| Jonnymiksa a întrebat:

Poți să ai încredere în oameni?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ieremia 17,5. Asa vorbeste Domnul: BLESTEMAT sã fie OMUL care se încrede în om, care se sprijineste pe un muritor si îsi abate inima de la Domnul!
Mica 7, 5. Nu crede pe un prieten, nu te încrede în ruda cea mai de aproape; pãzeste-ti usa gurii de cea care îti stã în brate!
6. Cãci fiul batjocoreste pe tatãl, fata se scoalã împotriva mamei ei, nora împotriva soacrei sale, vrãjmasii omului sunt cei din casa lui!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In oameni in general nu, in particular bineinteles ca exista si oameni de incredere

| Frank51 a răspuns:

Nu, in nimeni. De abia poti avea incredere in tine insuti.

| Holiday a răspuns:

Orice om are un pret. "Pretul" nu inseamna neaparat bani sau alte foloase materiale. Cine afirma altceva e un ipocrit sau nu judeca obiectiv.
Daca tot ai pus intrebarea la religie, ia gandeste-te cum se prostitueaza credinciosii pentru un virtual beneficiu dat de credinta lor. Cum pupa ei in fund spiridusi inexistenti, preoti, schizofrenici, etc, doar, doar, vor capata ceva.

Avand in vedere asta, poti avea incredere pana la un punct. Cand i se plateste "pretul" potrivit e dispus oricand sa tradeze.

| Jonnymiksa explică (pentru Holiday):

UNde e incredera in ce_?!

| Donsavas a răspuns:

Poti sa ai incredere in tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da

| Mircea08 a răspuns:

Cum iubesti aproapele daca nu ai incredere in el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in familie poti avea incredere, in rest nu prea te baza pe nimeni.

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu.

| Jonnymiksa explică (pentru AlexDarius3):

De ce nu_?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

NU! Daca vrei incearca sa spui toate secretele tale unui strain sau chiar unui prieten fals si o sa te convingi. Cel mai bine ai incredere in tine ca te cunosti cel mai bine.

| DoctorWh0 a răspuns:

In general nu, dar sunt unii oameni care chiar sunt cu tine cand ai nevoie de ei. Si prin "general nu" zic ca nu te duci pe strada si iti pui viata in mana la un necunoscut.

| Jonnymiksa explică (pentru DoctorWh0):

Deci omul pentru om e lup?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Nu toti oamenii... Sunt oameni si oameni.

| Jonnymiksa explică (pentru DoctorWh0):

Cum să deosebim oamenii?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Vezi si tu... La mine se intampla cand gresesc ceva sau ma lovesc... Incep sa rada de mine si zic la toti ce s-a intamplat.

| Jonnymiksa explică (pentru DoctorWh0):

Bine te înţeleg. DEPINDE ŞI DE OM.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Adevarat!

| Savas10 a răspuns:

Nu.