| Swetlly122 a întrebat:

Poporul evreu cu cel istraielit era unul și același?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da.

| anonimg a răspuns:

Da.
Prima data gasim in Biblie despre cuvantul "evreu" care este atribuit lui Avram: "A venit unul, care scapase, si a dat de stire lui Avram, evreul". (Geneza.14:13)
Nu stiu de ce i se spunea asa. Avraam a dat nastere, bineinteles tot la evrei: Issac si Iacov. Iacov s-a luptat cu Ingerul lui Dumnezeu; cu Dumnezeu de fapt. Si pentru ca fost biruitor, Dumnezeu i-a schimbat numele (din Iacov=inselator -pentru ca il inselase pe fratele sau Esau (Geneza.27:36), a fost schimbat in Israel-care inseamna "cel ce lupta cu Dumnezeu").
Deci Scriptura cand vorbeste despre Iacov sau Israel, se poate referi la o persoana sau la poporul lui Dumnezeu:
"A luat douasprezece pietre, dupa numarul semintiilor fiilor lui Iacov, caruia Domnul ii zisese: "Israel iti va fi numele"". (1Regi.18:31)
"El l-a facut o lege pentru Iacov, un legamant vesnic pentru Israel". (1Cronici.16:1)
Dar cand vorbeste despre evrei, se refera numai la poporul lui Dumnezeu -pentru ca evreii se trag din Avraam evreul.
Iacov(Israel) a dat nastere la 12 baieti si o fata. Din cei 12 a luat fiinta poporul Israel.

| minrest a răspuns:

Da, sunt aceiasi, iar cei doi termeni au fost si sunt intersanjabili.

| TristanTzara a răspuns:

Evre e referitor la nație.
Israelit, cei care locuiesc în Israel sau evreii antici.
Iudeu e referitor la religie.
Jidan e un paiorativ referitor la aceste grupuri

| doctorandus a răspuns (pentru TristanTzara):

Locuitorii statului modern Israel se numesc israelieni, nu israeliti.

| TristanTzara a răspuns (pentru doctorandus):

Se mai folosește și forma asta.

| N?t?r?u a răspuns:

Evreii sînt un popor inventat la fel ca statul Israel și regiunea așazisă Estul Mijlociu. Vorbesc d.p.d.v. ISTORIC, nu tradițional/biblic. Trebuie neapărat să ne debarasăm complet de "valorile" tradiționale și de tot ce are legătură cu credințele și să ne luăm cultura înapoi pentru că toate matricile create de acești așaziși oameni sînt niște abominații ale minții!