| Harys_Haris_1990 a întrebat:

Pornografia fara pacatul malahiei este pacat?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Matei 5:27 '' Eu vă spun că oricine se uită o femeie ca sa o pofteasca sexual a şi comis adulter cu ea în inima lui.''
Dragul meu prieten, pornografia este daunatoare, are efecte asupra noastra, efecte de care nici macar nu suntem constienti, ea duce spre malahie si pacate sexuale, de asemenea studiile arata ca favorizeaza depresia si anxieatea, dar dependenta este punctul forte, este ca si cum ai avea o minge, o umfli, o umfli, o umfli, o umfli si pana la urma va exploda, nu se poate sa te uiti, sa privesti, sa poftesti si sa ramai curat, este imposibil, acea energie, acele ganduri, pofte, vor exploda la un moment dat. Dumnezeu ne vrea doar binele, nu ne-ar interzice ceva ce ne este folositor sau benefic, El stie ca aceste lucruri ne vor distruge, El urmareste interesul nostru, El ne vrea binele, este Tata, ai incredere in El.
Biblia spune in Matei 10:16 '' Fiţi deci înţelepţi ca şerpii şi fără pată si curati ca porumbeii.''
Ce inseamna sa fim intelepti ca serpii? Nu, nu se refera la a fi rai, sireti, sau ucigasi. Se refera la altceva.
Ce este un sarpe? Ce face el? Cum este el?
Este mai inteligent decat crezi. Cum face intr-o lupta? Se misca foarte rapid, stanga, dreapta, stanga, dreapta, si absolut intotdeauna, isi pazeste capul, pe el nu il intereseaza daca tu ii tintesti sau lovesti coada, sau o parte din corp, capul este cel mai important pentru el, de ce? Stie ca daca i-ai zdrobit capul l-ai omorat. Biblia spune ''Pazeste-ti mintea de tot ce te poate distruge''
Mintea noastra este un teren de lupta, nu ingadui unui gand, unei pofte sa te acapareze. Dumnezeu stie ca toate pornesc din mintea omului, un gand, o imaginatie, o pofta, si o fapta.
Biblia spune ''Fiecare este robul lucrului de care este biruit'' Nu fi sclavul poftelor tale, invata sa ti le stapanesti.
Relatiile sexuale sunt facute de Dumnezeu sa fie facute doar intre un sot sisotia lui, si Dumnzeu promite si o binecuvantare foarte mare pentru cei ce se pazesc de relatii sexuale in afara casatoriei.
Recomand urmatoarele video scurte :

https://www.youtube.com/watch?v=ptRXQn-y4gI

https://www.youtube.com/watch?v=BakMbWwUD5w

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cine o fi scris citatul ala, ca nici macar nu e scris corect in limba romana.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Daca esti atras de femei sexual in mod involuntar ai si pacatuit, clar verset scos din context

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus se refera stricat la curvie, sa nu curvaresti nu la altceva, astept versetul unde scrie de nunta la primarie si la preot

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e bre pacat. Ia si te uita.

| Celcestietot a răspuns:

Porunca a 7-a : Să nu preacurveşti.

Este pacat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Să nu prea curvești, mai exact.

| Celcestietot a răspuns (pentru sadrian46):

Si aceasta, dar exact cum a spus Irinel : Matei 5:27 '' Eu vă spun că oricine se uită o femeie ca sa o pofteasca sexual a şi comis adulter cu ea în inima lui.''

| sadrian46 a răspuns (pentru Celcestietot):

Și ce este un adulter?
Și dacă ești bărbat sănătos, când te uiți la o femeie, pofta, nevoia de sex se declanșează automat.
Astfel din punctul meu de vedere să poftești o femeie la care te uiți nu este un păcat.
Așa că Isus spune, decretează ce e bine și ce e rău în acest caz fără să se gândească, oricât de divni ar fi el.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru sadrian46):

Poti sa te uiti la o femeie fara sa o poftesti, este o alegere, alegi sa iti stapanesti gandirea sau sa dai frau liber imaginatiilor si intensificarilor dorintelor sexuale, nu cred ca cineva isi va declansa dorintele sexuale daca priveste o femeie in fata, in ochi, sau in ansamblu, tot corpul in perspectiva, pentru a o pofti trebuie sa iti focalizezi mintea si privirea si sa iti dai frau liber imaginatiilor, in mod voit, alegi sa te uiti, sa iti sabovesti privirea si ''admiri'' anumite parti ale corpului ei, si acest lucru declanseaza pofta sexuala.
Definiția pe care o oferă dicționarul in acest caz, pentru poftă este tânjire sexuală. A dori, a pofti, a vrea, nu a privi, privirea simpla nu este suficienta pentru a porni pofta sexuala, ci o dorinta, o privire incarcata de pofta sexuala.

| DeyCj a răspuns:

Da este păcat. Orice e indecent social, este considerat păcat de doxele creştine.
N-ai voie să vezi materiale pornografice, să te uiţi după femei, nici ce ţine de sexualitate, indiferent de formă.
Energia sexuală e considerată malefică de doxa creştină, adică ispita diavolului, cu excepţia scopului de reproducere(ca la animale).

| Digikey a răspuns:

Trebuie sa apelezi la un preot dupa aceea. Pomohaci de exemplu.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da