| Inferno a întrebat:

Poate un fundamentalist religios sa isi argumenteze necredinta intr-un subiect fantastic (considerat de el ca fiind fals) fara ca in cadrul argumentarii sa vina cu idei care extrapolate i-ar infirma propriile convingeri fundamentaliste?

11 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Orice om cu o anumita credinta poate forma un argument prin care sa infirme existenta unei entitati sau idei in care nu crede. Faptul ca ixulescu crede in Dumnezeu, dar nu crede in Mos Craciun nu înseamna ca ixulescu isi va repsinge proprile credinte in timp ce argumenteaza de ce Mos Craciun nu exista. Asta pentru ca esenta in cele doua cazuri este fundamental diferita. Intr-un fel este definit Dumnezeu si intr-un alt fel mos craciun. Si mai mult, ideea de Dumnezeu este definita cu o mai mare acuratete decat ideea de mos craciun si stim foarte bine ca orice lucru vag definit este greu de argumentat

| SG1995 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, dar nivelul de argumentare e similar.

| Inferno explică (pentru CostinAlamariu):

"Orice om cu o anumita credinta poate forma un argument prin care sa infirme existenta unei entitati sau idei in care nu crede."
Ideea e ca argumentul sa aiba si sens.
Ca degeaba "argumentez" necredinta in Mos Craciun pe motiv ca cerul e albastru.
Tot asa cum degeaba aduc ca argument faptul ca nu exista dovezi concrete atat timp cat lipsa dovezilor nu ma impiedica sa cred in alte lucruri. In acest caz sunt doar subiectiv.

"Faptul ca ixulescu crede in Dumnezeu, dar nu crede in Mos Craciun nu înseamna ca ixulescu isi va repsinge proprile credinte in timp ce argumenteaza de ce Mos Craciun nu exista."

Nu e vorba daca "ixulescu" isi respige sau nu propria creidinta. Asta e in functie de de cat de subiectiv/obiectiv este el.
Intrebarea era daca argumentul adus de el invalideaza sau nu credinta respectiva.

"Dumnezeu este definita cu o mai mare acuratete decat ideea de mos craciun "

Aici nu pot decat sa rad.
Exista "n" viziuni asupra lui Dumnezeu. De la perspectiva crestina, la cea musulmana si culminand cu filozofia panteista care il identifica cu intreg Universul.
Mos Craciun e doar Mos Craciun.

| SG1995 a răspuns (pentru Inferno):

Chiar sunt curios tu nu erai deist sau panteist?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Inferno):

Detaliile pot sa difere, dar pentru orice relgie ideea de Dumnezeu este o entitate imateriala si atotputernica intagibila pentru nivelul de intelegere a oamenilor. S-a putea sa ma insel, dar in general asta e ideea. Pana si hindusii politeisti au o singura fiinta suprema in mai multe forme numite zeitati.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru SG1995):

Nu neaparat. Daca definesti ideea de Dumnezeu ca fiind o entitate multidimensionala, atotputernica si atotbenevola si mos craciun ca fiind o entitate ce imparte cadouri pe tot globul intr-o singura noapte atunci observam ca ambele entitati sunt definite. Acum gandeste-te ca lumea/dimensiunea noastra nu e singura lume sau dimensiune( daca esti familiarizat cu interpretarea mai multor lumi din fizica cuantica stii ce zic). Sansele sunt ca o infinitate de lumi posibile ar fi putut exista in loc de lumea noastra, probabil cu alte legi ale fizicii, cu alte elemente chimice, etc. Si din infinitatea de lumi posibile existente sansele sunt ca in cel putin una dintre ele sa existe mos craciun, nu neaparat in lumea noastra, dar intr-una posibila si cum exista o infinitate de lumi sunt sanse apropiate de 0 sa existe mos craciun (in lumea noastra). In acelasi mod din toate infinitatile de lumi posibile sansa e sa existe o fiinta atotputernica si atotbenevola macar in una dintre aceste posibile lumi, dar, si aici un mare dar, fiind o entitate atotputernica isi poate controla propria existenta in orice lume, deci poate la fel de bine sa existe in orice lume, deci si in a noastra. In concluzie sansele sunt mari sa existe o astfel de entitate chiar in lumea noastra.

| Inferno explică (pentru CostinAlamariu):

Deci "o entitate imateriala si atotputernica intagibila" ti se pare a fi o definitie cu acuratete mai ridicata decat definitia pentru Mos Craciun: cea a unui omulet imbracat in rosu cu barba alba care care vine iarna intr-o sanie trasa de reni pentru a livra cadouri copiilor care au fost cuminti? laughing
Serios? laughing
Lol. Ce intelegi tu prin acuratete? laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Inferno):

Acuratetea e data de unicitatea subiectului. Un "omulet care aduce cadouri" e o chestie generala. Poate fi oricine.

| Inferno explică (pentru CostinAlamariu):

Haha. Mos craciun poate fi oricine? Serios?
Oricine poate sa vine ibtr-o sanie trasa de reni zburatori si sa ibtre pe hornul casei pentru alivra cadouri copiilor dint intreaga lume intr-o singura noapte?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Inferno):

Nu la asta ma refeream...

| Crackman a răspuns:

Oameni sunt in stare sa zica si faca orice sa ii iasa argumentatia inainte.