| Octavian199 a întrebat:

Potopul a distrus viata de pe pamant, nu? Au supravietuit doar Noe cu familia si animalele de pe arca nu? Atunci cum va explicati ca acel porumbel a gasit o ramura de masin? Si de unde a avut Noe saminte de rosii, fire de varza, saminte, castraveti, puieti de pomi, si altele?

61 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 16 minute | Nilsson a răspuns:
Tu aveai inainte contul danny, nu-i asa? happy

Doar pentru cultura ta generala sa stii ca plantele pot sa apara dupa o inundatie si fara sa le semene cineva pentru ca semintele pot fi purtate de ape si sa incolteasca ulterior in malul depus.

pentru cultura ta generala potopul este un mit copiat https://www.almeea.ro/......ghilgames/

Scriitorul bisericesc Eusebiu (episcop in Cezareea Palestinei intre 263 – 339 d. Hr.) recunoscuse deja plagiatul. Ierarhul a prezentat o traducere in limba greaca a „Epopeei lui Ghilgames". Ea a fost asternuta in scris in anul 300 i. Hr., de catre Berosus, preot babilonian al zeului Marduk, iar Eusebiu citeaza textul in lucrarea sa despre istorie, „Chronikon". Abia in 1872 va fi descoperit originalul babilonian al „Epopeii lui Ghilgames".

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Tare asta cu planetele aparute dupa inundatie rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Scuze plantele.Dar copacii nu cresc asa repede .Deci.De unde ramura rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Chiar si plantele cresc greu, trebuie sa aiba din ce rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Vegetatia a crescut de la Dumnezeu. Mai ales ca Noe nu a colindat si alte continente ca sa le impadureze.
Porunca lui Dumnezeu catre Noe (in afara de animale) a fost ca el sa-si i-a in corabie numai hrana pentru el si animale.
"Si tu ia-ti din toate bucatele care se mananca si fa-ti merinde din ele, ca sa-ti slujeasca de hrana tie si lor." (Geneza 6:21)
De vegetatia pamantului S-a ocupat Dumnezeu pentru a o reface.
Vedem doar mai tarziu ca Noe -ca orice om gospodar- si-a sadit o vie. "Noe a inceput sa fie lucrator de pamant si a sadit o vie." (Geneza.9:20)

Porumbelul a gasit o ramura de maslin pentru ca chiar daca natura a fost distrusa, tot s-a mai gasit ceva bun in ea. Pamantul a fost distrus de ape, dar au fost copaci, pomi care este normal sa reziste mai multe zile in apa. La fel si alte seminte si plante. Porumbelul a fost trimis nu ca sa vada daca mai sunt copaci, ci daca au scazut apele, si cat de mult au scazut.

"A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamantului.
Dar porumbelul n-a gasit niciun loc ca sa-si puna piciorul si s-a intors la el in corabie, caci erau ape pe toata fata pamantului. Noe a intins mana, l-a luat si l-a bagat la el in corabie.
A mai asteptat alte sapte zile si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
Porumbelul s-a intors la el spre seara; si iata ca in ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curand. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamant.
A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai intors la el." (Genzeza.8:8-12)

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Vrei sa facem o proba cu un pom si o inundatie precum groapa marianelor in care si fierul se indoaie de la presiune?rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Ramura

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Cat de mare era inundatia? Ca inaltime.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Cu cincisprezece coti s-au inaltat apele deasupra muntilor, care au fost acoperiti." (Geneza.7:20)
Cotul împărătesc = cca 52 cm
Cotul obişnuit = cca. 45 cm
Sursa: http://masuridinbiblie.blogspot.com/2010/11/cotul-cotii.html

In ce priveste pomul, fierul si presiunea apei, nu stiu; si nici probe nu fac. Ma intreb doar: pestii care traiesc in zona aceea nu se indoaie si ei la presiune? ^_^ Iar daca nu exista pesti in zona acea, atunci nici vegetatie nu a existat vreodata.
Stiu doar ce spune Biblia, si anume: "In luna a saptea, in ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat." (Geneza.8:4)
https://mybible.ro/vdc/geneza/8

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Tocmai.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Amuzant cu pestii. Oare ei traiesc la aceea adancime? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Cel mai m are munte de la suprafata e 8848.Deci. In 17 luni a trait cu acele provizii stranse in 5-7 zile?rolling on the floor

