| Calininio a întrebat:

Probabil ca intrebarea a mai fost adresata, dar doresc raspunsuri noi si eventual sa intru in dialog.
EDIT: Am repus intrebarea pentru ca a fost pusa la categoria gresita.

Ca si creationisti, cum puteti sa-mi explicati de ce credeti in Dumnezeu, sau sa-mi dovediti ca Dumnezeu, in conceptia voastra, exista?

Nu sunt acceptabile raspunsuri cretine in genul: "Uite, Dumnezeu e peste tot" (aceasta conceptie stiu ca se numeste deism, si nu are nici un fundament logic ) sau " Nu trebuie sa-ti demonstrez eu ca Dumnezeu exista, trebuie sa-mi demonstrezi tu ca nu exista " in cazul celui de-al doilea exemplu pot raspunde exact la fel, si asta nu duce la nimic.

28 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca vrei sa intelegi cum poti sa crezi in Dumnezeu fara sa ai nicio dovada palpabila ca El exista (in afara de carti) incepe sa faci fapte bune, mergi la biserica etc si fereste-te de pacate. Daca faci totul cum trebuie dupa un timp o sa incepi sa crezi.

| Calininio explică (pentru William):

"incepe sa faci fapte bune" deja m-ai jignit. Indirect, poate si fara sa vrei.
Prin "incepe sa faci fapte bune" vrei sa spui ca acum nu le fac. Deci ca ateu / agnostic sunt susceptibil de fapte rele, sau cel putin ca nu fac fapte bune. De ce nu pot face fapte bune si fara sa cred in Dumnezeu?
"mergi la biserica". Daca zici " Inafra de carti" spui si "in afara de biserica" pentru ca la biserica nu gasesti decat refrazari ale bibliei, dupa imaginatia unor preoti care au gandit manastirile, si a unor preoti mai din actualitate care predica exact din "carti" adica din biblie si alte carti care "explica" intelesul acesteia.
"Fereste-te de pacate." Ca la prima parte, m-ai jignit. Adica sunt susceptibil de pacate.
"Dupa un timp o sa incep sa cred". Sunt om, deci rational, asa cum am cazut de acord in raspunsul de mai sus catre savethenature. Daca nu am motive sa o fac, de ce sa o fac? Am aici un link la un video care compara situatia asta a "acceptarii unui Dumnezeu" cu a cumpararii unei masini. Vreau sa extragi partea esentiala si sa-mi spui ce crezi despre ideea clipului. http://www.youtube.com/watch?v=qahB7mYhLxs

| William a răspuns (pentru Calininio):

Interesant clip, inteleg mesajul. Dar clipul asta e mai amuzant http://www.youtube.com/watch?v=fA1ljLtL5Hs

| Calininio explică (pentru William):

Mai amuzant, dar si irelevant. Ai ramas fara argumente, sau de ce mi-l arati laughing?

| William a răspuns (pentru Calininio):

Ce argumente? Daca nu vrei sa crezi nu crezi si gata. Ti l-am aratat fiindca mi s-a parut interesant.

| Calininio explică (pentru William):

Ok, mica problema e ca eu am pus intrebarea asta pe TPU tocmai pentru cei care pot aduce un argument pe care sa-l discutam. Filmuletul ala cu masini care se lovesc mi se pare un pic iesit din context.

| William a răspuns (pentru Calininio):

Pot sa iti aduc un argument dar nu acum. Daca ai destula rabdare o sa vezi dovezi ca Dumnezeu exista.

| Calininio explică (pentru William):

Asta nu rezolva nimic, asta poate fi si punctul de vedere al unui ateu.
Si eu pot sa-ti aduc un argument, dar nu acum. Daca ai destula rabdare o sa vezi dovezi ca Dumnezeu nu exista. Vezi? Prin asta nu incerci sa spui nimic, ci doar sa te "scoti" dintr-o situatie unde nu ai cu adevarat un argument.

| William a răspuns (pentru Calininio):

De fapt rezolva totul. Ai doar rabdare.

| Calininio explică (pentru William):

Ai tu rabdare. Vezi? Sructuri de comunicatie de genul asta nu duc nicaieri. Mai bine dai dovada de inteligenta prin argumente, nu de superstitie prin lucruri de genul "crede si nu cerceta". Daca nu, lasa pe altii sa raspunda.

| William a răspuns (pentru Calininio):

