| 345695342873728343287 a întrebat:

Principala problema a divinitatii este aceea ca desi exista o entitate superioara care ne poate lua si cea mai mica durere cu mana intr-o clipa, alege sa n-o faca, lucru ce face anumite persoane sa se indoiasca de existenta divinitatii sau sa nu creada deloc in ea.

Intrebarea mea pentru voi, cei care credeti ca acolo sus este un Dumnezeu, este urmatoarea:

Care e cea mai mare problema cu care va confruntati in viata? Considerati ca aveti o viata extrem de grea?

E usor sa sustii sus si tare ca exista un Dumnezeu bun si atotputernic cand toate iti merg bine, dar as vrea sa vad, din partea voastra, a celor care credeti, care e cea mai mare povara pe care o aveti?

Presupun ca daca va aflati aici pe TPU cu totii aveti un acoperis deasupra capului, mancare, si toate necesare unui trai decent.

Acum comparati viata pe care o duceti voi cu viata unui om pus la incercare. Ati fi la fel de siguri pe credinta voastra ca si acum?

Aici e vorba de sinceritate fata de voi, nu de mine pentru ca eu sunt un anonim, nu ma cunoasteti nu va cunosc, sunt doar un individ "de pe internet" si atat.

Atat va intreb, maine persoana care va e cea mai draga pe lumea asta e macelarita la propriu in fata voastra, o vedeti cum se chinuie plina de sange si cum un calau o ucide cu sange rece, ce ati simtii in acel moment? Dreptate? Existenta unui Dumnezeu? Un Dumnezeu drept? Asa a vrut El sa se intample? V-ati face rugaciunea de multumire ziua urmatoare avand imaginea descrisa anterior in minte?

Nu citez scene din filme/carti etc. Sper ca sunteti constienti de faptul ca atunci cand voi radeti, si va simtiti bine, sunt sute de oameni torturati, ucisi, pentru pura placere a altora in cele mai groaznice feluri posibile, cazuri ca cele pe care vi le-am prezentat mai sus, etc. De fapt... chiar in clipa asta se intampla astfel de lucruri.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu nu e bun. De ce nu e bun? Pentru ca nu este o persoana, ci este o forta oarba. Cu alte cuvinte: uraganele si cutremurele nu se declanseaza dupa criterii morale.

Cum zicea Einstein: moralitatea conteaza pentru noi, oamenii, nu pentru Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Divinitatea nu are nicio problema. Problema e la oameni.

El - oricine sau orice ar fi asta, ne-a creat cu un motiv pe care nu il intelegem si cel mai probabil n-o s-o facem niciodata, iar noi am ajuns sa facem din viata un concurs de "cine il linge in fund mai bine pe Dumnezeu".

| CostinAlamariu a răspuns:

"Care e cea mai mare problema cu care va confruntati in viata? Considerati ca aveti o viata extrem de grea?"

Am diverse probleme. Nu consider ca viata mea e usoara, deloc. Prefer sa nu spun aici ce probleme am dar fii sigur ca destul de mari incat acum un an am contemplat pana si sinuciderea.

"Ati fi la fel de siguri pe credinta voastra ca si acum?"

Sunt deja "pus la incercare" asa cum zici tu si tocmai in perioada asta in care am suferit si mai mult m-am intors si mai mult spre Dumnezeu. Daca nici macar in cea mai grea suferinta nu te intorci la Dumnezeu atunci unde mai iti e sensul in suferinta?

"cum un calau o ucide cu sange rece, ce ati simtii in acel moment? Dreptate? Existenta unui Dumnezeu? Un Dumnezeu drept? Asa a vrut El sa se intample?"

