| Holiday a întrebat:

Povestea crestina in interpretarea majoritatii crestinilor:

Raiul(rezumat) - traiesti vesnic in puf
-big boss- Dumnezeu
Iadul (rezumat) - traiesti vesnic in...altceva
- big bos - Satanel

Si atunci, ori Satana e si el etern, ori, daca il casapeste Dumnezeu, cine dracu(!) ramane administrator peste iad?!?

Cum e finalul povestii pana la urma?

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Cred că întrebarea mai importantă e ce rost are să-ţi pui întrebări dacă concluzia luptei e deja ştiută? God învinge în Biblie. Iar în al doilea rând, Satana oricum e esenţial religiei creştine. Fără Rău nu am putea să ştim ce e ăla Bine. Răul sub un nume sau altul e parte a oricărei religii.

| danut a răspuns:

Daca "religia" e demascata atunci ce mai pui intrebari care nu isi gasesc raspunsul DECAT in traditile umane si nici decum in Biblie. Afirmatile tale privind raiul si iadul au fost facute de Domnul Isus Hristos pe vremea lui ca raspuns pentru niste alienati mintali care credeau pe vremea aceia ce ai spus si tu acum.

| Holiday explică (pentru danut):

Si pe vremea aia, ca si acum trebuie sa fii alienat mintal sa crezi povestile astea, de acord cu tine.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Si atunci de ce pui intrebari stupide?

| Holiday explică (pentru danut):

Intrebarea poate fi catalogata ca stupida in contextul in care orice discutie despre povestea asta e stupida, pentru ca povestea in sine e asa, nu?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Povestea e stupida deoarece iadul si raiul descris de tine nu exista, iar forma in care le-ai descris este si mai stupida.
Daca te-ar interesa cu adevarat, ai studia si ai afla cum si ce dar pe tine nu te intereseaza decat "partea" injurioaasa a "intrebarilor" tale.

| danay72 a răspuns:

Foarte bun argumentul tau.De fapt Biblia arata clar ca Satan, cand va fi paradisul pamantesc, va fi legat 1000 de ani si aruncat in abis, apoi dupa ce va fi lasat o perioada de timp, va fi distrus impreuna cu cei care nu vor sa faca vointa lui Dumnezeu. Apocalipsa20:1-3,7-10,14

| milan9 a răspuns:

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| Holiday explică (pentru milan9):

Asa si? Asta am zis si eu ca insinuati. Dar cum e in poveste cu dracu, il casapeste sau nu zeul pana la urma? Si daca da, cine devine sef peste iad?

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

"Iadul" nu este un loc creat de Dumnezeu. Este insa un loc al "INDEPARTARII" de Dumnezeu.
Cine crezi ca ar putea deveni "sef" acolo?

| Holiday explică (pentru milan9):

Cum orice, tot voi ziceti, e creat de, sau cu voia, zeutului, logica imi spune ca desi Satana e numit administrator, patron ar fi Dumnezeu. Povestea cam asa lasa de inteles.

| Dorugar a răspuns:

Finalul povestirii este moartea.
Cu precizarea ca dupa moarte nu exista nici Rai pentru nimeni pentru ca din Biblie rezulta clar ca Raiul (din care au fost alungati Adam si Eva) a fost (si mai este si azi ) aici pe pamant si in viata aceasta. In Biblie, Dumnezeu nu promite nimanui viata vesnica, nici Raiul si nici Iadul, ci doar o casa a mortilor dupa moarte in care stau adunate ca niste umbre sufletele celor morti ( a se retine ca umbrele nu au viata si nici nu pot fi pedepsite sau rasplatite).
In schimb Iadul a aparut odata cu nasterea Diavolului, adica odata cu aparitia religiei crestine care il slaveste pe Diavolul numit Lucifer ca fiind Dumnezeul acestei religii. Uite aici dovada ca nu mint si nu gresesc, o slujba la Vatican in care este slavit Lucifer:
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| fllu07 a răspuns:

Excelent. daca viata vesnica ii o "pedeapsa" pentru cei care fac rau, atunci ce rasplata primesc cei care se straduiesc sa faca binele?
in plus, este cam nedrept sa fii chinuit o vesnicie in flacari, sau cum o fi acolo, doar pentru 60-70-80 de ani de pacate...

mai mult, ar trebui sa fie o oarecare colaborare intre Diavol si Dumnezeu, nu? altfel nu ar functiona povestea...

toate aste le poti elucida daca accepti faptul ca invatatura confor careia cei rai vor fi chinuiti in iad e falsa. Isusi Dumnezeu spune in Ieremia 7:31 ca el nu a poruncit ca oamenii sa fie arsi in foc, NICI MACAR NU SA GANDIT LA LUCRUL ACESTA.
Apoi in Iacov 1:17 se spune ca la Dumnezeu nu este schimbare. Iehova DUmnezeu nu spune alba si face neagra. faptul ca religia falsa prda doctrine nebiblice cu scopul de a controla masele, este o dezonoare si pentru Dumnezeu, deoarece lui i se atribuie toate atrocitatile... dar incurand religia va fi demascata.

| Holiday explică (pentru fllu07):

"...dar incurand religia va fi demascata."

Religia e deja demascata, e deja cert ca sunt doar aberatii, si cu a ta e la fel, doar ca mai sunt unii pentru care fie e prea greu sa inteleaga, fie prefera sa spere la ceva inexistent.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Nunu, nu e demascata inca.
stai ca trebuie sa dea socoteala despre toate marsaviile, crimele, extorcariile, mafia, bogatia, etc...
apoi va fi distrusa. acum... doar ici colo cate un caz mediatizat mai mult sau mai putin.

| Robert2526 a răspuns:

Se scoate postul la concurs, se anunța public in ziare si televiziuni despre postul rămas liber, si fiecare persoana interesata își poate depune un CV si sa spere ca este cel selectat de consiliul suprem al Iadului

| Alexandruv99 a răspuns:

Ce ai scris acolo reprezinta doar concluziile unui neuron singuratic.