| Superior a întrebat:

Pot intra in rai daca :
+Sunt bun,mi-e mila de unii si iert pe toata lumea.
+Cred in Dumnezeu,imi fac rugaciunea seara mereu si ma mai rog in fata unei icoane cu Iisus de ceva timp,incercand sa-i zic toate greselile facute pana in momentul respectiv si ii cer iertare.
+Merg la Biserica regulat.
+Iau note bune la scoala
+Foarte rar imi supar mama
-Am facut malahie,uneori mai scap "samanta" dar ma voi spovedi si apoi voi face tot posibilul sa nu mai scap.
-Mai sunt lacom si laudaros, dar apoi imi pare rau si data viitoare incerc sa ma revansez.
-Incerc sa par cool mereu.
-Imi place...violenta din filme/jocuri,dar nu o practic, doar daca sunt obligat (auto-aparare) sau un pumn mic de tot in gluma la colegi.

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru "Am facut malahie, uneori mai scap "samanta" dar ma voi spovedi si apoi voi face tot posibilul sa nu mai scap" recomand control la psihiatrie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi ca psihiatrii sunt mai destepti? Ce nerozie! Psihiatria este o institutie care ar trebui sa analizeze STATUL! Acolo e buba! Lasa oamenii in pace!

| KiszMy a răspuns (pentru oprescudorin11):

Psihiatria este oricum stat în stat, asta mai trebuie acum să asimileze tot statul. Țara se duce fără băgare de seamă spre o dictatură psihiatrică!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru KiszMy):

DA! Nu am ce detalia!

| ania a răspuns:

Mântuirea nu are de a face cu ce faci sau ce nu faci ci cu cine ești.În rai merg cei care renunță să-și aprarțină lor înșiși și își dăruiesc sufletul lui Dumnezeu, primesc de la Mântuitrul darul iertării pentru toate păcatele lor și-L lasă pe Dumnzeu să le conducă viața.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ania):

Bravo! Despre Mantuire sunt multe de spus! E un concept pe care, fara o anumita educatie, in timp, nu ne putem atinge! Dar cred ca ai remarcat esenta!

| RAY a răspuns:

In timp apar frustrari sti? oricat ai incerca nu te poti schimba ca asa esti tu, asta e felul tau religia nu schimba pe nimeni, asa te nasti asa vei fi, degeaba te prefaci ca nu esti asa

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce glume mai vrei sa induci?
Trebuie sa fii tu insuti, daca esti baiat! Tu insati daca esti fata!
Poti face toate ce simti, daca ailimite si in cazul in care le depasesti sa nu mai faci! Asta e raiul!
Restul sunt tampenii, tu nu ai parinti?

| Superior explică (pentru oprescudorin11):

Tata e mort sad

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Superior):

E legea firii! Si TATA e mort!
Eu insumi, ma ascund! Ca teoretic trebuia demult sa dau coltu'.
Ne VAITAM?
Tatii s-au inventat ca sa ne nastem, ne nastem ca sa traim ca adevarati oameni, sa folosim cumva! Nu ma lua cu lacrimogene! Am plans si eu in momente de lasitate, acum nu mai am nici lacrimi macar cand vad ce se intampla!
Poate e NORMAL! Inca nu m-am obisnuit insa.Ca si tine! Daca toti plangem? Unde ajungem? Nicaieri!
Interesant ca nu prea mai exista BARBATI adevarati, ca in legendele cu ACHILE!
Norocul nostru, al barbatilor lasi, este ca exista si femei!
Se pare ca in CRIZA barbateasca, ele incearca sa ne inlocuiasca!
Crezi ca daca inca esti copil ai vreo scuza? Trebuie sa luptam pentru viata! Serios vorbesc, ca cu un BARBAT adevarat!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ca sa ma intelegi:trebuie sa ramai frumos si intelept, sa nu-ti fie niciodata rusine cu atitudinea si faptele tale! Iar daca iti trece prin minte ca ai gresit: sa te corectezi! Tot dupa simturile tale! Ce e asa de greu?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nimeni afara de tine nu poate dispune de tine!
Iar eu cred ca ai busola ta, valabila pregatita de viata, asa cum te-ai exprimat in intrebare!

