| DanielEne21 a întrebat:

Pot sa te intreb ceva? De unde stii ca toate povestile ca Iisus a facut asa si asa si asa mai departe sunt adevarate? Pt ca scrie in Biblie? De unde stii ca Biblia e adevarata? Ai fost tu acolo cand a fost scrisa? Ai fost tu acolo sa vezi "minunile"? De unde stii ca nu e decat o nascocire a oamenilor? Nu vreau sa crezi ca sunt satanist sau chestii de genu..sunt botezat sunt crestin ortodox doar ca eu unul nu prea cred in astea..nici in Dumnezeu nici in Satana sau alte personaje Biblice..doar ca imi pun intrebarile astea. oamenii merg la Biserica si se inchina, stau in genunchi, fac matanii etc. mie mi se par lucruri injositoare.te duci sa slavesti pe cineva care nu stii sigur daca exista..Acum stiu ca poate o sa-mi dati exemplu ala din Biblie care l-am mai auzit : " Daca nu crezi in D-zeu si nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi in D-zeu si exista ai pierdut totul "..eu raman la parerea mea happy. vreau doar sa aflu si alte pareri. Multumesc in prealabil

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Nu voi comenta tot ce ai înşiruit, ci vreau să mă opresc doar asupra unui singur aspect. Nedumerirea ta este, te citez:

`` Pot sa te intreb ceva? De unde stii ca toate povestile ca Iisus a facut asa si asa si asa mai departe sunt adevarate? Pt ca scrie in Biblie? De unde stii ca Biblia e adevarata? Ai fost tu acolo cand a fost scrisa? Ai fost tu acolo sa vezi "minunile"? De unde stii ca nu e decat o nascocire a oamenilor? ``

Isus a făcut minuni? Ce spun scrierile antagonice din afara Bibliei? Scrierile iudaice antice cunoscute sub numele de Talmud conţin anumite observaţii defăimătoare la adresa Lui Isus. Deci, aceşti iudei care au alcătuit Talmudul nu erau de partea Lui Isus şi totuşi, au recunoscut că Isus înfăptuia minuni.

Însă, tu ai îndoieli şi cu privire la existenţa Lui Isus? Hai să vedem cum stă treaba şi în această privinţă: Documentaţia istorică pentru Isus este de fapt, mult mai irezistibilă decât documentaţia celorlalte personaje antice. Dacă academicii liberali, ar aplica acelaşi standard de respingere a dovezilor pe care o aplică la Isus, atunci, întreaga istorie ar trebui respinsă ca fiind un mit.

Timp de 150 de ani după moartea şi învierea Lui Isus, 42 de autori menţionează despre El. Despre Tiberiu Cezar, de exemplu, doar 10 autori menţionează despre acesta timp de 150 de ani după moartea lui. Tiberiu Cezar a fost împăratul romei din timpul Lui Isus. Aşadar, raţia este de 42 la 10 în favoarea Lui Isus şi nu ne îndoim de existenţa lui Tiberiu Cezar.

Presupun că nu ai fost acolo şi totuşi crezi că Tiberiu Cezar a existat.

| DanielEne21 explică (pentru wales):

Diferenta intre Isus si Tiberiu Cezar este ca lui Tibi sa-i zicem asa nu i se aduc laude ca el ne-a creat ca el a facut mai stiu eu ce alte minuni ..nu ii datoram lui existenta noastra si nu trebuie sa il supramarim slavim inchiam lui daca spunem despre Tibi ca nu exista nu suntem catalogati instantaneu posedati, indraciti, satanisti. nu trebuie sa ne injosim pentru a nu fi catalogati asa sau a fi priviti pur si simplu cu alti ochii ( in rau ma refer )

| wales a răspuns (pentru DanielEne21):

Drăguţă, am comentat strict la anumite nedumeriri pe care le ai şi pe care ni le-ai prezentat şi nouă! Şi anume:

`` Pot sa te intreb ceva? De unde stii ca toate povestile ca Iisus a facut asa si asa si asa mai departe sunt adevarate? Pt ca scrie in Biblie? De unde stii ca Biblia e adevarata? Ai fost tu acolo cand a fost scrisa? Ai fost tu acolo sa vezi "minunile"? De unde stii ca nu e decat o nascocire a oamenilor? ``