Am tot timpul din lume happy. Tu chiar crezi ca se va gasi cineva care sa iti dea vreo dovada? Poate un citat sa iti dea, sau poate iti da un clip cu un om care spune ca Dumnezeu exista, dar genul de dovezi pe care le ceri tu nu le vei primi niciodata prin e-mail.

| Calininio explică (pentru William):

Nu vreau ca cineva sa-mi dea "in cap" cu o dovada, si sa zica: "Uite fraiere, asta-i dovada", pentru ca nu exista o asemenea dovada.
Astept persoane care sa vina cu argumente, sa le discutam, sa vad ce logica au persoanele care cred in Dumnezeu, lucruri de genul asta.

| SaveTheNature a răspuns:

Cred in Dumnezeu pentru ca ma simt mai bine decat daca n-as crede. E cel mai misto sa stii ca dupa moarte nu devii mocirla sau petrol.
Si e cel mai consolant sa mori plin de speranta.
In plus e atat de bine sa faci bine, e atat de sanatos sa nu incalci cele 10 porunci, si e la fel de bine sa stai inconjurat de oameni buni si sufletisti, decat de oameni rai.
E super -misto sa ai un tata, un prieten care nu te tradeaza niciodata, care te iubeste non stop, te asculta non stop, si iti si raspunde.
E super -misto sa ai multumire sufleteasca, si sa multumesti, sa poti vorbi cu El atunci cand toti din jur te calca in picioare.
E atat de lumina cand nu e intuneric. E atat de cald cand nu e frig, e atat de bine cand nu e rau.
Sac!happy

| Calininio explică (pentru SaveTheNature):

De placut poate fi mai placut. Dar daca stiu ca nu e adevarat, ma amagesc. Si vrei sa spui ca ateii nu fac bine, incalca tot timpul ceea ce numiti voi "cele 10 porunci" ( mai putin cele legate de Dumnezeu ), nu sunt inconjurati de oameni buni ci doar de oameni rai? Nu au parinti si prieteni care nu tradeaza? Daca asta crezi, sa stii ca te inseli.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Calininio):

Pentru mine lucrurile stau in felul urmator.
In viata tot tipul cauti starea aia de bine. Care bineinteles pe pamant este oferita de:
-un hobby
-partenera
-un caine
-bani
-o masina
-cariera
-o casa
-un joc, o discoteca etc.
Cand nu le ai, visezi la ele si stii sigur in sinea ta,ca atunci cand le vei avea vei fi fericit pe deplin. Dar cand ajungi sa le ai,obesrvi ca inca nu e de ajuns. Ca nu esti fericit maxim,apogeu. Ma urmaresti?
Mai iei o diploma, mai iesi cu prietenii, mai intri pe pc., dar sa fim seriosi, tot timpul visezi la ceva, si cand in final visul ti se indeplineste, acea "fericire" nu dureaza mult. Indiferent cat de mega-extra -mare e acea realizare.
Ei, si ca sa inchei.In momentul in care il cunosti pe Dumnezeu, atingi acel apogeu, de care spuneam. Bineinteles iti continui viata, dar in acelasi timp te simti implinit 100%. Altfel vei fi intr-o continua vanare de "bine", dar va fi o vanatoare fara finalitatehappy

| Calininio explică (pentru SaveTheNature):

Iti inteleg ideea, dar de ce sa caut apogeul fericirii cautandu-l pe Dumnezeu ( mai ales ca nu mi se pare ca ar putea sa existe un Dumnezeu ) in loc sa-mi realizez cu adevarat visul pe care-l urmaream? De ce sa ma droghez, ca pana la urma asta e : te droghezi, cu ideea ca un Dumnezeu acolo sus iti vrea binele, etc. Adica pentru tine Dumnezeu e un prieten imaginar, la care cauti iubire si apreciere. Dar asta nu te face cumva un candidat pentru spitalul 9? Nu incerc sa fiu ironic sau ceva, ci doar sa urmaresc sistemul tau de gandire si sa vad daca-l inteleg.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Calininio):

