| IMPERO a întrebat:

Practica si "poporul ales" prostitutia sacra? ...Chiar si la usa cortului intalniri cu Dumnezeu?
Exodul 38: 8 (Moise) A făcut ligheanul de aramă, din oglinzile FEMEILOR CARE "SLUJEAU" la uşa cortului întâlnirii.
1Sam. 2:22 (Fiii lui Eli) ...SE "CULCAU" CU FEMEILE CARE "SLUJEAU" afară, la uşa cortului întâlnirii.

Gen. 38 15-16 Iuda (care inseamna "laudat fie Domnul") a văzut-o şi a luat-o drept curvă, pentru că îşi acoperise faţa.
16 S-a abătut la ea din drum şi a zis: „Lasă-mă să mă "CULC" cu tine!"
Matei11:25

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Sa nu uitam ca Avraam este primul proxenet documentat in Biblie.O imprumuta pe sotia sa Sara puternicilor din Egipt in schimbul unor foloase materiale.Le zicea ca este sora lui.
Evreu adevarat.
Iată, ştiu că eşti o femeie frumoasă la faţă. Când te vor vedea egiptenii, vor zice: „Aceasta este nevasta lui!" Şi pe mine mă vor omorî, iar pe tine te vor lăsa cu viaţă. Spune, rogu-te, că eşti sora mea, ca să-mi meargă bine din pricina ta, şi sufletul meu să trăiască datorită ţie." Când a ajuns Avram în Egipt, egiptenii au văzut că nevasta lui era foarte frumoasă. Slujbaşii cei mai de frunte ai lui faraon au văzut-o şi ei, şi au lăudat-o la faraon; şi femeia a fost adusă în casa lui faraon. Pe Avram l-a primit bine din pricina ei; şi Avram a căpătat oi, boi, măgari, robi şi roabe, măgăriţe şi cămile

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Panamax):

Nu a mintit. Ii era sora. Iar Dumnezeu l-a salvat si pe el si pe ea. Daca spunea adevărul posibil sa fi ajuns exact așa cum își inchipuia. Dar Dumnezeu a ingaduit acest lucru pentru a se descoperi lui Faraon. Si acesta a crezut. Si și-a reparat greșeală despagubindu-l moral cu ceea ce ai menționat mai sus.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar i-a tras-o Sarei sau nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Panamax):

Nu s-a atins Faraon de Sara. Dumnezeu a intervenit la timp. De fapt cei care cred in Dumnezeu in situații de genul nu vorbește omul ci Duhul Sfânt vorbește prin om. Deci ceea ce a cerut Avraam Șarei a fost de la Duhul Sfânt.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da,da cum sa nu.

| IMPERO explică (pentru Panamax):

Sigur ca i-a tras-o... si inca cum. Pai daca asta cautau...
Geneza 12:18 Atunci, Faraon a chemat pe Avram şi i-a zis: „Ce mi-ai făcut? Pentru ce nu mi-ai spus că este nevastă-ta?
19 De ce ai zis: ‘Este sora mea’, şi am luat-o astfel de nevastă?

| IMPERO explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sigur ca i-a tras-o... si inca cum. Pai daca asta cautau...
Geneza 12:18 Atunci, Faraon a chemat pe Avram şi i-a zis: „Ce mi-ai făcut? Pentru ce nu mi-ai spus că este nevastă-ta?
19 De ce ai zis: ‘Este sora mea’, şi am luat-o astfel de nevastă?
Pune mana si citeste Biblia. Numai asa poti afla cat de rau ai fost mintita.

| IMPERO explică (pentru TamplaruAnisoara):

Biblia spune ca Avram era socotit neprihanit, prin credinta dar cand a fost in pericol, credinta lui era ca poate scapa prin minciuna.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu spui ceva de genul, daca la mine pe scara (de bloc) stau in apartamentul X niste femei de consum atunci si mama mea si surorile mele fac acelasi lucru. Confirmi sau nu? Ai luat niste texte disparate din perioade de timp inelungate (sute de ani) si le-ai pus intr-o cratita facand ciorba din ele, tu nu ai treaba cu discutile religioase cum afirmai anterior ci esti altceva, TE CUNOASTEM, schimba rubrica mai tinere.

| IMPERO explică (pentru danut):

