| Steregoi a întrebat:

Priviti, va rog, acest filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=mZb_gat5YCY

Nu-i asa ca aceste locuri seamana cu un rai? Nu putem oare deduce ca menirea omului nu este sa mearga intr-un rai ceresc si ca de fapt Dumnezeu nu l-a dotat pe om cu un suflet nemuritor care s-ar separa de trup la moarte pentru ca moartea nu a fost planificata de Dumnezeu si pentru ca astfel omul nu avea nevoie si nu are nevoie de un suflet si pentru ca scopul lui Dumnezeu nu este ca omul sa mearga in alt rai ci sa traiasca vesnic fericit pe pamant asa cum si-a propus cu Adam si Eva in gradina Eden care a fost pe Pamant? Nu-i asa ca din acest filmulet putem usor deduce si ca nu exista iad pentru chinuirea unor suflete sau duhuri pentru ca fara suflete iadul nu ar mai avea pentru ce sa existe ramanand gol fara suflete? Nu-i asa ca insasi faptul ca Dumnezeu mentine aceste colturi de rai pe pamant dovedeste ca Dumnezeu nu si-a abandonat scopul de a transforma Pamantul intr-un rai sau intr-un paradis plin de oameni iubitori si drepti? Ce logica si ratiune si intelepciune ar avea cineva sa pastreze atatea lucruri frumoase si minunate doar pentru ca mai apoi sa le distruga?

1 răspuns:
| Nilsson a răspuns:

E frumos clipul, oamenii mai mult au distrus cel mai mult creatia lui Dumnezeu, au defrisat padurile, au otravit fluviile si oceanele, au exterminat cele mai frumoase animale. Pana si relatia dintre barbat si femeie (care este tot o creatie a lui Dumnezeu) a ajuns sa fie pervertita, acum sunt la moda relatiile barbat-barbat sau femeie-femeie.