| Antisistem11 a întrebat:

Pot fi aduse dovezi științifice pentru afirmațiile biblice?

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, regii târzii din Israel și Iuda au fost reali. Chiar dacă prezentarea lor este propagandistică, are la bază evenimente reale.

Harvard: Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?);

Yale: Oamenii care pun semnul egal între adevăr și fapt istoric vor sfârși prin a vedea Biblia cu dispreț, drept o urzeală de minciuni naivă și rudimentară, deoarece este plină de elemente care nu pot fi literal adevărate. Dar a o vedea astfel este o confuzie de gen literar. Hamlet de Shakespeare deși plasat în Danemarca, un loc real, nu este fapt istoric.

CMB=cercetătorii moderni ai Bibliei.

| doctorandus a răspuns:

Dovezi arheologice despre David: o bucata de piatra inscriptionata in onoarea unui mic rege arameu mentioneaza un rege din Casa lui David (bytdwd) printre cei circa 70 regi din Israel si Iuda pe care i-a invins intr-o campanie militara.

Despre Solomon nu exista nici macar atat. Portile considerate solomonice de unii arheologi nu sunt considerate solomonice de altii.

| doctorandus a răspuns:

Da ba, ce informatii stiintifice avansate avea Biblia!

Dar fierbeti laptele sau fierbeti apa inainte de a le bea nu le-a trecut prin cap sa scrie (ar fi prevenit imens de multe morti). Si da, oamenii in Evul Mediu beau bere, care era fiarta, nu beau apa din rau, ca era infectata si mureau.

Vorba-aia: Dambovita, apa dulce, cine-o bea nu se mai duce. Nu se mai duce pentru ca moare.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

"" Dar fierbeti laptele sau fierbeti apa inainte de a le bea nu le-a trecut prin cap sa scrie (ar fi prevenit imens de multe morti). "".
Apa proaspãtã din izvor sau fântânã nu necesita fierbere, nici laptele proaspãt de la un animal sãnãtos. Dar fierberea era cunoscutã și folositã:
""Sa nu mancati din nicio mortaciune; s-o dai strainului care va fi in cetatile tale s-o manance, sau s-o vinzi unui strain; caci tu esti un popor sfant pentru Domnul Dumnezeul tau. Sa nu fierbi iedul in laptele mamei lui.""(Deut.14:21).
23. Si Moise le-a zis: "Domnul a poruncit asa. Maine este ziua de odihna, Sabatul inchinat Domnului; coaceti ce aveti de copt, fierbeti ce aveti de fiert si pastrati pana a doua zi dimineata tot ce va ramane!""
Exodul 16/23.

| doctorandus a răspuns:

Iar Biblia recomanda sa dam bebelusilor lapte si miere. Care e problema cu mierea la bebelusi? Poate produce botulism si sa moara rapid.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am gãsit recomandarea, dar sunt ferm convins cã ingrediente naturale proaspete nu pot produce botulism, decât în mintea unor antiteiști îndoctrinați cu astfel de aberații pseudoștiințifice.

| doctorandus a răspuns:

Brosura de pe apologeticindex=minciuni spuse in numele lui Isus (lying for Jesus). Extrem de multi crestini bine educati ar fi de acord cu asta daca ar citi brosura.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

°°Brosura de pe apologeticindex=minciuni spuse in numele lui Isus°°
Nu știu unde ai descoperit tu aceastã 'informație', dar ești total pe lângã subiect.
Acolo sunt prezentate versete din toatã Biblia, dar majoritatea sunt din Vechiul Testament. Deci acum 3~4000 de ani, acei autori au avut acces la multe informații științifice și fenomene ce au loc în diferite zone ale globului, însã oamenii de științã le-au descoperit și înțeles abia în secolele trecute.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Numai Creatorul putea descrie atât de multe detalii științifice, în acea perioadã.

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Tu crezi ca faci propaganda pentru crestinism, dar pentru oamenii inteligenti si educati ce faci tu e contra-reclama.

| RAY a răspuns:

Dovezi? Poveștile pot fii adevărate dar nu și când fecioara îl năștea pe iisus

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Biblia nu este un text stiintific, ci unul etic si teologic.Insa exista dovezi foarte multe pentru existenta lui Iisus, Rastignire si Inviere.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pentru invierea unui mort nu pot exista dovezi istorice. Pur si simplu epistemologia istoriei nu admite astfel de evenimente ca fiind istorice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt chiar multe pe internet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Internetul și YouTube-ul abunda de articole de genul. Search for them.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Dovezile științifice ne inconjoara, afirmațiile biblice nu au dovezi, deci?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

'Aduse' nu sunt, pentru cã nu se dorește asta, ba din contrã, se dorește cu disperare ascunderea dovezilor și denigrarea lor. Dovezi științifice existã din totdeauna, doar cã oamenii de științã au putut descoperi/ înțelege asta abia secolele trecute :
https://apologeticindex.info/......-stiintei/

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Broșura respectivã prezintã 101 versete din Biblie ce conțin informații/detalii științifice referitoare la :
geneticã,igienã,organisme, medicinã, planetã, constelații, fenomene naturale și Supranaturale.
Nu e curios cum au avut acei oameni acces la asemenea informații atât de avansate?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

""Tu crezi ca faci propaganda pentru crestinism"" °°°
A rãspunde cu argumente contra unor afirmații ilogice, minciuni și divagații absurde, nu înseamnã propagandã. Persiști în a da dovadã de grave fracturi de logicã.

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Da.Un exemplu ar fi că cercetătorii oamenii de știință au făcut un studiu care arată că cam toți oamenii care există și au existat au prezente niste foarte foarte puține celule care arată că toți provenim de la un singur cuplu Adam și Eva.