| Zenit313 a întrebat:

Potopul : O poveste Sumeriana numita "Epopeea lui Ghilgames".

Evreii au plagiat si transformat aceasta opera literara,intr-o versiune foarte stupida, care sfideaza realitatea si logica.

http://www.youtube.com/watch?v=I225Vcs3X0g

Ce argumente stiintifice demonstreaza existenta potopului la o scara GLOBALA,perpetuarea speciilor si a rasei umane dupa potop, Arca lui Noe...etc.?!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Potopul lui Noe - Dumnezeu, girafe și genocid

http://www.youtube.com/watch?v=734YbUEZ88Y

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si in mitologia greaca apare un potop http://secretelezeilor.wordpress.com/2012/04/18/potopul/,dar le spui la crestini ei au convingeri absolute, Dogma (gr. δόγμa, inițial "părere") este un postulat pentru o religie sau Weltanschauung, care este considerat de către o grupă de oameni drept adevăr absolut, infailibil, care nu poate fi pus sub semnul întrebării.

| MMihai a răspuns:

Ce argumente științifice demonstrează existenta potopului la o scara GLOBALA, perpetuarea speciilor și a rasei umane după potop, Arca lui Noe...etc?! =nici unul!

| Dandanache a răspuns:

"Evreii au plagiat si transformat aceasta opera literara, intr-o versiune foarte stupida, care sfideaza realitatea si logica."?

Ti se pare Epopeea lui Ghilgames mai realista si probabila? Vorbim de un topos, care se regaseste in mai multe religii. Nu sunt stupide, sunt naratiuni simbolice, explicatii metaforice ale sociogoniei.

Argumente stiintifice nu sunt. Nu e nici cazul sa fie, vorbim de o religie. Cine crede, nu are nevoie de ele. Cine le cauta, ajunge sa le inventeze.

| CryChristiAN a răspuns:

E invers. CHiar a existat potopul lui Noe.
''epopeea lui Ghilgames''. Fiind cea mai veche scriere din lume, este doar o opera. Ghilgames este, dupa cum reiese din povese, un semizeu ce traia in cetatea Uruk si era ocrotit de zei etc.
Doar o carte cu basme. Probabilitatea ca el sa fi existat este de sub 10%.
Biblia in schimb, este o carte care spune Adevarul. Modul in care s-a desfasurat potopul lui Noe, este descris in totalitate de Sfanta Scriptura.

| Zenit313 explică (pentru CryChristiAN):

Am cerut dovezi sau argumente stiintifice.

| Dandanache a răspuns (pentru Zenit313):

Are 14-15 ani, si cam atat poate. Da un raspuns la o intrebare si apoi trece mai departe. Fii intelegator.

"Fiind cea mai veche scriere din lume, este doar o opera." Observi logica? Daca Biblia ar fi fost cea mai veche carte din lume, ar fi fost si ea doar o opera. Fiindca nu e, e adevarata.

| RisenLight a răspuns:

Ma la cat sunteti de documentati despre Crestinism si ceea ce sustine acesta si la cat va stresati voi capsoarele alea da de da de reusiti sa-i mai ateizati pe uni sau pe altii... oare cu atat de multe cunostinte pe care le tot acumulati despre crestinism o mica parte din voi oare nu este crestina? Pentru ca printre cele mai importante aspecte ale crestinismului este sa stii invataturile in care crezi.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dandanache):

Biblia este insasi Adevarul a carei intelepciune nu poate fi strapunsa.
AI citit tu acea carte, ''Epopeea lui Ghilgames''? Stii tu despre ce este vorba acolo? ( fara a te uita pe wikipedia sau alte site-uri... eu stiu totul ce se petrece in acea carte, si crede-ma e doar un basm mitologic).

| Dandanache a răspuns (pentru CryChristiAN):

Lucrez de 25 de ani in domeniul cultural, asa ca nu are rost sa discutam ce am citit eu si ce ai citit tu. Eu nu discutam insa daca Epopea lui Ghilgames e factuala sau mitologica (e atat de evident acest aspect, incat chiar nu trebuie discutat). Ce spuneam eu, si bineinteles nu ai inteles, e ca esti ILOGIC. Cand formulezi enunturi de genul "Fiind cea mai veche scriere din lume, este doar o opera." sau "Probabilitatea ca el sa fi existat este de sub 10%." inseamna ca nu stapanesti limba romana, ai carente de logica, nu ai claritate in exprimare si ai o educatie superficiala. Esti un pustan la varsta cand pustanii se dau mari eruditi.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dandanache):

'' Esti un pustan la varsta cand pustanii se dau mari eruditi.'' Pe bune?! CUm ai tras concluzia asta?
Si revenind la subiect, ce (mai) vrei sa subliniezi?

| Zenit313 explică (pentru CryChristiAN):

Am cerut argumente sau dovezi stiintifice!

Tu nu ai citit intrebarea!

Vino cu argumente sau dovezi si atunci nu o sa isi mai bata nimeni joc de tine, o sa fii luat in seama!

" Ce este sustinut fara dovezi, poate fii respins fara dovezi "

Deci te rog frumos! happy

| Dandanache a răspuns (pentru CryChristiAN):

Tocmai ti-am explicat: raspunsurile puerile, lipsa logicii si a cunostintelor fundamentate. Mai e si sansa sa fii un semidoct in toata firea, dar nu cred. Hai sa vedem, ce varsta ai totusi?

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

No offence, dar omul care vorbeste in acel videoclip stie doar acele versete din Biblie si chiar pe alea nu le stie citi.

| RAY a răspuns (pentru 7Dany):

Iar e iesit din context, desi o apa aparuta din nou din nimic acopera toata planeta cea ce ar facut ca gheata sa se topeasca si apa dulce sa se combine cu cea sarata =pesti erau toti morti, apoi apa ca prin minune a disparut, explica-mi mie cum dispare apa asa din senin? asta pe langa cele 10 milioane de specii de animale
apa se evapora la 100 de grade, chiar daca sar evapora ea tot se intoarce ca ploi, deci apa nu dispare ori ce i-ai face

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

Nu exista nici o dovada ca inainte de potop o existat mari, oceane sau ca pamantul era impartit in continente. Dimpotriva Biblia spune ca nici nu ploua ci ca un abur se ridica de pe pamant. Adica apa era sub pamant. Structura unui teren se modifica si dupa o inundatie dar dupa un potop? Ma tot gandesc oare ce cauta petrolul pe fundul oceanului? Din ce s-o format? Care este procentul de apa dulce si care este procentul de apa sarata din totalul de ape de pe pamant? Nu fi sigur ca au fost 10 milioane de specii, ca nu o trait de atunci pana azi nimeni ca sa ne spuna cate specii existau atunci si cate s-au format de atunci prin nu stiu ce imperecheri ciudate intre specii.