Acum, deja, observi şi diferenţe '' Diferenta intre Isus si Tiberiu Cezar este ca lui Tibi sa-i zicem asa nu i se aduc laude ca el ne-a creat ca el a facut mai stiu eu ce alte minuni... ''. Nu te supăra, dar ce ai subliniat tu aici ţine de cu totul alt subiect şi nu ai prezentat obiectiv lucrurile! Diferenţa dintre Isus şi Tiberiu nu suportă comparaţia, Isus fiind Creatorul iar Tiberiu este creatura. În altă ordine de idei, Tiberiu forţa oamenii să i se închine în vreme ce Isus nu sileşte pe nimeni. Dacă vrei crezi în El, dacă nu vrei, poţi să alegi ce cale doreşti. Aşadar, cine îi aduce laude Lui Isus îi aduce de bună voie. Încearcă să înţelegi că ce ai scris tu acolo nu se justifică, iar treaba cu '' instantaneu posedat dacă nu crezi '', un creştin autentic nu ar spune aşa ceva, însă, trebuie să înţelegi că Biblia nu promovează calea de mijloc; ori eşti cu Isus, ori împotriva Lui '' vezi, Matei 12:30 ''.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosminovici18 a răspuns:

Hai sa-ti spun un lucru tot ce cuprinde Religie este adevarat si Biblia si Sfanta Evanghelie sau Sfanta Scriptura este adevarat pentru ca aceste carti au fost scrise de oameni care au trait in acele vremuri deci ei erau acolo istorici, apostoli, evanghelisti etc. tot ce-au scris ei in acele carti este adevarat!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu.TOT PAMANTUL. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.
2 Corinthians 5:10
Eclesiastul 11:9

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

| yoo23 a răspuns:

Atunci ce dovada ai tu ca temperatura soarelui este de 15 mil grade Celsius, de unde sti ca a existat Stefan cel Mare, Ginghis Han, de unde sti ca distanta pana la luna e de 364.000 km etc...Crezi ce vrei, sunt oameni de stiinta care dau niste raspunsuri, dar nu trebuie sa ii crezi pe cuvant sau sa crezi chiar tot ce iti spun ei.

| DanielEne21 explică (pentru yoo23):

Oamenii aia aduc niste dovezi..si cand spun dovezi nu ma refer la o mamaie care imi spune ca isus a facut si a dres asa si asa ..sau nu ma refer la un popa care poate are mai multi bani de pe urma religiei ca mine care muncesc cate 12 ore pe zi..ma refer la dovezi palpabile dovezi clare care cand le vezi sa nu mai ai niciun dubiu asupra existentei lui isus sau a sfiintilor sau mai stiu eu ce.

| DanielEne21 explică (pentru yoo23):

Scuza-ma dar nu eu sustin aceste lucruri deci nu eu trebuie sa aduc dovezi ci oamenii de stiinta sau istoricii dupa caz

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru DanielEne21):

Ori esti cu horus ori arderea vesnica ai inteles, deschideti mintea omule nu exista zeii

| soby47 a răspuns:

Am si eu niste intrebari, daca Biblia ar fi scrisa de oameni ( de capul lor ) de ce :
1. a rezistat atata timp, (zi-mi si mie niste carti de acum 2000 de ani, numai cateva exemple, nu multe )
2. de ce e atata ura pe ea si s-a incercat de asa de multe ori sa fie distrusa si NU SA REUSIT
3. o cunoaste tot Pamantul ( zi-mi o carte care e cunoscuta pe tot globul)

Bliblia e formata din mai multe carti scrise de-a lungul sutelor de ani, care de cele mai multe ori se completeaza una pe cealalata.
Isaia a scris despre Isus cu vreo 700 de ani in urma
(chiar acum nu de mult, parca era o stire, zicea ca s-au gasit copii dupa cartile lui Isaia despre Isus cu vreo 300 de ani inainte de nasterea Mantuitorului. Dovezi fizice dovedite stiintifice cu reze sau nu stiu ce de carbon)

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru soby47):

Cartea hindusilor 3500 de ani, plus filozofia budista care e de mii de ani

| Dandanache a răspuns (pentru soby47):

Dragul meu, ma tem ca aceste intrebari nu dovedesc nimic. Sper ca nu te vei supara daca fac putina lumina. Carti de acum 2000 de ani? Platon, Aristotel si multi altii. Cine a incercat sa distruga Biblia si de ce nu a reusit? In ultimii 2000 de ani, Bibliei i s-a oferit de cele mai multe ori protectie, nu autodafeuri. O carte cunoscuta pe tot globul? Nu, o cunoastem noi crestinii, care reprezentam 30% din religiile lumii. Ai vrut sa spui ca s-a raspandit peste tot, dar asta se datoreaza misionariatului crestin, care are ca scop evanghelizarea intregii lumi. Globalizarea contemporana a rapit insa aceasta singularitate a Bibliei. Manualele de operare Microsoft acopera si ele toate zonele lumii de azi, ca sa dau doar un exemplu.