E greu sa intelegi, atata timp cat iei din start premiza ca nu exista. Oricum, e bun si pasul ca iti pui intrebarea: "De ce atat lume crede fara sa vada"?
Pentru mine Dumnezeu e rational. Un necredincios, priveste viata din alt unghi, si e foarte predispus autodistrugerii (nu stiu daca ma intelegi).
Dar atata timp cat, la un moment dat ai atatea probleme carora nu le pti gasi rezolvarea-chiar vei avea nevoie de spitalul 9, pentru ca nu constientizei ca au pornit"dinauntru".
Sa-ti dau un exemplu Sa luam poruncile.
De ex: Sa nu poftesti la femeia aporapelui tau,si la casa aproapelui tau.
Aparent,nu te afecteaza cu nimic sa iti doresti si tu o casa sau o femeie ca a vecinului. Dar practic dauneaza,pentru ca apare invidia,gelozia,ura si mai departe cearta in familia ta. Vei fi mahnit ca nu ai ce are colegul,vecinul sau prietenul tau.
De ex: S nu faci fapte necurate. Nu te opreste nimeni (tata timp cat nu crezi), nu te opreste nimeni sa sari din "floare in floare", si sa faci perversiuni, dar mai departe te vor afecta anumite boli nu?
Si tot asa.
Cearta-te cu parintii cu prietenii si cu colegii, si vezi cum te simti apoi.
Minte, si apoi sa vezi cum vei fi dat la oparte cand lumea va afla ca esti mincinos.
Stiu ca teoretic nu e nevoie sa crezi in Dumnezeu sa, "ocolesti" aceste pacate. Dra practic, daca nimeni nu te opreste sa le faci, de ce te-ai opri?
Dumnezeu nu e un prieten imaginar. Dra pe Dumnezeu il vezi in atatia oameni plini de har, pe chipul carora se citeste acea fericire pe care o aveam cu totii cand eram copii.
Fericirea asta mascata cu care se afiseaza toti in public sunt satul
Toti se mascheaza si spun ca ce mandri sunt ei de ei insisi in viata. si de reusitele lor si bla bla. Dar in adancul sufletului lor ceva lipseste permanent. Acel gole de fapt e lipsa lui Dumnezeu.

| Calininio explică (pentru SaveTheNature):

Fiecare lucru are parti bune si parti rele. Daca "sari din floare in floare" risti sa iei boli, atata timp cat nu te feresti de partea rea, folosind un prezervativ.
"teoretic nu e nevoie sa crezi in Dumnezeu sa, "ocolesti" aceste pacate. Dra practic, daca nimeni nu te opreste sa le faci, de ce te-ai opri?" - Pai, ratiunea, instinctul de autoconservare, mila si compasiunea, etc?
"Toti se mascheaza si spun ca ce mandri sunt ei de ei insisi in viata. si de reusitele lor si bla bla. Dar in adancul sufletului lor ceva lipseste permanent. Acel gole de fapt e lipsa lui Dumnezeu."
- Eu traiesc foarte bine, fericit cu ce am, si daca nu sunt fericit pun mana si ma apuc de munca pentru a obtine ce doresc. Nu trebuie sa peticesc lipsa fericirii cu sentimentul ca exista un Dumnezeu care ma iubeste. Daca nu vad ratiunea in existenta vreunui Dumnezeu, cum sa cred ca ma iubeste ceva ce nu exista? Crede-ma, sunt perfect fericit si fara sa am impresia ca e un Dumnezeu deasupra mea. Si daca nu sunt fericit, nu sunt datorita mie, si atunci trag de mine sa realizez ceea ce imi doresc.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Calininio):

Deci esti fericit. Pai ce pot spune! bravo! felicitari! tine-o tot asahappy. Glmhappy.
Sunt probleme in viata pe care nu le mai poti rezolva cu "munca":
-daca te lasa sotia
-daca se naste copilul tau bolnav(sau cu un handicap).
-daca ramai invalid, sau dobandesti boala incurabila Cum a patit de ex Steve Jobs( fondatorul aple miliardar in euro).
-cand pierzi pe cineva drag.
-cand te tradeaza prietenii in care aveai incredere. etc
Si ca tot veni vorba de ratiune. Si ca tot ai ratiune. happy as avea 2 intrebari.
1 De ce avem noi ratiune si animalele nu?
2 De ce traim?
happy

| Calininio explică (pentru SaveTheNature):

