| Dorugar a întrebat:

Pornind de la faptul ca Isus era un reformator al religiei mozaice si nu un intemeietor de religii si ca el a dorit sa reformeze religia mozaica creind o noua SECTA apartinand religiei mozaice, motiv pentru care a fost arestat si eliminat ca persoana dar nu si SECTA sa, (vezi activitatea lui Pavel)
Si cum am aflat pe Wikipedia ca atunci cand religia crestina a devenit "religie de stat" in tot Imperiul Roman au fost interzise toate sectele religiei iudaice inclusiv SECTA Nazariteanului (cum se numea SECTA lui Isus), prin amenintari cu moartea si cu multe omucideri a celor care au refuzat convertirea la noua facatura politico-religioasa numita Religia Crestina!
Asa ca pun intrebarea, tinand cont de aceste adevaruri istorice notorii, daca un crestin poate fi considerat ca este rational atunci cand crede ca urmeaza Calea si Adevarul lui Isus, cand din dovezile istorice reiese clar ca ei de fapt urmeaza calea celor care au interzis oferta religioasa facuta de Isus?

Răspuns Câştigător
| Krsdt a răspuns:

Isus a fost doar un simplu om. Inteligent, cu viziune, este adevarat.
Biblia contine multe sfaturi bune, dar numai vreo 5-6%. Restul este can-can.
Evreii au asteptat un Mesia pentru a putea iesi de sub stapanirea romana. Unul puternic spiritual si fizic combativ.
Isus nu a fost asa. Consider ca foarte multe relatari din Biblia crestina sunt "fabricate" pentru... eh, asta-i alta poveste. happy