| anonim_4396 a întrebat:

Pornind de la deviza: "Caietul, oglinda elevului." am putea spune "Lumea, oglinda Dumnezeului" şi mai ales pentru Dumnezeul creştin, păi să vedem ce e în lume minciuni, crime, violuri,minciuni, nepăsare etc.Desigur sunt şi lucruri bune dar inferioritatea se spune majorităţii.

8 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Nu putem spune ca lumea este olinda lui dumnezeu deoarece, dumnezeu nu exista

| Funions a răspuns:

Nu putem spune ca lumea este oglinda Domnului. Daca iti aduci aminte bine, la inceput lumea traia in rai, pentru ca nu a ascultat de cuvantul domnului a cazut in ochii acestuia, omul fiind "exilat" pe Pamant.Lumea si-o cam cauta cu lumanarea daca e s-o luam pe-a dreapta.Chestia e ca avem dreptul la liberul arbitru.Sa faci rau e cea mai usoara chestie, sa faci bine este intr-adevar greu. Oamenii in general sunt delasatori, desigur fiecare regula are exceptii, dar Dumnezeu lasa omul sa decida.In fapt pentru toti exista o pedeapsa, pamanteasca sau edenica.happy

| EmaS a răspuns:

Mai corect ear fi asa.Ale cui lucrari sunt acestea ale lui Dumnezeu sau ale lui satan?
Zic, dar: umblaţi cârmuiţi de Duhul şi nu împliniţi poftele firii pământeşti.

17 Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi.
18 Dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege.

19 Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,

20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
1Cor 6.9; Efes 5.5; Col 3.6; Apoc 22.15;
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
Ioan 15.2; Efes 5.9; Col 3.12; Iac 3.17; Rom 15.14; 1Cor 13.7;
23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
1Tim 1.9;
24 Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.
Rom 6.6; Rom 13.14; Gal 2.20; 1Pet 2.11;
25 Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.
Rom 8.4-5; Gal 5.16;
26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii.

| nesuferit a răspuns (pentru Funions):

"Daca iti aduci aminte bine, la inceput lumea traia in rai"
Scuza-ma dar eu nu pot sa imi aduc aminte acest lucru
Cine atesta aces lucru?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce alături o deviză comunistă şi limitată lucrării Lui Dumnezeu care este deasupra timpului pământesc?

| Funions a răspuns (pentru nesuferit):

Eu ma refer daca iti aduci aminte ce inveti la scoala si ce marii profeti te invata, ca si Biblia de altfelhappy

| nesuferit a răspuns (pentru Funions):

Imi aduc aminte ce am invatat la scoala, dar nu am luat niciodata in serios religia
Biblia e scrisa de omani, iar oamenii nu sunt de incredere, deci nu pot sa cred in aceasta carte, in special, datorita continutul fabulos al acesteia

| CosminCrS a răspuns:

Dumnezeu ii testeaza pe oameni in timpul vietii cat de buni si credinciosi sau rai au fost.El are o inplicatie mica in viata noastra(daca ar avea o inplicatie prea mare de ce am m-ai muri, ai fi un paradis pentru toti). Paradisul il primesti prin munca si credinta.