Sunt foarte sincer cand iti zic ca as simti o durere incredibil de mare si probabil as avea nevoie de un an de zile sa-mi revin din șoc. Dar dorinta lui Dumnezeu nu e asta. El îngaduie sa se intample lucruri de genul pentru ca nu vrea sa intervina in liberul nostru arbitru. Nu am de ce sa-mi pierd credinta in Dumnezeu din cauza asta sau sa-L consider mai puțin bun și iubitor. Calaul e cel care a facut acest lucru nesabuit si nu Dumnezeu. Dumnezeu NU isi doreste sa se intample asa ceva, dar El singur trece peste voia lui de dragul libertatii noastre, a tuturor.
Ce rost ar avea sa-mi pierd credinta daca s-ar intampla asa ceva? Ce sens ar avea atunci intreaga durere si nedreptate? Nu ar avea niciun sens.
De asta n-am inteles niciodata ce logica are sa-ti pierzi credinta in urma unui astfel de eveniment? Sa ramai si cu durerea si cu nedreptatea si fara niciun sens in ele? Pai mai fratilor si surorilor n-a zis Hristos "in lume necazuri veti avea"? N-a fost Hristos suficient de clar? Sau voi va ganditi ca prin "necazuri" se referea ca o sa iei 6 la istorie cand tu meritai 7? Asta credeti ca e necazul de care vorbeste Evanghelia?
Daca esti crestin si nu te astepti la cele mai groaznice chinui si nedreptati din partea lumii si a oamenilor atunci nu esti crestin adevarat! Esti doar cu numele.
Fereasca-ne Dumnezeu de astfel de necazuri, dar totusi daca ele trebuie sa vina sa prindem curaj si sa le induram ca niste razboinici si nu ca niste fetite speriate de 8 ani, cum sunt atat de multi emotivisti aici pe TPU. Intotdeauna plang ca Dumnezeu e nedrept si ca viata e nedreapta si aia si alta. Niste fricosi! Niste plangaciosi de 2 bani. In viata exista nedreptate si suferinta, ei si ce? Ce propui sa faci? Sa dai vina pe Dumnezeu, bineinteles, ca altceva nu stii.

| StrongHeart a răspuns:

Omule.
Dumnezeu ne-a dat la toti o sarcina.Ne-a dat liber arbitru,asta e scopul creatiei. Oamenii se plang doar,nu cauta niciodata raspunsuri la problemele lor. Dumnezeu ajuta doar pe cel ce crede cu toata fiinta.
Eu iti spun,am avut niste probleme in viata asta, adica chiar niste chestii urate s-au petrecut si nu mai eram eu. Dumnezeu mi-a dat suferinta multa si durere si nu am inteles de ce si m-am certat cu El.
Prost omul, asa face, da vina pe orice doar sa nu isi asume faptele.
Mi-am dat seama mai tarziu ca a facut-o sa ma indrepte si sa ma fereasca de niste necazuri si mai mari.
Nu intru in detalii, dar noi oamenii trebuie sa gasim semnificatie in suferinta, asta trebuie sa facem.
Ai descris un scenariu sinistru ca sa ce? Tu stii de cate ori mi-am imaginat ca ce se intampla daca asa sau altfel sau ca o sa mor in asa fel sau o persoana apropiata si cu ce mi-au ajutat gandurile astea? Mai mult rau mi-au facut.Mai bine stau cu rugaciunea in gand ca stie Dumnezeu si cele mai oribile crime de ce se petrec.
Dar omul e destept, le stie el pe toate, e nevinovat.
Aia de care vorbesti tu torturati, omorati, li se intampla de multe ori lucrurile astea ca s-au facut frati cu diavolul.Ma lasi in pace? Fiecare om are o constiinta, stie ce are de facut, cine se abate de la drum si crede ca stie el mai bine decat divinitatea, Dumnezeu il lasa sa isi faca nebunia, pentru ca daca intervine, omul nu isi invata lectia.
Asa cum a zis IIsus..Doamne,daca poti lua paharul asta de la mine,fa-o,dar cum e voia ta asa sa faci,chiar daca stia ca urmeaza sa fie macelarit.
Daca un om s-a apucat sa faca lucruri rele si a ajuns intr-o situatie in care nu mai e scapare,trebuie sa nu mai am eu somn din cauza asta? Fiecare cu viata lui, fiecare e constient de faptele sale si gata, ce atata vrajeala.
Nu mai dati vina pe oameni omorati nevinovati si torturi si ca Dumnezeu nu e drept, ca nu avem noi toata cunoasterea lumii, a vietii si a mortii sa stim de ce se intampla unele lucruri.
Nu stiu cine esti, dar nu vad de ce vrei cu intrebarea asta sa demonstrezi.
De ce mi-as incarca constiinta cu faptele altora? Fiecare sa faca sa dreaga ce isi doreste si sa isi culeaga roadele.

| Meme10Memu a răspuns:

"Principala problema a divinitatii" - nu e nici o problema a divinitatii. E problema omului ca a pacatuit si continua sa pacatuiasca.

| Panamax a răspuns:

Raspunsurile la toate intrebarile care te macina, le vei gasi in adancul constiintei tale.Dar sunt toate gresite.

| Nilsson a răspuns:

Problema ateilor este că aduc acuze la adresa lui Dumnezeul pe baza suferințelor altora și mai puțin pe ale lor.