Isaia a scris despre Mesia, ca si alti profeti. Criticii Bibliei au contraargumente. Evangheliile au fost scrise, spun ei, vaticinium ex eventu, adica cu constiinta faptului ca Iisus indeplineste profetiile, si prin urmare acestea sunt adevarate. Altfel spus, viata lui a fost in asa fel narata incat sa corespunda vechiilor profetii. De aceea, evreii, care nu l-au recunoscut pe Mesia in Iisus, continua sa creada ca profetiile inca nu s-au implinit.

Cea mai mare dovada e credinta, pe care fiecare si-o asuma, dupa cat poate, dupa cat vrea. Dovezi categorice ale revelatiei divine si a autenticitatii bibliei nu sunt, si poate nu vor fi. Credinta insa nu are nevoie de ele.

| soby47 a răspuns (pentru Dandanache):

NU AM DREPTUL LA OPINIE?!
Adica eu vad ce a fost pe lume, nu imi trebuie dovezi, Apropo, credinta inseamna sa crezi in ceea ce nu vezi.
Ziceam de ce e in lume : tarile cele mai dezvoltate au fost tarile crestine. Restul cu Buda si mai stiu eu ce sunt praf si sper ca vezi si tu asta. Adica uita-te numai in India sau CHina cat de bine le e lor acum. DAR mai bine uita-te la noi ce bine ne e, cum prosperitatea a urcat putin in lume dintr-o data nimeni nu mai stie cine e Dumnezeu, consecintele se vad...

| Dandanache a răspuns (pentru soby47):

Bineinteles, ai dreptul la opinie, doar ca si eu am dreptul la opinie atunci cand imi propun sa clarific lucrurile. Si, intr-adevar, cum ziceam si eu, nu ai nevoie de dovezi in credinta, asadar hai sa nu le cautam cu lumanarea. Civilizatia crestina nu e nici ea o dovada. Japonia e una din cele mai dezvoltate tari din lume si nu e o tara crestina.Iar cele mai civilizate si prospere dintre tarile crestine sunt cele in care religia a trecut printr-o faza de liberalizare si ateismul are o rata crescuta. Tarile traditionaliste nu sunt mari actori economici.

| DanielEne21 explică (pentru soby47):

KAMA SUTRA e cunoscuta pe tot globu happy

| relian a răspuns (pentru soby47):

1.-A rezistat atat in timp petru ca sa aflat sub protectia celor care au avut si au puterea.Carti de acum 2 mii de ani dar care carte e scrisa acum 2 mii de ani? Biblia ce tu o stii acum nu are 2 mii de ai. Daca te referi la VT da ala are 2 mii si de ani, insa biblia actuala este formata din VT si NT care fost scris intre anii 80 si 200 sau am dat o data nu stiu exact dar oricum nu are 2 mii de ani.O carte veche este Talmudul mai veche decat biblia.
2.-De ce atata ura si sa incercat sa fie distrusa.De unde le scoti.Ura este de partea oricaeri religii.Mahomedanisti urasc crestinii si invers.Deci nici vorba de ura doar din partea altora asupra crestinilor.De distrus poate o fi vrut cineva sa o distruga poate arabii, insa si crestnii au incercat sa ii distruga pe arabi.Deci nu vad cum tu vezi doar ura impotriva crestinilor.Gandesti gresit.
3.-O carte cunoscuta pe tot globul? Esti tare. Uite o carte mai cunoscuta decat biblia sau mai bine zis mai multe carti. Cele scrise de Jules Verne.Cred ca ai auzit si ai citit cartile lui.Ei afla ca tot globul nu doar ca le stie dar lea si citit.
Alte intrebari sau nelamuriri mai ai? Inainte sa pui intrebari sau sa arati ca cel mai tare este biblia sau crestinismul ar fi bine sa te documentezi si dupa sa poti intreba. Apoi daca vrei sa stii nici Isus nu era crestin. Iudaismul este o rligie mult mai veche decat crestinismul.

| soby47 a răspuns (pentru relian):

Cati ani ai? Pentru ca imi pare rau dar nu ai prea facut ore de istorie, sau ai chiulit tu la toate? Pentru ca tu ma trimiti la studii cand tu esti din pacate, depasit clar de situatie... ( ma refer la partea mintala, asa prostii de mult timp nu am mai auzit, dar pacar am ras cu pofta big grin

| soby47 a răspuns (pentru DanielEne21):

Acum am auzit pentru prima data de asa ceva, laughing ce e aia kama am auzit de karma dar de kama?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru soby47):