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu este un dumnezeu al minunilor, și lucrul acesta nu este de mirare printre creștini. El poate să întindă o masă chiar și în pustie, să ofere mană (hrana îngerilor) poporului Său în mijlocul pustietății, unde scrie că "ce stransese mult n-avea nimic de prisos, si cel ce stransese putin nu ducea lipsa." (2Corinteni.8:15)
Se produc minuni doar atunci când omul cooperează cu Dumnezeu. De exemplu, chiar și un ateu dacă din sinceritate face un lucru (sau nu-l face) care știe că este plăcut lui Dumnezeu, el va fi binecuvântat. Cum și în ce fel nu știu; dar omul își va da seama de asta. Chiar și atunci când cineva cere cu sinceritate ajutorul divin, acesta îi va fi dat.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

O fi, dar omul e tot om rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Sa facem o proba.Sa trimitem un om in desert, fara apa, fara bautua.Sa vedem cat traieste. Daca ii da Dumnezeu, asta e partea a doua a

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Sa fiu al naibii daca Batman nu e mai credibil decat Dumnezeu.Batman a suferit o mutatie, deci.Se poate. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Deci.Noe a luat mancare sa -i ajunga 40 de zile+ 17 luni, nu? Atunci unde a depozitat mancarea+animalele + ei?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Sa facem o proba.Sa trimitem un om in desert, fara apa, fara bautua.Sa vedem cat traieste. Daca ii da Dumnezeu, asta e partea a doua."
Nu avem voie să facem lucrul acesta. Am putea să ne facem rău singuri în mod conștient gândindu-ne că medicul ne-ar face bine?
Tocmai de aceea avem o poruncă expresă care ne spune să nu ispitim pe Dumnezeu (Deuteronom.6:16). În Matei capitolul 4 găsim scris că Satana a căutat să ispitească pe Domnul Hristos îndemnând-ul să Se arunce de pe marginea Templului din Ierusalim că L-ar salva Dumnezeu prin îngerii Lui.
Dumnezeu nu ne va salva în astfel de situații.
În ce privește trăirii în pustie, în deșert, o poate spune poporul Israel de astăzi. Este istoria lor, istorie ce nu poate fi negată, scrisă pe paginile Sfintelor Scripturi și cred de asemenea că și în alte cărți istorice din întreaga lume.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Nu e vina lui ala care e trimis in desert rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Eu cred ca ar trebui sa avem o porunca expresa pentru noi insine. Cam ca in satanismul modern. Sa nu fii prost!

| DeyCj a răspuns:

Cică Noe a trimis un porumbel călător pentru a investiga dacă potopul s-a terminat. Dacă porumbelul nu se mai întorcea, atunci Noe considera că potopul nu s-a terminat(apele nu s-au retras).Dar cum porumbelul a venit cu o ramură de măslin în cioc, Noe a considerat că apele s-au retras, adică potopul s-a încheiat.
Cu semințele și toate animalele.Cică Dumnezeu i-a poruncit sa ia din fiecare specia de animal, plantă, tot ce e viu câte două exemplare(femelă și mascul) și să le îmaberce-n arcă, tocmai pentru ca ele să se poată reproduce după potopul cel distructiv.
Asta e conform Bibliei.Acuma că Biblia sfidează rațiunea uneori, asta e realitate, Dar cum se zice; Trebuie să crezi nu să vezi.

| Octavian199 explică (pentru DeyCj):

Nu am vazut plante rolling on the floor

| DeyCj a răspuns (pentru Octavian199):

Daca bine îmi aduc aminte în Biblie scria ceva de genul ca poruncă dată lui Noe de către Dumnezeu ca să ia din fiecare specie vie câte două exemplare(mascul și femelă). O să caut când o să am timp prin Biblie și o să-ți scriu exact versetele respective.

| xerxes1 a răspuns:

A gasit semintele in sutele de mii de tone de căcăreze de la animale.

| Nilsson a răspuns:

Tu aveai inainte contul danny, nu-i asa? happy

Doar pentru cultura ta generala sa stii ca plantele pot sa apara dupa o inundatie si fara sa le semene cineva pentru ca semintele pot fi purtate de ape si sa incolteasca ulterior in malul depus.

| 6684464 a răspuns:

Tu nu esti prea destept, nu-i asa?hee hee

| Octavian199 explică (pentru 6684464):

Lasa sa fiu eu prost rolling on the floor

| teo530 a răspuns:

1)Au stat destul pe arcă până a trecut potopul şi a crescut vegetaţia înapoi. 2)Şi-a făcut provizii.