Oare cum le va fi la judecata viitoare când vor fi puși în față cu cei torturați și uciși în numele credinței și tot nu s-au lepădat de Dumnezeu, dar necredincioșii în schimb L-au hulit toată viața deși au trăit numai în puf?

| fllu07 a răspuns:

Biblia ne vorbește si despre controversa universală între Dumnezeu și Diavol. Plin de șiretenie, si viclenie, Diavolul nu a contestat puterea lui Dumnezeu, ci dreptul Său de a guverna asupra creației. Ceea ce necesita un raspuns, nu? Daca eu zic ca sunt mai puternic decât tine, o probă de forță clarifică situația dintre noi 2. Dar dacă eu zic ca sunt mai bun, mai cinstit decât tine, trebuie o perioadă de timp, si diferite încercări pentru aman2, astfel se va dovedi cine este mai bun si cinstit. Judecând după exemplul ăsta, ne raportăm la întreaga omenire, întregul glob pământesc a fost aruncat în această controversă atunci când Satan Diavolul i-a spus lui Dumnezeu: "Dar Satan i-a răspuns lui Iehova: „Piele pentru piele. Omul va da tot ce are pentru viața lui"". Cu alte cuvinte Diavolul a spus că oamenii când dau de diferite probleme, greutăți, situații disperate, ii întorc spatele lui Dumnezeu.
Secole mai târziu, când a fost aruncat din cer, Satan era în continuare „acuzatorul fraților noștri, care îi acuza zi și noapte înaintea Dumnezeului nostru" (Apocalipsa 12:10). Satan n-a uitat de controversa privitoare la integritate. El abia așteaptă să vadă că cedăm când ne confruntăm cu încercări și că nu mai susținem suveranitatea lui Dumnezeu. Așadar, când treci prin greutăți, încearcă să-ți imaginezi următoarea scenă din domeniul spiritual: Într-o parte se află Satan și demonii lui. Ei se uită să vadă ce vei face și afirmă că vei ceda când ești supus la presiuni. În cealaltă parte se află Iehova, Regele nostru Isus Cristos, cei unși care au fost înviați și mii de îngeri. Ei te încurajează și sunt bucuroși că perseverezi zi de zi și că susții suveranitatea lui Iehova. Iar apoi îl auzi pe Iehova spunându-ți: „Fiul meu, fii înțelept și bucură-mi inima, ca să-i pot răspunde celui ce mă batjocorește" (Prov. 27:11)

| Digikey a răspuns:

Principala problema a ta este ca abia ti-ai facut un alt cont pe TPU (al 50-lea?)ca sa vii mai tarziu dupa alt cont cu un raspuns "intelijent ".Aka Nilsson,Celcestietot,memememo, steregoi etc etc, acelasi sectant cu probleme la mansarda.
Du-te bre si canta-ti frustrarile la alta masa.

| Irinel15123532 a răspuns:

Lucrurile sunt foarte complexe. Dumnezeu uraste raul si pacatul si spune ca ''Plata pacatului este moartea''. Iisus ofera o pilda.
Matei 13 cu 24 '' Isus le-a pus înainte o altă pildă şi le-a zis: „Împărăţia cerurilor se aseamănă cu un om care a semănat o sămânţă bună în ţarina lui. 25 Dar, pe când dormeau oamenii, a venit vrăjmaşul lui, a semănat neghină între grâu şi a plecat. 26 Când au răsărit firele de grâu şi au făcut rod, a ieşit la iveală şi neghina. 27 Robii stăpânului casei au venit şi i-au zis: ‘Doamne, n-ai semănat sămânţă bună în ţarina ta? De unde are dar neghină?’ 28 El le-a răspuns: ‘Un vrăjmaş a făcut lucrul acesta’. Şi robii i-au zis: ‘Vrei dar să mergem s-o smulgem?’ 29 ‘Nu’, le-a zis el, ‘ca nu cumva, smulgând neghina, să smulgeţi şi grâul împreună cu ea. 30 Lăsaţi-le să crească amândouă împreună până la seceriş; şi, la vremea secerişului, voi spune secerătorilor: «Smulgeţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi, ca s-o ardem, iar grâul strângeţi-l în grânarul meu».’ "''