Baiatule nu stiu care dintre noi e dus cu ceva dar cu siguranta tu esti acela.Tu in afara sa pui intgrebari si sa te legi de lume adica doar sa comentezi la adresa omenilor de pe aici si nicidecum la ce se discuta mai stii si altceva? Aipus niste intrebari si eu am cautat sa raspund. Daca raspunsul meu nu ti-a placut nu fa omu prost depasit de situatie si parti mintale pentru ca nu esti doctor nu ma cunosti si cand cineva spune ceva gresit normal este sa ii vorbesti frumos si sa il inveti sau sa aduci tu argumente de ce nu e cum spune el si este cum spui tu.Insa tu doar sa jognesti oamenii probabil la asta te pricepi foarte bine si poate de aia esti si pe aici nicidecum sa inveti ceva sau tu sa inveti pe alti cate ceva daca stii ceva sigur.Asa ca nu te mai agita sa raspunzi inapoi sa nu cumva sa obosesti.Ai cerut carti cunoscute pe tot goblul si eu ti-am dat un singur exemplu, insa sant balamuc si alte carti.Cred ca asta e tot si te rog nu mai imi scrie mesaje o sa te ignor.Nu esti o persoana cu care se poate discuta sau de la care poti invata ceva.Si aici nu conteaza cati ani ai asta sa ca pentru tine.Inteligenta nu sta in numarul de ani. Apoi nu am stitu ca la istorie iti preda despre biblie.Dar mai stii la tine asa o fi.Ori probabil ai uitat sa spui care istorie.

| soby47 a răspuns (pentru navarre):

L-ai cautat tu vreodata pe Dumnezeu si ai vazut ca nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| soby47 a răspuns (pentru navarre):

Si atunci de ce nu crezi In Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| ciprianjurje a răspuns:

Cea mai simpla explicatie este ca de aia se cheama Credinta caci credinta adevarata este ca atunci cand un intreg sat se duce sa se roage pentru venirea ploii dar numai un copil vine cu umbrela. Deci daca vrei sa crezi bine daca nu, nu dar vei suoporta flacarile si plangerile vesnice ale iadului

| ExistentialStuff a răspuns:

Biblia e adevarata este o carte deci este un corp fizic existent poate vroiai sa intrebi :,, De unde sti ca biblia are continut adevarat?''Doar ce ai afirmat ca a fost scrisa iar dupa te'ai contrazis spunand ca e doar o nascocire a oamenilor.Nu te obliga nimeni sa mergi la biserica.Crezi sau nu, intrebarea e simpla.Da sau nu. Fara alte teorii.

| GsvMcmxc a răspuns:

Suntem uimiți de prostia creştinilor "care primesc învăţăturile noastre şi le propagă ca fiind ale lor.
"La început, prin controlul sistemului bancar am fost în măsură să controlăm capitalul corporatist. Datorită acestui fapt, am obținut monopolul total asupra industriei filmului, reţelelor radio şi mai recentei media în curs de dezvoltare, televiziunea. Industria tipăriturilor, ziarele, periodicele şi revistele tehnice au căzut deja în mâinile noastre. Cele mai bogate roade le-am cules ultimele atunci când am preluat publicarea tuturor materialelor pentru şcoală. Prin intermediul acestor unelte am putut altera opinia publică astfel încât ea să se potrivească propriilor noastre scopuri. Oamenii sunt numai niște porci proști care grohăie şi guiță refrenele pe care li le dăm, fie că sunt adevăruri sau minciuni. "
(Declaratie data de un Evreu apartinand ''Poporului Ales de Dumnezeu).''Crestinismul,, nu ii cuvantul lui Dumnezeu si este o Religie falsa.Eu consider ca ''Biblia,, a fost scrisa 100% de oamenii.''Dumnezeu,, a fost efortul acelor oamenii de ai da existentei o personalitate si a fost transpus in aceasta carte numita ''Biblia,,
Cum a zis acel ''Evreu,, in declaratie.
Oamenii sunt numai niște porci proști care grohăie şi guiță refrenele pe care li le dăm, fie că sunt adevăruri sau minciuni.- "( foarte adevarat, omul este sugestionat prin Mass-Media in felul dorit de acesti oamenii.Cand dezinformarea si minciuna au devenit ''Adevaruri,, pentru majoritatea oameniilor).
Prin controlarea industriei, am devenit stăpânii îndatoririlor şi oamenii au devenit sclavii. Când presiunea trudei de zi cu zi se îndreaptă spre un punct exploziv, noi le furnizăm supapa de siguranţă a plăcerii de moment.Industriile de televiziune şi film furnizază distragerea temporară necesară. Aceste programe sunt atent concepute să facă apel la emoţiile senzuale, nu la mintea gândirii logice Din acest motiv, oamenii sunt programați să răspundă în conformitate cu dictările noastre, nu în funcţie de motiv. Ei nu sunt tăcuți niciodată; cuminți însă vor rămâne ".(Inca o declaratie data de Evreul din ''Poporul Ales de Dumnezeu,,)
Acuma fiecare intelege cat il duce capul din aceste randuri.