| EmaS a întrebat:

Poti trai o viata departe de Dumnezeu, poti face ce vrei tu. Te poti distra, poti avea aventuri de-o noapte, te poti imbata. Dar vine ziua în care te vei afla pe patul de moarte. Daca ai muri maine ai regreta pacatele pe care le-ai facut in timpul vietii?

Răspuns Câştigător
| TitusD a răspuns:

Eu regret in fiecare zi pacatele pe care le fac. Daca as muri maine, nu as mai avea timp sa-mi para rau de pacatele mele, m-as trezi in fata Judecatorului si nu as mai putea da inapoi. Dar am si eu o intrebare: oare ne garanteaza cineva ca vom avea parte de aces "pat de moarte"? GBU EmaS!

84 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca m-am distrat e pacat? Ce intelegeti prin pacate? Doar nu oi regreta ca am fumat sau ca am baut *n beri...

Offtopic

La spovedanie:
- Fumezi?
- Nu.
- Bei?
- Nu.
- Preacurvesti?
- Nu.
- Furi?
- Nu.
-Iti inseli sotia?
- Nu.
- Atunci cum pacatuiesti?
- Mint!

| Prеotul a răspuns:

Asa este. Toti acesti oameni vor ajunge in iad, inclusiv pocaitii.

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

Da, pacatul marturisit este pe jumatate iertat.

| RAY a răspuns:

Uiti ca isus a fost la nunta si sa ptrecut si a baut si a tinut o noapte si acum dupa tine arde in iad

| AnnaAnnne a răspuns:

Nu,cred ca a meritathappy Vezi tu eu am multe intrebari legate de Dumnezeul acesta in care crezi tu la care n.am primit niciun raspuns pana acum, daca mi.ai raspunde mi.ar face placerehappy

| EmaS explică (pentru Prеotul):

Pocainta este porunca lui Dumnezeu. Fara pocainta o sa ajungi in iad, oricine ai fi tu! Cine iti da tie dreptul de a judeca? Tu insuti vei fi judecat!

| EmaS explică (pentru AnnaAnnne):

Cu mult drag. Astept sa imi pui intrebarile.

| AnnaAnnne a răspuns (pentru Prеotul):

Si am si eu o intrebare? Daca Dumnezeu ne iubeste pe noi oamenii de ce l.a trimis pe Iisus fiul lui pe pamant si n.a venit el insusi si l.a pus pe el sa sufere? De ce? Daca el spune ca toti oamenii sunt egali atunci de ce se nasc oameni cu probeme speciale si altii bine merci si pitred de bogati? De ce? Eu n.am sa inteleg niciodata (cred) calugaritele care isi petrec o viata intreaga in biserica, singure, neavand o familie si daca l.a sfrsitul vietii cand se sting Dumnezeu nu exista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Prеotul):

Parinte,nu pacatuii si tu prin raspunsul dat.Toti necredinciosii pot spera la marea mila a lui D-zeu daca se caiesc sincer, chiar si pe patul de moarte.Nu le spune ca nu exista iertare, ca nu ai dreptate.
Parinte, nu te ridica impotriva celor de alta credinta, ca toti avem acelasi D-zeu, dar fiecare il intelege in felul sau.Nu este bine ca, in fata atator atei, sa ne afurisim noi intre noi.

| emmyl a răspuns:

Eu regret amarnic încă de acum! Tu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru EmaS):

Marturisit cui? unui popa care ia spaga sa nu te lase cu mortul in casa? unui popa care nu taie chitante si baga toti banii in buzunar?

| carhartt a răspuns:

Normal că mi-ar părea rău, dar nu pentru că m-am distrat. oh go on. Chiar deloc. Aş regreta adevăratele păcate pe care le-am făcut.

| andreea11Secret a răspuns:

Eu as regreta pacatele si daca te caiesti sincer, Dumnezeu te poate ierta.

| dragos9234 a răspuns:

De ce sa regret? Pentru ca am trait?

Cei ce blameaza asta sunt inconstieti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Fiule,nu fata de popa te marturisesti,ci in fata lui D-zeu. Popa este si el un om ca noi toti,care poate pacatuii mai mult sau mai putin. Facand o paralela,daca un functionar al statului iti cere recompensa pentru serviciile facute, este statul vinovat? Este bine sa ne intelegem intre noi, indiferent de credinta noastra, caci toti pana la urma credem in ceva, indiferent ca o numim religie sau stiinta.

| Alphawolf a răspuns:

Cum as putea regreta distractia sau o aventura de-o noapte din care am ramas cu amintiri placute? Nu am cum! Eu nu vad nimic rau in ele. Cum as putea regreta ca am trait "departe de Dumnezeu"? Fara a avea convingerea ca viata traita "aproape de Dumnezeu" este un mod de viata pozitiv, benefic nu pot regreta...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sigur dar nu va tine de cald sau de racoare in iad

| dracu14 a răspuns:

Nu,nici macar nu le consider pacate ci greseli, de care nu-mi pasa si zic viata merge mai departe, nu-i nimic.

| EmaS explică (pentru emmyl):

Da,sigur ca desi incerc sa traiesc dupa principiile lui Dumnezeu, de multe ori gresesc cu vorbirea mea cu atitudinea sau cu gandul.Dar, intotdeauna regret, cer iertare si ma pocaiesc.

| chelstone a răspuns:

Eu unul sunt ateu, nu beau, nu fumez, dar cred, ca cei ce au astfel de vicii, singurul lucru de care o sa le para rau, in cazul in care vor muri intr-un pat, in acelasi timp constienti dar si gandindu-se la astfel de fapte, o sa fie acela ca nu o sa mai aiba ocazia sa mai faca aceste lucrui.
Oricum, iti recomand sa citesti Zorba grecul, nu pentru ati schimba perceptia asupra vieti, ci pentru a intelege ca viata merita traita si altfel decat asa cum o vezi tu, si ca sa intelegi ca nu trebuie sa te simti vinovat pentru ca ai baut peste masura intr-o seara la restaurant, ca ai iubit niste femei sau pentru ca-i dansat de mama focului pe-o plaja insorita pana-n apus de soare.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Bine ai revenit! happy

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing Postez si eu, in limita timpului pe care-l am...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Ma bucur sa te ''vad ''din nou ca activezi.Mi-ai mai recomandat aceasta carte, pe care am citit-o cu muuuult timp in urma.

| 3xfemeie a răspuns:

Ideal ar fi sa regretam atunci cand mai avem timp sa indreptam greselile.

| EmaS explică (pentru 3xfemeie):

Sigur ca da!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Si ce impresie ti-a lasat?! De revolta, de admiratie, de visare, ai fost dezamagita sau ce alt ceva?! Sunt tare curios...

| EmaS explică (pentru suntserios):

Lui Dumnezeu. 1Ioan1:9,, Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept ca să ne ierte păcatele şi să ne cureţe de orice nelegiuire.,,

| RAY a răspuns (pentru chelstone):

Eu acum am desacract filmul

| Leutzbv a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca tot ai incercat atata distractie la viata ta si nu regreti, cum ar fi daca l-ai cauta pe Dumnezeu cu toata convingerea ta ca sa vezi ce este mai placut:distractia de o clipa (in comparatie cu vesnicia) sau partasia cu Domnul Slavei?

| EmaS explică (pentru chelstone):

Cred ca aceasta carte a avut un impact foarte mare asupra ta. Este vorba de un baiat care se bucura la maxim de placerile acestei vieti, de femei, de dansul nebunesc pe o plaja pustie. Mi-a placut mult la vremea aceea eram si foarte tanara.