| Inferno a întrebat:

Prostia e de la Dumnezeu sau de la lucifer?

Si daca e de la lucifer, atunci ce se intampla cu toti acei crestini ce cred in Dumnezeu datorita ei? ( Pentru ca sunt multi crestini ignoranti care cred ca Dumnezeu exista datorita curcubeului. Practic ei cred ca Dumnezeu exista pentru ca exista curcubeul, si pun curcubeul pe seama lui Dumnezeu)

Ajung ei in iad pentru ca au cazut in capcana diavolului?
Si pana la urma care e aceasta capcana? De ce a creat lucifer prostia daca stia ca pe anumiti indivizi chiar ii va apropia de Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Prostia e de la si a omului pentru se crede mai ceva ca Dumnezeu sau chiar il exclude din viata lui. Asta e cea mai mare si crasa dovada de prostie.

| Alcyon a răspuns:

Intreaba-l pe Dorugar laughing

| Alcyon a răspuns:

Cred ca e o greseala sa-i judeci pe ceilalti cu atata usurinta. Poate ca nu cunosc toti explicatiile stiintifice, dar pe de alta parte, e posibil sa se priceapa la niste lucruri la care tu nu te pricepi... Inteligenta rationala nu e totul. Daca nu-i dublata de intelepciune, o sa te duca pe niste piste false. In afara de asta, mai exista si inteligenta emotionala, care si ea joaca un rol important. N-o sa ajungi nicaieri daca-i imparti pe oameni, cu atata aroganta, in prosti si destepti.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai uite asta ar trebui sa o sti tu. Lucifer a reusit sa te "prosteasca" ca tu esti intelept si cunosti adevarul deplin; te-a departat de Dumnezeu. Victoria suprema a lui Lucifer a fost cand a facut lumea sa creada ca el nu exista, iar aici e simplu. Diavol nu exista nici Dumnezeu nu exista. Te-a inselat pe tine si te-a s-a facut sa crezi orbeste in asta.

Presupunand ca esti botezat crestineste, ceva te-a facut sa te convertesti. La fel ca samanta de prun..prune va face, pana va fi altoit si fructul va fi altul. In cazul tau cine a fost altoiul?

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

Intrebarile sunt:
1.) Prostia e de la Dumnezeu sau de la lucifer?

Daca e de la lucifer atunci:

2.) De ce a creat lucifer prostia daca stia ca pe anumiti indivizi chiar ii va apropia de Dumnezeu?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

1.Prostia este a omului. Lucifer prin iscusinta si siretenia sa, doar o ''activeaza".

2.Ia pilda dreptului Iov. Cat de mult a fost chinuit Iov de Lucifer, mai tare la apropiat de Dumnezeu si i-a intarit credinta. Pe masura ce el credea ca in modul accesta il va departa.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

Eu din cate stiu, in crestinism exista binele si raul, doua forte universale.Omul poate interactiona cu ele, poate opta pentru una sau alta, insa nu el e cel ce le creaza.

In adevar, prostia e a omului, asa cum si trufia e tot a omului, insa asta nu inseamna ca omul e creatorul lor. Trufia spre exemplu, desi e a omului, nu este inventia acestuia, ci opera satanei
In crestinism omul nu are calitatea de creator de rau, el doar poate alege raul deja existent in Univers, nu il sporeste.
Deci nu omul e creatorul prostiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Cat de mult a fost chinuit Iov de Lucifer"... asa ca o curiozitate, acea poveste ti se pare morala? Ce i-a facut acel zeu, ti se pare moral?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Arata taria de caracter a omului, determinarea si vointa de neclintit. Credinta in "acel ceva" a fost nemasurata incat Iov, era in stare sa renunte chiar la viata sa.

| awarepresent a răspuns (pentru Inferno):

Binele si raul sunt doar concepte.
Binele si raul in realitate nu exista.
Realitatea o vezi, nu poti sa vezi bine cum nu poti sa vezi nici rau. Dar poti sa aplici un concept de "bine" sau un concept de "rau" la fel cum aplici un concept de "frumos" sau un concept de "urat". Se aplica aceeasi regula, in realitate "urat" si "frumos" nu exista, sunt doar concepte.
Conceptele asupra realitatii se aplica subiectiv dar asta nu le face si reale in acelasi timp happy.
"Prost" si "Destept" sunt doar concepte, nu poti sa vezi "prost" cum nu poti sa vezi "destept". Nu pot sa simti "prost" cum nu poti sa atingi "prost" sau sa mirosi "frumos".
Intelegi?

| hypothesis a răspuns:

Interesant aspect, asteptam raspunsuri. Inteleg ideea si la ce categorie de oameni faci referire. Si anume, la cei care au mai putin de un argument pentru credinta lor.

| awarepresent a răspuns:

Nu sunt prosti, sunt prost informati.
Si nu sunt prost informati pentru ca vor sa fie prost informati ci au fost invatati de mici si redirectionati catre o idee nu neaparat gresita dar care nu lasa loc de interpretari. O idee care nu te lasa sa vezi si dincolo de ea. Nu e vina nimanui, e vina societatii.