| oprescudorin11 a răspuns:

Https://youtu.be/98UjjwzJBFE
Incearca si asta! Ca medicament! Cata FRUMUSETE!
Frumusetea e singura care ne apropie de Credinta si Mantuire! Crede-ma, sau daca nu? Incearca sa vezi!

| oprescudorin11 a răspuns:

Mila este un sentiment injositor! Daca nu ebazata pe Credinta!
Cine ESTI TU sa-ti fie mila de cineva?
sau eu?
Mila in sens pietaresc este o MIZERIE!
Aaaada! Daca respecti un om in necaz...dar pana acolo e mult de parcurs!
Violenta e creata de societate! Americanii de ce nu au facut spitale...ce imbecilitate? Dar au investit imens in F22 sau F 17 ...mai stiu eu cum?
Deci:daca iti place violenta, nu e vina ta!
Staturi de drept nu exista! Doar daca esti NEBUN poticrede asta! Intr-o zi o sa-ti iei DREPTURILE naturale! Naturale! Doar cu F17! Ce pacat! Si eu credeam intr-o lumwe pasnica! Dar se pare ca fac erori de gandire!

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi-a placut simulatorul pentru elicopterul ala. Apash, ala avea niste rachete care radea ZONA!
Era si Blackwinder...ala mai putin eficient mi s-a parut!
Dar am luat-o razna!
Daca esti violent!?
Nu toti avem in sange, cred, crima bestiala! Numai ca nu asta ar trebui sa fie solutia!
Vezi ca am ocolit discutia! Caci, nu mai vorbesc, de aici poti gandi si singur!

| oprescudorin11 a răspuns:

Am pierdut o noapte! Ca sa-ti dau un raspuns sincer! De fapt il voiam si pentru mine!
Nu am nevoie de funde! Imi ar aminti de spanzuratori!
Hai sa-ti zic, concluzia mea!
Caq sa fii un om PUTERNIC! Iti trebuie vreo 3 conditii:
1. sa ai o cultura fabuloasa! Cu afli asta? Simplu! Cand respecti Dreptatea, oamenii intr-adevar necajiti bla, bla bla, adica ai DISCERNAMANT REAL!
2.Sa crezi in posibilitatile tale, in puterea ta de EVOLUTIE si sa inspiri si altora( prin oglinda) incredere si siguranta
/la punctul 3 am stat pe ganduri! Dar sa nu fiu IPOCRIT:
Musai trebuie sa ai in garaj un F22 echipat complet!
Asta doar ca vecinii tai sa nu indrazneasca sa intre in CAMARA ta SFANTA! Sa nu se atinga de nevasta ta, nici macar cu gandul, etc.
Nu mai e necesar nici macar sa dai 'un pumn mic'...
Mi-a placut pe simulator: cand trimiti o racheta faci MUCI tot!
Incepusem cu CULTURA!
Cultura va ajuta sa nu ochesti in cioara si sa nimeresti in vaca!
THE REST IS SILENCE!

| Lungociu_Serafim_1986 a răspuns:

La feel eram si eu dar inca n-am murit su cred ca poti sa intri in rai cu aceste fapte! Funda please

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Lungociu_Serafim_1986):

Https://youtu.be/iJf8enuao2I
Asculta asta! Urmareste si cuvintele chiar daca englezesti!
Uita-te la cine canta!
Copii sunt DIVINI!
Nu te agata de funde! Nu ca nu ar prinde bine! In fond e o recunoastere a meritelor reale!
Dar uita-te la copiiastia(presupun ca si tu esti copil( grabit!)