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Nu prea gred.Era apa.Si apa cam distruge ce intalneste, plus ca nu era o apa mica rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Si acel porumbel de unde a gasit ramura de masin? Nu a fost distrus de potop? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Cred*

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Maslin.Intuneric

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Si culmea, acel maslin a crescut cat ai zice 'peste '

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Este o poveste. O alegorie daca vrei. Diluvii si astfel de cataclisme apar si in mitologia greaca. Aici supravietuieste doar Deucalion. Mai mult, acest potop apare in mitologia babiloniana - se numeste Epopeea lui Ghilgames. Acolo, supravietuitor este Uta-napistim. Si ghici ce? Evreii au dat copy/paste. Ca mai toate popoarele din acea regiune.
In bazinul Marii Mediteraneene a avut loc un diluviu, insa dovezile arata ca a fost unul local.

Sunt doar niste mituri locale. Ele au intrat in memoria colectiva a unui popor, au fost repovestite oral si rastalmacite, pana cand s-au schimbat ca forma. Dar fondul a ramas acelasi.

Eu va intreb altceva: de ce nu credeti in formarea lumii asa cum o povesteste mitologia romaneasca? De ce nu credeti in existenta lui Harap-Alb sau a lui Zalmoxes? Pentru ca fondul e acelasi!

| Marius992 a răspuns:

1.Porumbelul a găsit acea ramură deoarece se retrăsese apele. În acel scop îl trimisese.
2. Sămânța plantelor și copacilor nu a avut de suferit în urma potopului.
Dumnezeu a restaurat totul după potop. La Dumnezeu totul este cu putință. Greșeala ta este că ti-L imaginezi pe Dumnezeu limitat în posibilitati ca noi, oamenii

| Octavian199 explică (pentru Marius992):

Si am mai zis.In cat timp rasare un maslin, apoi sa faca si ramuri rolling on the floorSi cam repede a disparut inundatia rolling on the floorCe sa mai, canalizari de calitate, mai ceva ca in secolul nostru rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Marius992):

Si Noe s-a teleportat pana unde era sa rasara masinul si a plantat acel maslin?rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Maslinul*

| Octavian199 explică (pentru Marius992):

Ce mancau Noe si familia lui in timpul asta?

| teo530 a răspuns (pentru Octavian199):

Şi-au făcut provizii înainte de a pleca dăă.

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Nu merge.I-a aparut Dumnezeu in vis cu 5 zile inainte, cam asa

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Nu avea timp.

| teo530 a răspuns (pentru Octavian199):

Dacă a fost anunțat că va veni potopul a avut timp.

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Ia sa strangi tu provizii pentru 40 de zile + pana cand s-a retras inundatia in 5 zile rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru teo530):

Ptiu.Iar uitai ceva. Hrana pentru animale rolling on the floor

| Marius992 a răspuns (pentru Octavian199):

Noe a construit o ambarcație lungă de 133 metri, lată de 22 și înaltă de 14 metri. Aceasta vea un luminator în acoperișul structurat în trepte. Noe a fost înștiințat cu șapte zile înainte să încarce în arcă toate animalele și păsările pe care le-a strâns, plus rezerve pentru călătorie.
După șapte zile, în a 17-a zi a lunii a doua, tulburări atmosferice și o ploaie torențială și-au dat concursul la a inunda lumea lui Noe. A plouat 40 de zile. În decursul acestui timp nivelul apelor s-a ridicat și ambarcația a plutit. S-a ridicat și mai mult și ambarcația a început să se miște în derivă. S-a ridicat din nou până ce terenul cel mai înalt din zonă a fost inundat la o adâncime de 7 metri. Lumea lui Noe a fost distrusă.
După 40 de zile ploaia s-a oprit, dar nivelul potopului a rămas ridicat pentru alte 110 zile. Un vânt puternic cu efect uscător a început să sufle, dar oricât de repede se evapora apa, mai multă venea să o înlocuiască. Totuși, la 150 de zile de la dezlăn­țuirea ploilor, în ziua a 17-a a lunii a șaptea, potopul a bătut în mod hotărât în retragere pentru că ambarcația a reușit să se oprească pe dealurile Araratului.
Nivelul apelor a scăzut constant până în ziua întâi a lunii a 10-a, 224 de zile de la începutul ploilor, când terenul cel mai înalt a început să fie vizibil. Patruzeci de zile mai târziu, Noe a deschis o trapă de ventilație și a dat drumul unui corb și unui porumbel. Corbul nu s-a întors, dar condițiile nu au fost potrivite pentru porumbel, așa că acesta s-a întors pe ambarcație. După alte 7 zile porum­belul a fost eliberat din nou și a adus înapoi în cioc o frunză de măslin. Au mai trecut șapte zile și de această dată, când porumbelul a fost lăsat să zboare, n-a mai fost văzut.
În prima zi a anului nou, la 314 zile de la începutul potopului, Noe s-a cățărat afară prin acoperiș. Nu mai rămăsese nici o suprafață cu apă. A fost nevoie de alte 56 zile pentru ca aluviunile inundației să se uște. Nu­mai atunci, în a 27-a zi a lunii a doua a anului nou, Noe a pășit afară pe pă­mânt uscat.