Si daca nu se rezolva cu "munca" se rezolva cu "dumnezeu"?
1. Au si animalele tipul lor de ratiune. Si daca pe aceea nu o consideri ratiune, si o consideri pe a noastra diferita de a lor, poti spune ca evolutia ne-a facut sa o avem. Faptul ca exista doar 1 fiinta rationala ( daca spui ca doar ratiunea umana e ratiune ) e determinat de faptul ca fara aceasta nu am fi supravietuit. E o anomalie exact ca aceea a ornitorincul care este singurul mamifer ce depune oua, sau a elefantului, care este singurul animal ce are 4 genunchi. Sau bineinteles, liliacul, care e singurul mamifer zburator. Astea sunt caracteristici care ne fac sa fim inca prezenti pe planeta. La inceputul evolutiei umane, a existat un "ciudat" care avea ratiune. Avand ratiune, a trait mai mult decat restul, a facut mai multi copii, si astfel "ciudatenia" adica ratiunea, s-a raspandit pana a ajuns un lucru unanim raspandit.
2. De ce traim? Abiogeneza explica cum se face ca traim, deci cauza fizica / biologica. De ce traim nu-ti pot spune exact. Parerea mea e ca nu avem un o cauza rationala sau un scop, si ca e o intamplare ca traim. Si sunt impacat cu ideea asta. De ce trebuie sa existe o cauza? Si ca tot veni vorba de cauza. Probabil ca tu vei spune ca noi traim datorita faptului ca am fost creati de o entitate superioara. Daca noi am fost creati de aceasta entitate superioara, de ce totul are logica fara ea? De ce nu exista dovezi ale existentei acestei entitati superioare, in afara de imaginatia unor evrei de acum 2000 de ani, sau a altor oameni dintr-o vreme si mai indeparata? Adica pot ajunge foarte usor la ideea ca aceasta entitate nu exista. Si daca nu exista, de ce-mi mai pun problema "de ce traim?" pentru ca daca nu a fost un creator cauza existentei, atunci nu are de ce sa existe o alta cauza.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Credinta e peste logica umana in ambele cazuri

| Calininio explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Peste? Mai de graba paralela cu logica

| Calininio explică:

Felicitari, ai fost ales cre(s)tinul anului! Vreau un raspuns concret, nu jigniri. Jigniri poate sa faca orice bou.

| Calininio explică:

Aici m-ai prins. Ma doare de mor. Acum poti sa lasi sa raspunda pe cei cu mai mult de 2 neuroni?

| kira30 a răspuns:

Dumnezeu n-ar avea puteri nelimitate daca stiinta ar dovedi extistenta Lui.
El este imaterial deci nu poti sa-L atingi.
El este atemporal, adica nu este afectat de timp (un mileniu = o secunda si o secunda egal un mileniu) si se afla in afara timpului.
El se afla in afara spatiului. Dumnezeu a creat universul.El nu putea sa existe in tr-un univers ne creat deci mai intai a creat tot spatiul vazut de noi ca apoi sa existe in el asa cum a facut Iisus acum 2000 de ani.
Tu esti om, nu esti superior cu nimic in fata aproapelui tau. Orice om de pe planteta ar putea sa-ti dovedeasca existenta daca ar avea resursele necesare.
Dar DUMNEZEU este Superior si Atotputernic,

si existenta Sa nu poate fi dovedita prin stinta.
Nici o stinta din univers nu este exacta si are multe teorii cu multe lacune. Daca nici nu stim exact cum a aparut universul din punct de vedere stiintific si nu stim nici cum CICA a evoluat omul de la o celula care a aparut din nicaieri dintr-un univers aparut intamplator si si dintr-o maimuta care a nascut un om...

| Calininio explică (pentru kira30):