Nu! Nu confirm. In "blocul" meu stau numai "femei de consum" si proxeneti. "Omul lui D-zeu" Avram - proxenet si-a vandut nevasta. La fel "O. lui D." Isac - proxenet. Sara, Rebeca, nevestele lor - prostituate. Iuda - si-a "consumat" nora. David - vecina. Lot - fetele lui. Si lista poate continua.

| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Omul lui Dumnezeu ERA si el om si suporta consecintele faptelor lui, adica casatoria cu sora lui. Biblia NU ascunde erorile umane ci le expune ca cei de acum sa NU mai faca aceleasi greseli de acum 3000 de ani DAR daca luam ce e la TINE pe scara (dupa afirmatia ta) OMENIREA inca nu a invatat nimic. P.S. Lista ta nu arata vreo vina a CREATORULUI ci nemernicia creatiei (OMUL) carora Dumnezeu le-a dat DREPTUL de A ALEGE si acesta tot alege GHENA omeniri.

| IMPERO explică (pentru danut):

Gen.12:17 "Dar Domnul a lovit cu mari urgii pe Faraon şi casa lui din pricina nevestei lui Avram, Sarai."
20 Şi Faraon a dat poruncă oamenilor lui să-l petreacă pe el, pe nevasta sa şi tot ce avea.
Bun exemplu! Deci, "dumnezeu" pedepseste tot pe Faraon, iar Avram pleaca, bine merci, cu toata bogatia. Disperarea ta, de al apara pe acest capcaun al israelitilor, numit "dumnezeu", este foarte interesanta. Daca vrei poti sa-mi mai raspunzi o data si dupa aceea vreau sa inchiem discutia, ca nu are rost.

| danut a răspuns (pentru IMPERO):

Faraonul a incalcat principile bunului simt. Cum vedea o femeie cum se repezea sa se culce cu ea. Faraon cunostea cum trebuie sa se comporte cu un oaspete si de aceia s-a temut si a facut ce a facut ca sa scape de pedeapsa Divina dar Dumnezeu trebuia SA DEA UN EXEMPLU pentru PAGANI.
Doi, cand vorbesti despre Dumnezeul crestin sau evreesc scrii cu litera mare ca e un nume PERSONAL ca sa fi respectat. Dumnezeu nu are nevoie de apararea mea asa ca nu sunt disperat ci aduc adevarul in prim plan pentru cei interesati.
Daca discutia nu are rost de ce o continui?

| IMPERO explică:

Fii lui Eli erau Preoti la cortul intalnirii cu "Dumnezeu"

| Nilsson a răspuns:

Nu se practica prostituția sacră, popoarele din jur o făceau iar fiii lui Eli erau dați că exemplu negativ, ca urmare a păcatelor ajungând să fie omorâți de filisteni.
Prostituția și desfrâul de orice natură sunt aspru condamnate în Biblie:

Lev. 19:29 "Să nu-ţi necinsteşti fata, dînd-o să fie curvă, pentru ca nu cumva ţara să ajungă un loc de curvie, şi să se umple de fărădelegi."

Lev 21:7 "Să nu-şi ia de nevastă o curvă sau o spurcată, nici o femeie lăsată de bărbatul ei, căci ei sînt sfinţi pentru Dumnezeul lor."

Te rog politicos să nu mai vii cu astfel de teorii aberante și chiar jignitoare care sunt în totală opoziție cu adevărul Scripturii.

| IMPERO explică (pentru Nilsson):

Imi pare rau dar nu vreau decat sa deschid ochi si minti, orbite de sarlatani care au facut aceste "teorii aberante", despre Dumnezeul Adevarat, pe care eu le consider blasfemii. Cunosc Biblia si stiu ca sunt versete care condamna prostitutia dar sunt si versete care vorbesc despre prostitutie fara sa o condamne. Fii lui Eli erau preoti si probabil ca si alti preoti erau "slujiti" de aceste femei. "Omul lui D-zeu" Avram si-a vandut nevasta si "D-zeu" nu a avut nici o problema. Mai sunt si alte cazuri prin care poti spune ca Biblia incurajeaza prostitutia.

| Nilsson a răspuns (pentru IMPERO):

"Imi pare rau dar nu vreau decat sa deschid ochi si minti"

De vreo 3 ani de când am cont pe TPU am întâlnit numai idioți care vor să deschidă ochi și minți.

| IMPERO explică (pentru Nilsson):

Din cauza ca este indobitocit de mituri.