| Marius992 a răspuns (pentru Octavian199):

După 40 de zile ploaia se oprește, dar nivelul potopului rămâne ridicat pentru alte 110 zile, dând un total de 150 de zile. Vezi 7:24. "Și apele au fost mari pe pământ o sută cincizeci de zile". Situația nivelului apelor în decursul perioadei de 110 zile care au urmat încetării ploii este descrisă în 8:1-3. Acesta nu este un pasaj ușor de interpretat, dar pare că după ce ploaia s-a oprit și a început să sufle un vânt uscător "apele s-au potolit" (8:1). Aceasta înseamnă că nivelul apei a încetat să se mai ridice violent. S-a ridicat din ce în ce mai încet. Pe măsură ce vântul continua să sufle "apele s-au retras de pe pământ în mod constant" (8:3). Aceasta este o traducere slabă datorită cunoștințelor limitate despre inundații ale expertului în ebraică! Înțelesul literal al frazei este că apele 'se duceau și se întorceau'. Apa de inundație era eliminată din bazinul Eufratului prin evaporare și drenaj natural, dar altă apă era încă deversată în bazin de numeroșii afluenți montani. Există întotdeauna un decalaj de timp considerabil între sfârșitul unei ploi torențiale și ajungerea apei de inundație din afluenții mai lungi în fluxul principal. În timp, cantitatea de apă deversată de afluenți în Tigru și Eufrat a scăzut și nivelul mare al inundației a început să se reducă treptat. După 110 zile de apă la nivel ridicat Noe a știut că apele "s-au abătut" (8:3) sau au scăzut pentru că arca s-a oprit pe un teren înalt (Munții Ararat). Este foarte probabil că înălțimea maximă a apelor potopului a fost atinsă la jumătatea intervalului de 110 zile – la 95 de zile de la începerea ploilor.

Nu există absolut nici o îndoială până în acest punct că descrierea potopului este aceea a unei inundații naturale de dimensiuni regionale. Potopul s-a derulat ca unul natural – din acelea care se experimentează și astăzi. Consemnarea descreșterii apelor confirmă evenimentul ca unul local.

Avem o informație esențială în v. 4 și 5. "Și arca s-a oprit în luna a șaptea, în a șaptesprezecea zi a lunii pe munții Ararat. Și apele au scăzut încontinuu până în luna a zecea; în luna a zecea, în prima zi a lunii, s-au văzut vârfurile munților". Ei bine, ploile au început în ziua a șaptesprezecea a lunii a doua. Astfel 5 luni sunt același lucru cu 150 de zile. Aceasta face ca o lună să fie de 30 de zile. Astfel intervalul de timp de la oprirea arcei pe terenul mai înalt până la ieșirea la suprafață a acestui teren înalt a fost de 74 zile. Cea mai mică scădere a nivelului apei posibilă în aceste 74 zile a fost nivelul de plutire a arcei – 7 metri. Nu poate fi mai puțin. Aceasta ne dă rata scăderii nivelului potopului - circa 9 cm pe zi. Dacă presupunem că această rată de scădere s-a menținut din ziua a 95-a până la sfârșitul potopului în a 314-a zi, putem construi un grafic pentru a deduce adâncimea maximă a inundației.

