fata de ei, nu i-ar insulta si jigni cu fiecare ocazie."
Omori un om pentru a salva alti 10, sau lasi 11 oameni sa moara?
Asa si aici, acele insulte sunt un sacrificiu nefericit, dar necesar, pentru a trezi la realitate multi alti indivizi.

| Nilsson explică (pentru Inferno):

``Spirit civic``? Asta e gluma proasta.
Cand e ultima oara cand ei au facut un act de caritate fata de cineva sau pentru comunitate?

Faza cu insultele ca un sacrificiu necesar e si mai si.
Ei iau in deradere credinta ca sa para mai destepti si mai interesanti, o fac pentru propria lor satisfactie.

Cred ca se ghideaza dupa principiul: ``daca tot sunt pierdut, macar sa pierd cat mai multi odata cu mine``.

Daca nu cred in Dumnezeu, e alegerea lor si ii inteleg, dar sa isi vada frate de propria viata, de ce sa se faca responsabili si de pierderea altora cand e posibil sa se insele?

| Dandanache a răspuns:

Nu stiu ce cauta nici cei care nu practica sportul la categoria Sport. Dar, daca ma gandesc mai bine, poate se uita la competitii sportive si atunci ii intereseaza sportul din postura de observatori si comentatori de ocazie.

Pe de alta parte, nu stiu ce cauta ateismul la rubrica Religie. Daca ateismul este o non-religie, de ce simt nevoia religiosii sa discute la categoria Religie despre ceva ce este non-religios?

| Nilsson explică (pentru Dandanache):

Oare cum ar fi daca:

- sunt impotriva privitului la competitii sportive si intru la categoria Sport sa ma leg de cei de acolo de ce se uita la niste oameni care vor sa bage o minge in plasa si sufera atat de mult din cauza asta?

- sunt impotriva produselor Apple si intru la categoria Tehnologie si ma leg de posesorii de Iphone ca de ce dau atatia bani pe niste telefoane la suprapret si sunt sclavi din punct de vedere psihic al aceleasi marci?

- sunt impotriva animaleleor de companie rasfatate si ma leg de cei de acolo ca de ce cheltuie atatia bani cu niste animale, cand in tara sunt copii fara adapost si in Africa mor de foame?

- sunt impotriva unei vieti sexuale iresponsabile si ma leg de cei de la categoria Dragoste si sex ca de ce nu au asteptat pana la casatorie?

Cam penibil, nu?

``Pe de alta parte, nu stiu ce cauta ateismul la rubrica Religie. Daca ateismul este o non-religie, de ce simt nevoia religiosii sa discute la categoria Religie despre ceva ce este non-religios?``

Daca n-ar fi atei la categoria asta, n-ar ar mai fi intrebari care li se adreseaza. Si ei sunt cei mai activi pe aici din cate se pare.
Pentru mine asta e o dovada ca sunt stapaniti de duhuri rele si cauta sa faca lucrarea celui rau de a corupe cat mai multe suflete.

Daca esti ateu nu iti irosesti atata timp sa convingi niste necunoscuti de credinta ta, nici macar Martorii lui Iehova nu sunt asa de perseverenti.

Daca ei cred ca in viata asta este totul, in mod logic ar trebui sa fie mai preocupati de interesele lor si sa se bucure de ea, gen sa se uite la un film sau un meci.

| Dandanache a răspuns (pentru Nilsson):

Ai simplificat exagerat totul si ai redus ateii la o categorie exclusiva de 'bullies', care nu au alt scop decat sa agreseze credinciosii. Sunt si atei cu bun simt care intra aici doar de dragul discutiei, cu atat mai mult cu cat si categoria Religie absoarbe multe discutii nereligioase care ii preocupa si pe ei. Sunt foarte multe intrebari care pun stiinta si religia in discutie, in termeni comparativi, sunt foarte multe opinii care demoleaza teorii stiintifice plecand de la premise strict religioase, se discuta probleme sociale, precum familia traditionala sau impozitarea Bisericii etc. Toate topicurile astea atrag inevitabil in discutie si atei, si agnostici, avand in vedere ca sunt subiecte de interes mult mai larg. Baieti, acum serios, se arunca cu pietre zilnic in evolutia speciilor sau in varstele geologice si voi va asteptati sa fie doar lapidatorii la spectacol? Acum cativa ani categoria Religie nu exista, era doar Stiinta si filosofie. Si la intrebarile despre Big Bang si darwinism erau mereu prezenti, cu opinii adverse, persoane religioase. Chiar si acum, in ultimele 24 de ore, a fost postata o intrebare cu caracter religios. Daca aplicam logica ta pana la capat, ce cautau si cauta acolo persoanele religioase?

| Nilsson explică (pentru Dandanache):

``Sunt si atei cu bun simt care intra aici doar de dragul discutiei, cu atat mai mult cu cat si categoria Religie absoarbe multe discutii nereligioase care ii preocupa si pe ei.``
Aici iti dau dreptate, insa nu faceam la ei referire in mod clar, oricum ei sunt mai putini activi.
Dar cat timp o sa fie atei de tip ``bullies`` cum ai zis, e inevitabil sa nu apara utilizatori precum Vassile sau Vernusio (poate si eu, daca lucrurile mai continua asa) pentru ca balanta trebuie reechilibrata.

| T0T a răspuns:

Categoria se numește religie asta însemnând că aici se discută subiecte despre religie. Oricine este liber să își exprime opinia despre un subiect, indiferent de natura subiectului sau de apartenența religioasă a utilizatorului. Eu pot vorbi despre subiectul X indiferent dacă sunt de acord cu subiectul X sau nu. Dacă vorbesc de acel subiect sunt clar on-topic indiferent de ceea ce cred eu despre el, e îndeajuns.

| Hammurabi a răspuns:

E simplu. E o legătură foarte strânsă. Există atei pentru că există religie. Dacă n-ar exista religie n-ar exista nici atei. Corect?

| mentholinks a răspuns:

Sunt aici ca sa faca lumina. Daca ĺumina care este in tine este intuneric cat de mare este intunericul acela. Isus a spus asta. Deci cei care spun ca umbla in lumina umbla de fapt in intuneric.

| xerxes1 a răspuns:

Daca vezu pe cineva ca este cazut intr-o mocirla, nu te opresti sa-l ajuti? Mocirla se numeste crestinism.

Răspuns utilizator avertizat