Daca este atemporal si imaterial, se nasc o serie de paradoxuri pe care am sa te rog sa mi le explici. Conform tie, Dumnezeu a creat universul, ok? Deci materia a inceput sa existe, sa se adune conform legilor fizicii in corpuri, la inceput mici, apoi dand nastere planetelor, hidrogenul s-a adunat formand prin fuziune nucleara heliu si multa energie, asta reprezentand stelele. Apoi a aparut omul, spui tu tot prin interventia lui Dumnezeu. Daca dumnezeu este imaterial, cum poate interactiona cu lumea materiala si crea ceva material? Cum poate sa fie auzit de oameni? ( auz = unde sonore = materie )
Cum poate fi vizualizat de oameni, macar in vis? ( vis = o viziune construita de reactiile chimice din creierul nostru ) Si poti spune ca da, Dumnezeu a alterat reactiile chimice din creierul lui Moise, sa zicem. Dar si reactiile chimice tot materiale sunt.
Apoi, daca este omnipotent ( sau atotputernic, cum spui tu ), ajungem la paradoxul stancii: Poate Dumnezeu sa creeze o stanca pe care nici el sa nu o poata ridica? Daca poate crea o astfel de stanca, atunci nu o poate ridica, deci nu mai este omnipotent. Daca nu poate crea una, de asemenea nu este omnipotent.
Partea cu "tu esti om, nu esti superior cu nimic in fata aproapelui tau", nu vad ce rost isi are in discutia asta, pentru ca nu am pus problema ca ar putea exista oameni superiori altora.
"daca nici nu stim exact cum a aparut universul dpdv. stiintific (...) " Avem o teorie, teoria Big Bang. Care este cu nimic mai putin credibila decat teoria creatiei, care pana la urma nu este altceva decat o teorie. Este o realitate atunci cand se confirma, si, la fel ca si teoria Big Bang, nu se poate confirma decat cu probe, dovezi.
"CICA a evoluat omul de la celula aparuta de nicaieri (...) si dintr-o maimuta care a nascut un om" In primul rand, acest CICA, il pot folosi fara probleme ca sa spun: "CICA o entitate atemporala si imateriala a creat un univers cine stie cum, si omul a aparut dintr-o mana de pamant sau o coasta." Teoria evolutiei nu este cu NIMIC mai putin credibila decat cea creationista.
Si ca mici corectii: Conform abiogenezei, celula nu a aparut de nicaieri, ci din bacterie, aparuta din protobiont, aparuta dintr-un polimer, ce poate aparea fara probleme dintr-o serie de aminoacizi formati din chimicale simple, si lipsite de viata. Simplu ca buna ziua.
Despre teoria evolutiei, ar fi bine sa te informezi putin pana sa vorbesti: Teoria evolutiei nu functioneaza asa. Un exemplar al unei specii naste un exemplar dintr-o noua specie. Si omul nu "se trage din " maimuta. Poti sa spui ca "se trage" dintr-un stramos comun cu maimuta, de aici si confuzia. Teoria evolutiei spune asa: Un organism ce se reproduce, poate suferii pe parcursul acesteia o anumita modificare ( de tipul unei mutatii, dar mutatia este un termen ce defineste o modificare drastica ), iar organismele nou create au astfel functii suplimentare, sau functii lipsa. Daca aceasta modificare e benefica pentru organism in sensul adaptarii in mediul de viata, aceasta va trai mai mult, deci se va reproduce mai mult, pastrand in mare masura caracteristica "ajutatoare". Astfel caracteristica se perpetueaza. De asta ceea ce numim noi "euglena verde" are un "piciorus" adica acel flagel. Inainte de ea, exista o "euglena" fara flagel, care s-a reprodus pana cand a aparut o euglena ce avea pentru prima oara flagel. Ea s-a descurcat mai usor in mediul de viata, a trait mai mult, s-a reprodus mai mult, si astfel caracteristica s-a perpetuat. Si ciclul a continuat. Viata a aparut acum milioane de ani, deci destul timp cat speciile sa capete caracteristici noi, pana la caracteristicile ce definesc azi un om.

| vrelian a răspuns:

Crestinii cred in dzeu pentru ca nu au, sau nu au avut un raspuns la intrebarile umanitatii.si atunci ei au ales sa creada intr-o entitate superioara care poate face si drege.asa fac si cei care cred in altceva.si stiinta crede doar atentie crede ca universul, lumea a aparut din nimic printr-un fenomen numi bigbang, dar nu au nici o dovada a ceea ce ei cred.deci la acest nivel in ambele situatii ne gasim intr-un pct mort.nimeni nu are o explicatie logica sau ce sa mai vorbim de demonstratie.singura diferenta este ca oamenii de stiinta incearca sa afle, fac eforturi si asa mai departe, pe cind credinciosii ramin la conceptia lor fara sa intrebe, fara sa caute nimic.pur si simlu ei sau multumit sau se multumesc doar cu atit cu cit au.ce ii face sa creada este si aportul multor chestii din viata lor nerezolvate. apoi mai toti nu au asa vederi largi.nu oricine poate fi popa, sau pompier sau politist. daca tu de ex vei merge sa te faci popa sau pompier fi sigur ca nu o sa fii primit.dar revenind la intrebare nimeni nu poate demonstra nimic.nici stiinta teoriile sale.cel putin deocamdata.dar se straduie.din cauza asta stiinta aduna adepti pe cind biserica pierde teren.

| Katoteshika a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar nu stiu cum sa-ti demonstrez ca el exista deoarece lumea a fost facuta acum milioane de ani si nimeni nu este inca in viata sa spuna ce s-a intamplat...
pe scurt nu putem dovedi ceva fara dovezi sau martori :
unu la mana pentru ca nu exista martori deoarece nimeni de atunci nu mai exista
si 2 la mana daca vrei sa afli mai mult intreaba un preot si un cercetator apoi analizeaza raspunsurile si apoi ajungi la o concluziewinking