| nicucostea855 a întrebat:

Prima "zi" sau perioada nedeterminata de creare a inceput de la Geneza 1:3:"3 Și Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!". Și a fost lumină."

Asadar Biblia nu spune in cat timp a facut Dumnezeu universul si pamantul neteraformat, iar cele 6 zile de creatie de teraformara a pamantului nu sunt zile de 24 de ore.

Cum considerati?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că este narațiune mitică, deci o poveste specială, care are nevoie d e interpretare, adică de înțelegere.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Ba sunt zile de 24 de ore