Iisus face o ilustratie, cel care a semanat graul cel bun este Dumnezeu, cel care a semanat neghina e satana, si ingerii sunt semanatorii, slujitorii.
In ingerii il intreaba pe Dumnezeu mirati ''Doamne, tu ai semanat samanta buna DE UNDE DAR e neghina?''
Iisus spune ''Vrajmasul meu a semanat-o''
Ingerii il intreaba ''vrei sa o smulgem?''
Domnul ofera un raspuns ciudat ''Inca, inca nu, le veti lasa sa creasca impreuna si la final le vom strange, raul il vom arde, si graul il vom pune in granare''

In mod natural, niciodata neghina nu se poate transforma in grau, dar in plan spiritual neghina se poate transforma in grau. Dumnezeu ingaduie raul si atrocitatile care se petrec, pentru ca vrea ca toti sa se pocaiasc.

2 Petru 3:9
''Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.''

Ezechiel 33:11 ''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea, zice Domnul, Dumnezeu, că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui şi să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi.''

In al doilea rand, suntem interconectti cu neghina, nu te mai ruga sa moara, roaga-te sa se converteasca, nu la o religie, ci la Hristos.
Te rogi ''doamne ia toata neghina asta blestemata de pe pamant'' si te trezesti dimineata ca ti-a murit nevasta.
Neghina nu e numai un criminal, ci poate fi mult mai subtila, poate fi colegul tau de munca, sotia, soacra (soacra e neghina 101% in conceptia multora).
Cand ucenicii au mers in Samaria sa spuna evanghelia si au vazut ca samaritenii i-au respins.
(Samaria era locul plin de homosexuali, violatori, prostituate, hoti, criminali)
Ei au venit la Iisus si i-au zis ''Doamne da foc peste samaria sa arda astia toti'' Pentru ca asta e conceptia noastra, noi avem spirit justitiar ''sa moara criminalii, sa moara homosexualii, pedofilii si hotii, tragem pielea de pe ei si punem sare, dati-le foc, nenorocitii pe toti''
Asta spunem noi, Dumnezeu spune ''Asteapta, poate se face neghina grau''
E greu in imaginatia noastra, dar fa te rog un experiment.

Ai 2 copii, unul te asculta si iti arata dragostea lui in multe feluri, dar celalalt este foarte distant si abia iti vorbeste.
Dupa multi ani, unul din copii ajunge la facultate, iar celalat din cauza anturajelor si a infractiunilor primeste citatii, si i se aduce la cunostinta ca trebuie sa execute 8 ani de inchisoare.
Ce faci? Te duci si ii zici ''Copilu meu de azi nu mai esti, din partea mea pot aia sa te si omoare, ai facut lucruri oribile, nu mai meriti sa simt nimic pentru tine, iesi din casa mea si du-te la inchisoare, si daca mai iesi de acolo viu, sa uiti de casa mea''

Dumnezeu nu procedeaza asa, El il iubeste si pe calau, si pe victima acuzata. E greu de conceput in mintea noastra, o dragoste infinita si nemarginita, dar Dumnezeu nu doreste moartea nimenui, si ingaduie raul pe pamant, inca il ingaduie ca si cei rai dintre cei mai rai sa se intoarca la El.
Caci pana la urma, si sfintii sunt decat gunoaie reciclate, toti am fost neghina, dar Dumnezeu ne-a transformat spiritual in grau, daca inca nu te-ai facut ''grau'' grabeste-te, nu te mai uita la neghina din jur, roaga-te pentru ea si ajuta lumea asta cum poti, dar uita-te la neghina din tine, pentru ca va veni negresit o zi a secerisului, si acolo vei da socoteala de neghina din tine, nu de neghina din lume. Ziua judecatii va veni curand, deja semnele apocalipsei incep sa se aseze, piesa cu piesa ca intr-un puzzle.

| RKBlue a răspuns (pentru Irinel15123532):

Daca Dumnezeu ii iubeste pe toti, de ce a omorat atatia oameni?
De ce a pedepsit copii nevinovati?(primii nascuti ai egiptenilor)

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RKBlue):

