| Superior a întrebat:

Poti face S3X dupa casatorie,pentru placere? Poti folosi orice pozitie sau daca nu o faci in cea a misionarului e pacat? Daca e placut,de ce e un pacat atat de mare la care Iisus insista mult in vorbele sale? "Daca te-ai uitat la o femeie,ai si preacurvit cu ea", presupun ca se refera la formele ei? Si....acest pacat pare imposibil de evitat, cu preacurvirea in gandul tau. Ce credeti?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Scoate placerea din sex, si nu mai e sex, e viol. Fa-o cum vrei, singura indicatie e sa o faci doar cu sotia ta. Sexul este intr-adevar restrictionat drastic in afara casatoriei de catre Biblie, insa la fel de mult e incurajat in cadrul casatoriei. Iar cand vrei sa te uiti la o femeie cu forme apetisante, gandul sa te duca la formele sotiei tale happy. Desigur, e mai greu cand esti singur. Desi nu e imposibil, caci de vei vrea sa nu mai pacatuiesti cu privirea, primesti ajutor, nu lupti de unul singur.
Ce vroia sa zica Isus e ca nu doar faptele conteaza, ca raul porneste din interior, poti viola o femeie doar uitindu-te la ea, si imagindindu-ti, nu e necesar actul in sine. Pentru ca actul in sine de la gind pleaca. Nici un violator nu ataca o femeie daca nu si-a imaginat intii ca o face cu ea. De aceea Isus e atit de drastic si reduce totul la nivelul gindurilor. Si orice crestin stie ca daca ar putea sa isi controleze mintea pe deplin ar rezolva problema a 99% din pacatele din viata lui.
Deci, casatoreste-te, si pe urma urmeaza raiul happy.

| ania a răspuns:

Citatul exact e că dacă se uită ca s-o poftească. Iisus nu se referă că e interzis să te uiți la soția ta.Mi-a plăcut cum a interpretat cineva acest pasaj- dacă te uiți la o femeie și te gândești că dacă ai avea ocazia ai face sex cu ea, însemnă că ai căzut în păcat.

| cristi202 a răspuns (pentru ania):

Imi place interpretarea de care ziceai. E mai profunda ca orice. De ce nu fac eu un lucru? Pentru ca ajung la puscarie, pentru ca ma vorbesc altii de rau daca afla, pentru ca am de pierdut pe alte planuri, in cazul sexului, imi pot pierde sanatatea, de exemplu. Toate lucrurile pentru care nu il fac sunt exterioare, dar problema e la inima, daca dau toate la o parte, l-as face sau nu? Atunci se vede cu adevarat cine esti, daca vrei sa faci sau nu, si acea interpretare acest lucru il scoate in evidenta. Si de aceea ce gindesti conteaza cel mai mult. Pentru ca asta te defineste, asta arata cine esti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie sex ca nu ai sa arzi in iad
dupa BOR orice faci e pacat... numa datu cu banu la biserica te mantuieste,

| Holiday a răspuns:

Cred ca Isus era gay si in acelai timp homofob. Asta ar explica unele lucruri...

| SG1995 a răspuns:

Iisus nu a reprodus decât ceea ce considera civilizat poporul evreu la timpul respectiv, de fapt cel puțin în aparență Iisus era destul de liberal, deci întrebarea se pune: Dacă Iisus ar trăi azi ar avea aceleași concepți primite? Eu unul mă îndoiesc.

| xerxes1 a răspuns:

Biserica crestina mananca foarte mult rahat legat de sex.

| Speed99 a răspuns:

Religia crestina (catolic-ortodoxa) spune ca e pacat sa ai relatii sexuale cu o alta persoana pentru placere. "Ai voie" sa faci chestii d-astea doar daca te reproduci (evident, nu te reproduci bagandu-ti unealta in alte gauri decat in vagin, deci sexul an.al si oral este pacat la randul lui, chiar daca duce la insarcinare).

Nu m-am putut abtine decat sa rad cand am citit ce am scris mai sus - e ceva total absurd, dar in fine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pacat. Cristos zicea ca cei indoctrinati n-au voie sa faca sex decat pentru reproducere.

| MiruD a răspuns:

Da. Atunci cand te casatoresti ai voie sa faci sex cu sotia ta pentru ca nu mai traiesti in păcat.
Iar în privința pozițiilor, nu stiu ce sa zic. Atâta timp cât faci asta din dragoste si nu va lăsați dusi de valul imaginației din filmele xxx, totul este binecuvantat de Dumnezeu.
"Cresteti si va inmultiti ", Nu?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Citeam undeva pe net ca un parinte spunea ca daca un barbat potent poate privi o femeie goala fara sa o pofteasca nici macar in inima lui, el ar putea invia si mortii. Se referea ca este foarte greu sa nu pacatuiasca in gand. O parte foarte mare din vina o au si femeile care se imbraca provocator. Sex dupa casatorie poti sa faci, doar ca trebuie sa ai grija de mai multe aspecte(sa nu fie zi de post sau in zi oprita, sa nu folosesti metode contraceptive, etc.). Nu orice pozitie este permisa.
,, Dar noi toţi ceilalţi ar trebui să ştim că sexul oral şi toate celelalte gesturi urâte sunt un păcat pentru că pervertesc firea umană, legând-o şi mai mult de trup. Trupul este templul al Duhului Sfânt iar noi prin toate aceste urâciuni îl facem casă a diavolului. '' - OrtodoxiaTinerilor.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......le-sexuale

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Am inteles pe internet ca nevoia de a face dragoste dupa dintre 2 soti tineri este mare. Am vazut un reportaj al tinerilor casatoriti unde majoritatea zic ca fac s3x la o saptamana, doua, ceva gen. Inseamna ca majoritatea populatiei intra in iad?
Daca exista placere si nu sunt permise toate pozitiile, de ce mai este asa placut? Dumnezeu nu putea sa o faca ...sa nu simti pur si simplu nimic sau chiar durere?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Nu vor arde in iad tinerii casatoriti care fac sex des deoarece sexul nu este pacat in cazul cand acest lucru nu include perversiuni si nu este facut in zile oprite. Singurele organe facute pentru sex sunt doar cele genitale, nu si celelalte. Ultima intrebare e cam complicata. Dumnezeu nu a spus nimic in legatura cu asta de la inceput. Atunci oamenii nu aveau asa fantezii si nici nu isi imaginau ca aceste lucruri ar putea exista. Sper ca ai auzit de Sodoma si Gomora unde au inceput sa se practice unele perversiuni. Avem o porunca data de Dumnezeu cand i-a trimis pe oameni pe pamant:,, Cresteti si va inmultiti!". Daca pui in practica altfel de tipuri de sex, atunci incalci aceasta porunca.

| oykoj98 a răspuns:

Da, poți face sex după căsătorie, dar doar cu nevasta ta. In ce privește pozițiile nu stiu daca e păcat sau nu. Cat despre preacurvirea cu ochiul se refera ca daca tu ești căsătorit ( sau nu, ca oricum nu ai voie sa faci sex in afara căsătoriei, daca nu ești casatorit gen tot o înșeli pe oricine ar fi cea cu care te vei căsători in viitor, pentru ca Dumnezeu a făcut sexul sa fie doar intre 2 oameni si acești sa nu facă sex decât unul cu altul ) si te uiți la alta având fantezii sexuale cu ea Dumnezeu considera că deja ai săvârșit un păcat.