| AvalohAlyn a întrebat:

Poți fi creștin și fără să mergi la biserica? Unde scrie in Biblie că trebuie să mergi la biserica? Dumnezeu este pretutindeni.

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Da, poți. Creștin nu te numești neapărat mergând la biserică și bârfind ca babele în aceasta și/sau înafara ei. A fi creștin înseamnă a te ruga în semn de recunoștință față de Dumnezeul tău cel adevărat (de exemplu), a face fapte bune pe plan fizic și a le crea pe plan intelectual, a fi creștin înseamnă să respecți ceea ce ne-a învățat Iisus, să respecți Decalogul și să fi pregătit oricând să mori pentru gândurile tale cu privire la mărturia despre Dumnezeu (scrie in Biblie). Putem spune că a fi creștin înseamnă să fi o persoană care evoluează pozitiv și moral pe toate planurile și să îl slujești pe Dumnezeu, practic să îl urmezi și pe Iisus. Creștinul adevărat este o persoană pașnică care nu comite atentate teroriste cum fac cei de la Isis de exemplu, creștinul doar emana energie pozitivă benefica oricui și ii se închină lui Dumnezeu. Recomand să citești și din Biblie ca să vezi cum stă treaba, să citești atent din aceasta, te sfătuiesc de pe acum dacă te apuci. Sper că ai înțeles cum stă treaba prietene, toate cele bune îți doresc în continuarewinking!

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

NU poti fi CRESTIN fara sa mergi la biserica. Domnul Isus Hristos a lasat apostolilor SAI un ritual de aducere aminte a MORTI SALE care NUMA I intr-o Biserica poate fi tinut DAR exista ceva si mai important in CRESTINISM ce nu poate fi tinut in afara unei Biserici, LEGAMANTUL de adoptie in cadrul Bisericii lui Dumnezeu, BOTEZUL CONSTIENT. Fara asta te poti numi crestin sau cum vrei tu dar crestin NU ESTI. Dumnezeu isi face simtita prezenta peste tot DAR NU ESTE peste tot fiindca CRESTINII NU SUNT panteisti. Binecuvantarile asupra poporului Sau se revarsa in cadrul Biserici, nu pe strada.

| Celcestietot a răspuns:

Apropo, nu mă înțelege greșit, nu am ceva personal cu biserica, doar că am spus că nu trebuie neapărat să mergi la biserică ca să te numești creștin. Tu poți fie sa mergi sau nu, important este sa ajungi acolo realizat fie fara ajutorul bisericii sau cu ajutorul acesteia. Tu alegi dacă te atrage dusul acolo sau nu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biserica reprezintă totalitatea crestinilor de pe pământ. Aceasta totalitate formează trupul lui Isus. Fiecare creștin este un mădular unic in acest trup. Ca mădular unic poți contribui la integritatea Bisericii, adică a trupului lui Isus Hristos, prin Duhul Sfânt in fiecare moment al vieții indiferent ca te afli intr-o clădire, numita mai corect casa de rugăciune si nu biserica pentru ca contrazice ceea ce Isus a denumit ca fiind biserica, sau in alta parte.
Așa ca daca nu mergi cu Duhul Sfânt la casa de rugăciune acolo n-o sa- l găsești.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cunosc creștini care nu merg la biserică, așa că nu-i „păcat" cred

| Irinel15123532 a răspuns:

Poti fi, un fel de crestin, dar vei fi asemenea unui carbune care a fost scos din foc, dupa un timp scurt, te vei stinge.
Biblia spune asa ''Sa nu parasiti adunarea voastra''
Si ''Casa tatalui meu este o casa de rugaciune''

Si Iisus spune ''Biserica este mireasa Mea''

