| anonim_4396 a întrebat:

Poate un om bolnav psihic sa-l cunoasca pe Dumnezeu?

In biblie nu este menționat de vindecare a persoanelor :shizofrenice, pshiopati

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu nu cred ca muritorii il pot cunoaste pe Dumnezeu. Cel putin nu pe Dumnezeul avraamic. Teologii, daca-i scuturi bine, o sa vezi ca nu stiu mare lucru despre Dumnezeu, o tot tin cu definitii simpliste si metafore despre cine e el. Daca Isus Hristos ar merge pe strada imbracat in blugi, ei nu l-ar recunoaste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îndrăciții pe care îi vindecă Isus sunt nebuni agitați.

| anonimg a răspuns:

Este vorba de credință atunci când ne referim la persoanele în viață. Există și oameni care dacă ar fi sănătoși ei și-ar pierde niște drepturi. "Ce vrei să-ți fac?" sau "Vrei să te faci sănătos?" sunt câteva din întrebările pe care Domnul Hristos le-a pus în unele cazuri.
Cât despre cei înviați mă abțin.
Viața și sănătatea sunt darurile lui Dumnezeu pentru fiecare dintre noi. Dar nu toți le dorim.
Și nu toate sunt spre slava lui Dumnezeu; cei mai mulți dintre noi Îl dezonorăm pe Acela care ni le-a dat,. prin felul nostru de viețuire.
Dumnezeu poate să vindece persoanele bolnave de care vorbești tu. Unii dintre aceștia vor avea parte de Împărăția lui Dumnezeu, iar altele nu. Nu ne-a fost dat nouă să cunoaștem care dintre oameni vor fi mântuiți și care nu. Nici îngerii sfinți nu cunosc lucrul acesta. Știm doar că Dumnezeu "doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă." (2Petru.3:9)

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Pocăinţă inseamna credinta, fapte bune nu sa faci botezul la vreo secta

| Celcestietot a răspuns:

Bineînțeles! Dumnezeu poate vindeca aceste persoane.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au fost cazuri, caută în istorie.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie in Biblie si in istorie despre vindecare, dubla confirmare.

| Celcestietot a răspuns:

Da!

| Celcestietot a răspuns:

Sadrian nu știe ce scrie, lasă-l în pace, că este ignorant.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nimic nu este imposibil pentru Dumnezeu. Iar daca un om sănătos sau bolnav il cunoaște pe Dumnezeu, asta tu nu o sa știi niciodată, pentru ca acea relație dintre om si Dumnezeu este cunoscuta numai de persoana care o experimentează, si nu de cei ce nu o experimentează. Așa ca întrebările nu își au rostul. Daca chiar dorești sa il cunoști personal pe Dumnezeu, afla ca si pentru tine s-a jertfit Isus. Dar cu o conditie. Trebuie sa o faci din dragoste pentru Dumnezeu si nu doar pentru a-l pune la încercare.Iar Dumnezeu care a anticipat întrebarea ta îți raspunde in Biblie :" Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii ca sa facă de rușine pe cele tari, si a ales lucrurile nebune ale lumii sa le facă de rușine pe cele înțelepte".

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In Biblie nu exista diagnosticele despre care vorbești. Ele au fost numite de către medici. Biblia numește bolnavii psihici "demonizați". Si cine poate știi daca nu acesta este adevărul? Si aceștia numai de Dumnezeu pot fi vindecați. Medicamentele sunt precum algocalminul.Alina insa nu îndepărtează cauza. Faptul ca multi se sinucid nu va da de gândit? Sau afirmația biblica " nebunul zice in inima lui : nu exista Dumnezeu"? Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar toți cei care credem in Dumnezeul Bibliei, credem si tot ce scrie in ea.Chiar daca ne considerați nebuni.

| Digikey a răspuns:

Bineinteles.Avem cativa care l-au cunoscut pe Dumnezeu abonati la rubrica Religie a acestui site.
O sa-i recunosti imediat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Digikey):

Iar eu o să îți spun cum poți să îi recunoșți.
Este un pasaj în Biblie în care Moise cere să vadă fața lui Dumnezeu iar Șeful ăi spue că ăți vio arîta foar partea mea dinapoi, adică fundul, să nu zic vorba aia. De ce? Fiindcă fața lui e prea fierbinte, arde tot. Și mai ales arde neuronii celor care l-au cunoscut, cunoaștere prea apropiată. Așa că, atunci când vei întâlni aici pe unii care delirează gratuit, că TPU e gratuit, spre norocul lor, pe teme religioase, aceia sunt cunoscătorii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Digikey):

Dacă m-ai făcut să zâmbesc n-am cum să nu-ți evaluez postarea ca atare. (•‿•)

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, se poate. Dumnezeu este cel care judeca. Imi spunea un prieten, ca a intrebat un om bolnav care nu gandea forte bine si radeau copiii de el cand era mic pentru ca nu prea putea sa vorbeasca normal, si l-a intrebat ''cine este Iisus Hristos?'' el a raspuns ''Este mantuitorul lumii''
El a dat un raspuns pe care copiii deplin sanatosi si cu facultate nu stiau sa il dea. Noi nu suntem chemati sa judecam oamenii, ci sa ne rugam pentru ei si pentru mantuirea lor, Dumnezeu stie mai bine.