| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Potrivit pocaitilor, bautura e pacat!
pai, daca beau oleaca de tuica sau o bere, pacatuiesc?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bautura nu este buna.Un pahar cere altul si altul,multi nu stiu sa se opreasca doar la un pahar,si de aici toate relele, devin agresivi, si fac tot felul de lucruri rele.Nu ii mai intereseaza ca cheltuiesc bani din bugetul familiei, pe bautura.Dar, ia spune tu sigur nu vrei sa te pocaiesti? Vad ca esti tare preocupat de acest lucru.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Aşe sar zîşe.

| cristi202 a răspuns:

Biblia priveste ca fiind belsug atunci cind ai si vin si bauturi tari. Ea nu zice ca bautura e interzisa. In doze mici, chiar poate fi medicament. Problema e ca se exagereaza mai intotdeauna cu ea. Daca bei oleaca d etuica sau bere, nu e pacat, insa poti sa te opresti aici? Poti spune tu ca poti, realitatea e alta. 99% din oameni nu pot, si atunci pacatuiesc, nu pentru ca beau, ci pentru ca isi pierd autocontrolul si pentru ca nu se pot stapini. Nu bautura e rea, ci lipsa de stapinire cind o bei. Adica aluneca prea usor pe git si mereu cere alta. De aceea prea putini se opresc doar la o bere. Si de aceea la pocaiti nu se bea.

| sandra2012 a răspuns:

Auzi, dar tu ai o problema cu pocaitii astia?

| Raquella a răspuns:

Vezi tu cate familii divortate din cauza consumului de alcool.Nu imi plac betivii.

| mgtow a răspuns:

Nu stiu daca este pacat sau nu dar bautura alcoolica e rea pentru organism si nu e bine sa bei.

| Damasc a răspuns:

Nu numa' potrivit pocaitilor bautura este un pacat, este un pacat pentru toate religiile dar atunci cand este consumata peste masura cu alte cuvinte cand te faci mort si nu mai stii ce-i cu tine,atunci da este considerat pacat, dar daca bei un paharel la masa sau asa nu este deloc pacat, este chiar indicat.

| Vizitiul a răspuns:

Lasa, amice, ca noi punem tuica la fiert si inhalam aburul. Deci, inhalam, nu bem! Suntem fara de pacat...

| PinkPanther a răspuns:

Eu stiu ca e pacat sa transformi alcoolul in viciu, si nici atunci nu sunt sigura ca e pacat, doar e mai mult pentru sanatatea noastra. Daca abuzezi de alcool nu cred ca ajungi sa "arzi in flacarie iadului" pedeapsa pe care o suferi e ciroza si alte complicatii aduse de alcool. Daca 1-2 pahare o data la ceva timp nu iti fac rau, din contra, vinul e chiar indicat. Nu te lua dupa pocaiti, ma mair ca pentru ei nu e pacat sa si respiri.

| gigel68 a răspuns:

Bautura nu e pacat, e un lichid.
comsumul exagerat de bautura e un pacat (pentru unii). majoritatea lucrurilor care apar la stirile de la ora 5 sunt pe fondul consumului excesiv de alcool.
din intrebare reiese ca esti pocait, unde scrie ca bautura e pacat? nu ma lua cu "in biblie", biblia e mare... are cateva mii de pagini.

| gigel68 a răspuns:

Intrebarea ta... felul in care e formulata.

| gigel68 a răspuns:

@RRRRRRRRR, o perioada chiar mi s-a spus "papa de la roma"... laughing deci dupa cum si tu zicea, e adevarat. amin.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Eu sunt pocait da' ma spurc cateodata cu o bere sau un vin. laughing
Te rrrrrog sa nu ma spui la nimeni, please? straight face
Daca citeste cineva cu atentie Biblia, descopera ca unor persoane este chiar recomandat sa li se dea un pahar de bautura (celor bolnavi si celor intristati). Insa in mai multe parti zice de influenta rea a bauturii. Din tot ceea ce scrie, cineva ar intelege ca lipsa de cumpatare cand bei este un pacat la fel ca lipsa de cumpatare cand mananci. Dar pocaitii nu zic ca mancarea e pacat, de ce oare?
Totusi, au fost (si mai exista persoane) care nu au baut/nu beau alcool deloc, asa cum au fost Ioan Botezatorul si profetii din VT.

| MeDeEa14DeEa a răspuns:

Nici gand! Nu bautura este interzisa de biblie, ci betia(bautura in exces)!
DOVADA:Cum? Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi,  nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu-1Corinteni 6:9, 10-
Daca vrei poti sa verifici.Si asa cum ai putut vedea,, NICI BETIVII''! Aici nu spune,, nici bautorii''sau cei care beau, ci betivii, cei care beau in exces! Sper ca te-am ajutat sa intelegi cu ajutorul bibliei. Daca mai ai intrebari de genul asta te rog sa-mi trimiti intr-un mesaj id-ul tau si te pot ajuta!

| Cezar a răspuns:

Sunt relgigi care interzic bauturile alcolice cum ar fi pocaiti, pocaiti au voie numai vin ca alcool.
Numai bine.

| asjkldfg a răspuns:

Da daca esti pocait daca nu, nu este pacat!

| Brittanie a răspuns:

Buna! Daca esti pocait da, e pacat.Dar daca nu esti nu. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu consumul moderat este un pacat ci abuzul, asta se intampla in cam toate religiile.

| kkkmakafull a răspuns:

Potrivit pocaitilor cica da cica e pacat...eu am baut.si whisky,tuica,vin rosu, vin alv, bere etclaughing in cantiatate micalaughing