| Octavian199 explică (pentru Marius992):

Cam multa mancare si bautura a strans Noe rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Marius992):

Cam mica arca aia rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Marius992):

Ce prietenie s-a legat intre Noe si hiene rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Marius992):

De unde ai copiat? Din revista Stiinta si Tehnica? Din vreun numar National Geographic?

| Marius992 a răspuns:

Este evident că nivelul potopului cal­culat în acest fel este complet compa­tibil cu nivelul dedus anterior din descri­erea ridicării apelor. Totuși unii ar putea obiecta. Rata scăderii nivelului apelor ar fi fost mult mai mare dacă terenul pe care s-a oprit arca a fost mai înalt decât dealurile dimprejur. Aceasta ar fi în realitate foarte improbabil chiar într-o regiune autentic muntoasă din cauză că cele mai înalte vârfuri tind să fie aproximativ de aceeași înălțime. Relata­rea însăși sugerează convingător că terenul înalt pe care s-a oprit arca a fost cam de aceeași înălțime cu primul teren înalt care a devenit vizibil când apele au început să se retragă. Dacă primele vârfuri care au ieșit din apă ar fi fost cu mult mai joase decât terenul pe care s-a oprit arca, Noe ar fi știut că poate părăsi în condiții sigure arca după ce au trecut 40 de zile. Deoarece la 40 de zile după ce s-a oprit arca Noe era încă în arcă experimentând cu un corb și un porumbel. La timpul când a fost lansat porumbelul mari întinderi de teren din jurul arcei ar fi fost libere de apă. Porumbelul ar fi găsit din abundență locuri unde să-și pună talpa piciorului (v. 9). Dificultatea lui Noe în aprecierea adâncimii apei din jurul arcei sugerează că dealurile care au ieșit din apă au fost toate de aceeași altitudine, asemenea unor terase, și nu foarte diferite în înălțime de terenul pe care s-a oprit arca.

Arca s-a oprit probabil pe o terasă plată situată la 14 metri sau o cifră apropiată deasupra suprafeței pe care a fost construită. Noe putea vedea în depărtare dealurile care se ridicau deasupra apelor. Totuși el nu era sigur în legătură cu nivelul apelor din apropierea ușii refugiului său și a ezitat când a fost vorba să părăsească adăpostul sigur al arcei. Astfel după 264 zile de la începutul ploilor el dă drumul unui corb și unui porumbel. Porumbelul se întoarce pentru că n-a putut găsi nici un loc de poposit, dar corbul nu se întoarce. Aceasta sugerează că terenul din jurul arcei era o întindere fără pomi plină de noroi umed și moale. Acesta este un mediu propice pentru un corb care consumă stârvuri – dar nu pentru un porumbel.

După alte 7 zile își fac apariția măsli­nii. Ei creșteau la o altitudine mai joasă decât aceea la care s-a oprit arca. Cred că este foarte probabil ca într-o zonă cu precipitații anuale de la 120 la 150 mm măslinii să crească numai pe malurile inundabile ale fluviilor unde oglinda apei era aproape de suprafața cultivată. Măslinii care cresc pe malurile inunda­bile nu depășesc 10 metri în înălțime. Vârfurile măslinilor au început să iasă din apă atunci când nivelul apei a coborât să spunem la 8 metri deasupra suprafeței inundabile. Probabil porumbe­lul s-a întors cu frunze vechi de măslin care au rămas pe ramuri sub apele potopului. De asemenea este posibil ca unele ramuri de măslin să fi fost rupte din pomi de apele potopului și să fie îngropate în mâlul teraselor joase care mărgineau malurile inundabile. Măslinii se înmulțesc prin ramuri îngropate în șanțuri puțin adânci. Lăstarii cresc foarte rapede din ramurile rupte. Poate că frunzele au crescut pe mlădițe noi ieșite din ramurile îngropate în aluviunile potopului.

Dacă măslinii creșteau pe un mal inundabil de aceeași înălțime cu supra­fața pe care s-a aflat arca înainte de potop, atunci apele au scăzut cu 7 sau 8 metri în ultimele 43 zile. Rata de scădere s-a accentuat. Acest lucru a fost de așteptat pe măsură ce afluenții Tigrului și Eufratului au revenit la debitul lor normal sau chiar la un debit mai mic, datorită efectului vântului uscător.