| Superior a întrebat:

Preotul tine secrete pacatele? Ne cearta? Sau doar ne spune ca suntem iertati, sa nu mai facem si ne lasa sa plecam?

14 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Da, le tine ascunde sub patrafir iar la moarte sufletul tau va da socoteala pentru toate cele si te vei curatii in foc si-n pucioasa...
Eu nu inteleg, cum rahat in 2016 nu se stie ca exista un singur Dumnezeu iar cretinii aia de impostori nu-s decat pionii celui rau...vai-si-amar...

| RAY a răspuns:

Un popo nu te iarta de nimic, in biblie nu scrie asa ceva, nimeni nu poate ierta pacatele doar dumnezeu asta scrie in noul testament

| Superior explică (pentru RAY):

Esti crestin?

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ateu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ii dai un ban iti ierta si pacatele pe care le vei face peste 10 ani

| minrest a răspuns:

1. Are datoria profesionala sa tina secret ce afla la spovedanie, se numeste ''taina spovedaniei''. Biserica a incalcat adesea taina spovedaniei, chiar si la Securitate au turnat multe din ce au aflat la spovedanie, dar daca nu le iese nimic, nu te vor para parintilor sau la scoala. 2. Nu te cearta, dar iti da Canon. Te pune sa faci rugaciuni, matanii, sa postesti suplimentar, poate chiar sa mergi in pelerinaj sau sa dai milostenie. 3. Iti ureaza ca iertate sa iti fie pacatele si iti recomanda sa nu mai pacatuiesti. Te lasa sa pleci, ai intuit bine asta, altfel ar fi sechestrare de persoana.

| Superior explică (pentru minrest):

Mi-e data trecuta nu mi-a dat Canon, crezi ca de data asta imi va da? Sau poate sa nu dea?

| minrest a răspuns (pentru Superior):

Daca ai facut pacate mai grele, ai Canon mai greu, la alea mai usurele, poate sa nu iti dea de loc.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Superior):

In general ignor userii cu probleme psihice.
Ai postat cel putin 30 de intrebari in care intrebai daca dumnezeu te iarta de pacatul de malahie.
Era suficienta una.

| Mayhem666 a răspuns:

Dupa ce si-a luat banul, nu prea mai ii pasa de ce se va intampla cu tine, atata timp cat o sa te duci iar la biserica si o sa ii mai lasi cativa bani si data viitoare.
Fara suparare, dar asta e adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi preoti sunt mai pacatosi ca "oamenii de rand" si este evident ca-si ascund pacatele ca daca nu si le-ar ascunde si-ar pierde din credibilitate.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la tainuirea spovedaniei. Tu ai citit intrebarea? Sau esti setat de extraterestri sa scrii la orice intrebare prima propozitie ce iti vine in cap? laughing
Din clipa asta tu, ti-ai pierdut credibilitatea in fata mea, cel putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Am inteles gresit intrebarea prima data recunosc.
Ce credibilitate mi-am pierdut in fata ta?
Ce legatura au extraterestrii aici?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Preotul nu ne cearta, doar spune sa nu ne mai repetam greselile.Si nu are voie sa spuna nimanui ce a auzit de la tine. Daca face asta, este aspru pedepsit.