| Vernusio a întrebat:

Poti sa crezi in Dumnezeu si sa fii crestin si fara sa te duci la Biserica? Adica te poate place Dumnezeu si daca nu te duci la Biserica preotilor?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa te placa Dumnezeu trebuie sa înțelegi Biblia și sa o aplici.

| lpavel a răspuns:

Nu! Nu vei fi placut inaintea Lui! De ce? Pentru ca zice: Unde 2 sau 3 se aduna in numele meu sunt si eu in mijlocul lor! Si mai zice in cele 10 porunci : Adu-ti aminte sa sfintesti ziua domnului! ori tu daca nu mergi la biserica nu prea sfintesti ziua Lui...Biserica nu inseamna neaparat cladirea ci adunarea din ea! Nu trebuie sa-ti placa neaparat de preot ci de cuvintele ce le citeste din sfanta Scriptura! Degeaba esti crestin daca nu incerci sa-i faci pe plac lui Dumnezeu, macar cu ce poti, a merge la biserica nu cred ca e asa mult...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Si daca merge la o adunare de...baptisti, sa zicem, cum e?

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cunosc religia baptista dar cred ca ei NU sunt crestini...

| AC4S4 a răspuns (pentru lpavel):

Imi pare rau, dar am o parere diferita. Ei sunt crestini, cred in acelasi Dumnezeu, respecta cele 10 porunci si Il considera pe Isus ca fiind Fiul Lui Dumnezeu.
Ce ii face diferiti este modul de inchinare la slujbe. Nu cred nu ar trebui numiti crestini pentru ca nu isi fac cruce in fata icoanelor, sau nu considera ca apa poate fi sfintita.
Eu, personal, ma pot inchina foarte bine Lui Dumnezeu intr-o biserica baptista, sau oricare alta biserica neoprotestanta.
De asemenea cred ca daca vrei sa crezi in Dumnezeu, ar trebui sa mergi la o Biserica unde sa te poti inchina Lui. Unde consideri tu ca simti prezenta Lui Dumnezeu, nu conteaza ce religie are acea Biserica. Doar ca la neoprotestanti se pune accentul pe credinta, daca ai credinta, se vor vedea si faptele, la religii traditionale se pune accentul pe alte lucruri. Eu, personal, nu m-as putea inchina asa, este strict parerea mea.

| lpavel a răspuns (pentru AC4S4):

Asa e ai dreptate, DAR cine zice ca daca ramai in religia ta trebuie sa te inchini cum o fac ceilalti? Nu suntem toti la fel, unul e mai bun, altul mai putin bun! daca vrei sa te inchini Lui Dumnezeu, NU trebuie sa mergi la capatul pamantului ca ai auzit de la cineva ca acea religie e mai buna decat a ta laughing Fa in asa fel ca prin tine religia ta sa fie mai buna, sa nu faci ca ceilalti, ci ca tine! happy

| AC4S4 a răspuns (pentru lpavel):

Nu exista o religie mai buna ca alta, sunt doar diferite. Zic doar ca ma simt mai bine intr-o adunare neoprotestanta. Asa te poti duce si la orice Biserica si sa citesti din Biblie doar pentru tine, dar acest lucru se putea face si acasa, nu e nimic mai presus ca esti intr-o Biserica in timp ce citesti din Biblie.
Poate la asta se referea si VernusBoy9, ca se poate inchina si acasa, poate nu-i place cum decurge programul de la Biserica, este adevarat. Dar tu ai spus ca trebuie sa mearga la Biserica. Daca s-ar duce la Biserica doar ca sa fie acolo si sa faca lucruri ce puteau fi facute acasa, nu cred ca ar fi nimic special.

| lpavel a răspuns (pentru AC4S4):

Asta s-o crezi tu! Nu mai mai zic inca 1 data ce am zis mai sus! Nu e acelasi lucru sa te inchini acasa sau in biserica! Nu zic ca ar fi rau daca te inchini acasa dar trebuie sa mergi si la biserica.

| AC4S4 a răspuns (pentru lpavel):

Stiu ca nu e tot una. Zic ca daca te duci la Biserica ca sa citesti din Biblie singur, fara sa asculti ce se zice acolo sau sa participi activ la slujba... puteai face asta si acasa. Ne cam abatem de la intrebare.

Raspunsul meu final este ca esti crestin si crezi in Dumnezeu chiar si fara sa mergi la Biserica, dar sa respecti ce scrie in Biblie. Dar mergand la Biserica te apropii mai mult de El. Tu alegi unde vrei sa te duci la Biserica, unde simti ca Dumnezeu este prezent.

Răspuns utilizator avertizat
| LDCCristi a răspuns:

"Si cand va veni Marea Judecata Voi invia toti mortii sid ii voi Judeca dupa fapte, nu dupa credinta. Noi crestinii avem foarte da foarte multe obiceiuri PAGANE.