| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Principiile religioase sunt intotdeauna drepte,stricte si perfecte?
Daca Dumnezeu iti da din greseala biletul de plecare catre Iad,in ciuda faptului ca tu ai fost crestin bun, ce faci?

Hai, sa trecem peste.Stie Dumnezeu cu adevarat ce se afla in mintea umana? Cum poate sa stie cu adevarat ceea ce gandeste un om,din moment ce nu a putut impiedica dorinta arzatoare a Evei de a manca din pomul cunoasterii,cum?
Daca Dumnezeu considera ca ceea ce face un om rau,pe care noi il consideram a fi rau,dar pe placul Domnului,nu credeti ca exista o mica probabilitate de a exista o rasturnare de situatii? Ce inseamna logic pentru Dumnezeu,pentru voi poate fi fatal,dar si ceea ce inseamna logic,si bun,pentru voi,poate insemna rau,gresit pentru Dumnezeu.
Hopes! Sperante! Doar sperantele va tin in viata,va ocrotesc de gandurile negative,gandurile impotriva Creatorului,etc. Yeah, ok. Spuneti ce aveti de spus, daca aveti ceva de spus.Va astept.

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zenit313 a răspuns:

Dumnezeu este un actor de comedie, care joaca in fata unui public mult prea speriat ca sa rada!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Dar cine ti-a spus ca nu a putut impiedica dorinta Evei de a musca din mar?
au fost avertizati, apoi li s-a dat liberul arbitru, iar Eva a ales!
exact asta se intampla si cu noi oamenii, pana la urma ne alegem drumul!

| Mișika a răspuns:

Desi comentez doar o parte din postarea ta, sper sa nu te superi, parerea mea cu impiedicatul pacatului stramosesc este inutila (este o idee regnerata putin, nu imi apartine, dar incerc sa o dezvolt), sa spunem ca cineva te-a enervat foarte tare, il urasti pentru asta iar ca sa te linistesti, iti doresti sa te razbuni, vrei sa il vezi suferind, dar nu oricum, ci tu sa il faci sa sufere, altfel tii s-ar parea inutil, sa presupunem ca merg si vrei sa ii spargi masina, te-ai pregatit noaptea cu ce trebuie, si pornesti, stii ca daca esti prins o sa platesti, stii ca oricum o sa platesti, dar nu poti suporta, si mergi, dar pe drum, din cauza orei tarzii, te ia politia la intrebari si gaseste asupra ta, eu stiu uneltele, pana la urma tu ai vrut sa faci acel lucru, vrei sa faci acel lucru, dar ea te-a impiedicat, nu iti pierzi cumva identitatea atunci cand altcineva te obliga sa faci lucruri pe care nu le vrei?

| Mișika a răspuns:

Nu putem spune ca religia este perfecta, pentru ca nu o privim toti cu aceiasi ochi, dar luand un grup care o considera perfecta, iarasi nu o considera perfecta pentru unul si acelasi lucru, parerile sunt impartite, sa faci o sinteza atunci?, cum ramane?, nu ii vorba de adevar, nu ii vorba de bine sau rau, ii vorba de experienta identitate, si liniste, iluziile, in momente dificile din viata ta iti pot oferii raiul, pe cand adevarul te poate zdrobi.

| CristiB93 a răspuns:

Omul este lasat de catre Dumnezeu sa fie liber, sa aleaga ce vrea sa faca, cum sa o impiedice pe Eva daca aceasta era libera, altfel fara aceatsa libertate oamenii ar fi ca niste roboti, e greu sa il intelegi pe DUmnezeu, dar daca te straduiesti, nimic nu e imposibil la Dumnezeu, o sa te ajute.
Doar crede si nu mai fi impotriva lui big grin

| ania a răspuns:

Așa e, s-ar putea ca unele lucruri pe care eu le-am considerat bune, El să le fi vazut rele, deși în mai multe cazuri cred că am fost amândoi de acord că sunt rele și totuși am greșit. De aceea nu-mi bazez convingerea că voi fi cu El după moarte pe faptele mele bune ci pe iertarea pe care am primit-o pentru cele rele în urma credinței în sacrificiul lui Iisus Hristos pentru ele.

| danay72 a răspuns:

Din nefericire interpretarile Bibliei fac ca oamenii sa gandeasca gresit depre Dumnezeu.Un studiu minutios al Bibliei nu al traditiei si al unei religii ne poate ajuta sa cunoastem cu adevart modul de gandire a lui Dumnezeu. 2Timotei3:16,17

Răspuns utilizator avertizat
| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Asta inseamna ca Dumnezeu nu este omniscient?

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Este omniscient, adica atotstiutor! ce legatura are asta cu faptul ca ne-a dat liberul arbitru?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Daca Dumnezeu stie absolut TOT, atunci mai este liberul arbitru chiar atat de ''liber''? Daca deja stie ce vom face, atunci e ca si cum totul e deja planuit, decizia e luata inainte sa stim noi. Lucrurile astea se bat cap in cap.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Faptul ca stie nu inseamna ca si intervine! stie ce vei alege, ca e bine sau nu, ai ales pe cont propriu! Nu te forteaza El sa alegi vreo varianta din cate ai ci stie dinainte pe care o vei alege! atat si nimic mai mult!

Răspuns utilizator avertizat
| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Sa presupunem ca Eu organizez un concurs. Premiul: o croaziera de lux pentru eternitate. Eu deja cine va castiga, inca dinainte sa inceapa jocul. Stiu absolut orice mutare se va face. Asta nu inseamna cumva ca jucatorii sunt constransi sa faca mutarile asa incat sa duca la rezultatul pe care eu deja il cunosc? Tinand cont de faptul ca eu detin puterea absoluta. Este imposibil ca jucatorii sa faca niste mutari neprevazute, pentru ca asta ar insemna sa "sfideze" puterea absoluta. Deci totul este aranjat dinainte. E un joc masluit.

| mihai1989 a răspuns:

A intrebat si prostul site-ului. rolling on the floor