Iisus are o legatura stansa cu biserica si acolo este casa Lui Dumnezeu, Iisus spune ''Daca se vor strange 2 sau 3 in numele Meu, voi si si Eu in mijlocul lor'' Biserica este locul unde ne strangem la un loc si avem partasie unii cu altii si cu Dumnezeu.
Mersul la biserica nu te face crestin, dar te tine aprins.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Eu merg la biserică decât de sărbători.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Salut draga prietene. Cum am spus, mersul la biserica nu te face crestin, la fel cum mersul la mol nu te face cumparator. Oamenii care isi cumpara o sticla de apa plata de la aprozar si apoi se duc in mol si se uita 7 ore printre rafturi si vitrine si nu cumpara nimic, ei sunt marele necaz al vanzatorilor de magazine de acolo happy cu ei dau faliment. Dar mersul la biserica, in casa Lui Dumnezeu, te tine aprins, sensibil la soapta Lui Dumnezeu, te tine aproape de inima Lui. Pentru ca acolo este prezent insusi Dumnezeu. Noi nu mergem acolo pentru oameni, desigur ca avem partasie unii cu altii si trebuie sa ne salutam respecuos si politicos si sa ne ridicam unii pe altii, dar noi mergem acolo pentru Dumnezeu. Dar desigur, trebuie sa nu lipseasca studierea sfintei scripturi, si rugaciunea personala. Rugaciunea si prezenta publica, cu fratii de credinta, este importanta, dar trebuie sa studiem singuri acasa biblia si sa ne rugam Domnului si acasa. Asa putem tine aprinsa flacara Duhului Sfant in noi. Si nu trebuie sa facem din asta o povara, o obligatie, un lucru greu. Ci o relatie apropiata din dragoste, noi in rugaciune vorbim cu Tatal nostru ceresc care ne iubeste si ii putem spune orice, fara vorbe complicate, invatate, memorate, fara carti de rugaciuni, cu cu propriile cuvinte, ca unui Tata, ii putem spune necazurile, ce ne apasa, ce dorim sa facem, sa schimbam, despre noul loc de munca, orice, il laudam pe Domnul, ne rugam pentru altii, pentru problemele altora, vezi tu, nu scrie nicaieri ''trebuie sa te rogi atatea minute'' sau ''trebuie sa citesti atatea capitole pe zi'' sau ''trebuie sa mergi atatea zile la biserica'' nu scrie, dar noi o facem din dragoste, pentru ca asa putem tine o relatie apropiata cu Domnul, Iisus spune ''Daca ramaneti in cuvantul meu, sunteti in adevar ucenicii mei, veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi''

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Salutare frate Irinel! Inteleg perfect ce spui, dar eu simt uraciunea pustiiri in biserica si de aceea nu imi place acolo, decat ma duc rar pentru sufletul meu si pentru Sfanta Treime, atat. Preotii te judeca in biserica, femeile rad de tine, preotii injura si te barfesc, preotii sunt materialist, se aduna hotii in biserici si se roaga Domnului Iisus de exemplu, si cand ies de acolo continua cu furatul, altii se duc acolo doar ca sa ii ajute Dumnezeu, iar dupa ce i-a ajutat, uita de El pana cand o sa aiba nevoie din nou. Din propria experienta iti spun ceea ce am scris mai sus. NU SPUN CA ASA SUNT TOTI, DAR MAJORITATEA ASA ESTE. Prefer sa stau in casa, sa ma rog, sa fac fapte bune etc, nu sa ma duc la biserica. Deja nu imi place lumea in care traim si urasc pacatele acesteia. Urasc sa vad omul rau in biserica, mi se face scarba.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Poți să fii creștin fără fapte?

| Helper07 a răspuns:

La biserica poti invata lucruri noi, la biserica atentia e concentrata asupra Divinitatii si asta te ajuta pe plan spiritual.

| shu7e a răspuns:

Vad ca mai ai o intrebare si despre camaruta ta si mersul al biserica. Si ce faci cu Sf Botez si Sf Imparasanie?
Cat timp rezisti sa faci ceva de unul singur? Din experienta oamenii nu rezusta foarte mult tocmai de aceia se aduna fiecare in functie de grupul lui de interese. Era un citata ca daca vrei sa mergi repede mergi singur dar daca vrei sa ajungi departe mergi insotit (sau ceva de genul) caci oamenii au desoperit ca impreuna faci mult mai multe si mai de calitate.
Zici ca preotii sunt materialisti, lumea te judeca... Inseamna ca nu ai descoperit locul potrivit pentru tine. Tocmai de aceea parintii din vechime spuneau ca daca vrei sa te mantuiesti cu intrebarea sa calatoresti. Duhovnicul se cauta si nu se gaseste tocmai usor. Crezi ca esti mai judecat ca altii? Inchipuieti cum a fost prin 2000 sa mergi la biserica cu plete, bocanci si haine rupte. Daca ai varsta care cred eu ca o ai crede-ma ca nu-ti poti imagina. Dar nu mergeam acolo pentru nimenialtcineva in afara de mine. Am avut o problema cand imi spuneam ca-i smintesc pe oamenii aia dar pe urma mi-am zis ca nu eu ii smintesc ci prejudecatile lor. Caci nu-i impingeam, provocam, inaratam... sa zica sau sa faca ceva.
Pentru ce a mai trebuit Iisus sa intemeieze biserica lui "Tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui," La ce crezi ca Sa referit cand a mentionat cuvantul biserica? Domnul Iisus tot a mers la singoga (biserica de atunci) la fel cum a mers si la nunta, si la templu si sa se si roage in singuratate.

| MarinAdrian76 a răspuns:

Da