| richarddawkins a întrebat:

Ps fratemiu mi-a spus sa merg la manastire si mi-a spus ca fara dumnezeu sunt rau si ar fi rau in lume ( tu nu vezi cat rau e in lumea asta isi dai seama cum era fara frica de dumnezeu) desigur nu i-am spus nimic,pentru ca e un ignorant,incapatanat,degeaba i explicam ceva rational in fine nu inteleg de ce fara frica de dumnezeu mai ucide, mai fura etc

o intrebare am si eu, de ce faceti pacate daca stiti ca ele va trimit in iad sau fara ele in rai?
e chiar asa greu sa respecti 10 poruncii oare?
sa respecti capitolu 5, 6, 7 din noul testament?
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=5
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=7

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Cu adevărat, fără Dumnezeu ar fi "rău în lume", pentru că nu ar mai opri-o nimic pe vânzătoarea aia acră de la alimentara din colţ, sau pe vecinul de la 2 să îţi arunce cu un ghiveci în cap. Bine, eticheta socială şi codul penal sunt nişte lucruri mărunte. Ce e aia 10 ani de puşcărie? Doar nu e ca în filmele americane, când ieşi din penitenciar cu un portbagaj ceva mai... voluminos. În Romania nu există decât riscul de a face tuberculoză şi olecuţă de hepatită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se face călcător de o poruncă se face călcător de toate.
Nu este doar decalogul de respectat ci şi legea iubirii adusă de Hristos, care ridică la un nou grad de subtilitate vechile legi. (Desfrâul porneşte de la cuget)
Uneori nici nu conştientizezi că faci un păcat, de abia după îţi dai seama.
La mănăstire ar fi bine, dacă ai vrea să mergi o dată, preferabil NU impus de cineva, ci tu într-o zi să mergi să vezi cum e.(să zicem că treci asta pe o listă de priorităţi pentru a-ţi forma o experinţă personală şi nemanipulată despre mănăstire).

| richarddawkins explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate nu impus de cineva si asa in vizita asa ca am fost doar o data da eram mic

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

Nu ti-ar strica o perioada de ''purificare''.laughing

| richarddawkins explică (pentru EmaS):

E prea traditionala biserica ortodoxa

| anonim_4396 a răspuns (pentru richarddawkins):

Eventual ai putea merge într-o excursie tur, într-o anumită zonă a ţării, unde să vizitezi mai multe obiective turistice printre care şi mănăstiri. Îmbini şi călătoria şi cultura şi observarea duhovniciei.
Legat de tradiţionalism, o biserică mărturisitoare a lui Hristos trebuie să aibă tradiţie apostolică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, tu esti raytimisoara, pui "isi" in loc de "iti".
Du-te la manastire ca si acolo au internet.

| Bris a răspuns:

Pai ...se da vina pe Adam si Eva ( daca erau chinezi sau japonezi mancau sarpele si lasau marul in pacelaughing 0
1. Eu doar in Dumnezeu credlaughing
2.Nici la icoane nu ma inchin -porunca asta o respect 100%laughing
3.Nu am fost in viata mea in desertlaughing
4.De ziua domnului nu am cu sa uit di imporibil sa nu o cinstesclaughing
6.Pai o gaza sau un paianjen sau o particula sau un ato ceva ...imposibil sa nu fi ucis!
7.pai in legatura cu prostitutia ...NICIODATA!
5.Ei aici ...cred ca graseste toata lumea, adica cine nu s-a certat cu parinta o data in viata lui sau macar un gand rau sau ceva de genu`(ei bine eu am facut-olaughing )
8.De furat ...am furat aerul altei persoanelaughing
9.Asta nu am facut laughing si de ce as face? dar aici scrie ca doar aproapelui tau sa nu-i faci astalaughing
10.Pai si daca el vrea sa poftesc de la el laughing?! sa fiu nesimtita si sa nu-l ascultlaughing