Cand Dumnezeu ingaduie ceva, nu inseamna ca ii place, sau vrea sa se intample. Vezi tu draga prietene, Dumnezeu trebuia sa scoata poporul Lui din Egipt, prin care urma sa vina Iisus, sa moara pe o cruce si sa plateasca datoria pacatelor intregii lumi. Planul Lui Dumnezeu de rascumparare a lumii trebuia dus pana la sfarsit.
In Egipt era si o traditie, Faraonul egiptului iesea in fiecare dimineata si punea degetul pe pamant, apoi il ridica pana la cer si spunea ''ridica-te''. Egiptenii credeau ca faraon era un zeu, fara el soarele nu mai putea sa rasara, si ramanea intreaga lume pe intuneric. in Biblie scrie '' Domnul a lovit pe toţi întâii născuţi din ţara Egiptului, de la întâiul născut al lui Faraon, care şedea pe scaunul lui de domnie''
Noul faraon zeu din zeu, cel care trebuia sa ridice soarele, a murit, cine va mai aduce lumina acum? Cum poate sa moara un zeu?
Egiptenii si-au pus intrebari.
Dumnezeu nu chinuie, nu-l place sa vada suferinta, pur si simplu a luat la cer pe acei copii, intr-o secunda, din cer au venit, in cer s-au intors, trupul este doar carne.
Dumnezeu spune in biblie foarte radical si clar.
''Ezechiel 33:11-12 VDC
Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi''
Scopul Lui nu este moartea, este viata, dar Dumnezeu stie mai bine ce efecte au unele lucruri pe termen lung, chiar daca pe moment sunt dureroase, Lui nu-i place ce se intampla dar stie in infinita Lui intelepciune ca in final, a fost nevoie de acel lucru, ca si noi, din suferintele noastre pe pamant, cel mai mult am invatat din suferinte si esecuri. De multe ori cand ma uitam in urma mea ma gandeam '' Aceasta intamplare m-a durut mult atunci, dar acum sunt ceea ce usnt datorita ei, datorita faptului ca mi-a dat o noua perspectiva, vad ce nu puteam sa vad inainte''
Multe din esecurile mele nu le-am regretat dupa ce am privit in urma.

Iti dau un exemplu, o intamplare din viata Domnului Iisus.

„Foc din cer"
51 Când s-a apropiat vremea în care avea să fie luat în cer, Isus Şi-a îndreptat faţa hotărât să meargă la Ierusalim. 52 A trimis înainte nişte soli, care s-au dus şi au intrat într-un sat al samaritenilor, ca să-I pregătească un loc de găzduit. 53 Dar ei nu L-au primit, pentru că Isus Se îndrepta să meargă spre Ierusalim. 54 Ucenicii Săi, Iacov şi Ioan, când au văzut lucrul acesta, au zis: „Doamne, vrei să poruncim să se pogoare foc din cer şi să-i mistuie, cum a făcut Ilie?" 55 Isus S-a întors spre ei, i-a certat şi le-a zis: „Nu ştiţi de ce duh sunteţi însufleţiţi! 56 Căci Fiul omului a venit nu ca să piardă sufletele oamenilor, ci să le mântuiască."

Daca Iisus asculta de ucenici in acel moment, se mai pocaiau oamenii? Mai mult ca sigur ca nu. Dumnezeu nu doreste moartea nimanui, nu stim de ce se intampla unele lucruri, dar stim ca Dumnezeu este infinit in intelepciune, si stie mai bine ca noi.
Exact ca intr-un film politist, cu detectivi, la inceputul filmului de cele mai multe ori ceea ce face detectivul pare aberant, pare ca nu stie nimic din ce face, noi comentand pe baza filmului dandu-ne detectivi spunem ''Nu stie nimic, de ce interogheaza persoana asta si nu pe cealalta? Este clar ca cealalta este vinovata. De ce pune intrebare asta? Nu are logica, eu m-as descurca mai bine ca el''

In finalul filmului cand ni se prezinta toate datele de cele mai multe ori avem aceeasi reactie ''aaa deci de aceea a mers prima dat aacolo, deci de aceea a interogat prima data persoana aceea, acum are sens''
Cand nu stim toate datele, nu putem alcatui un ablou complet, si de cele mai multe ori daca nu chiar de fiecare data, privind din afara, noi nu avem nici jumatate din tablou. Tot fara un tablou complet ne judecam unii pe altii, nu doar pe Dumnezeu, si ne ranim unii pe altii cand nu stim de fapt ce i s-a intamplat anumitei persoane in cauza, care a patit ceva sau a facut o alegere gresita.