| anonim_4396 a întrebat:

Pt adepții teoriilor conspirației: de ce credeți cã vedetele care și-au vândut sufletul diavolului, in ciuda faimei, banilor și influenței mondiale, aceștia nu par fericiți? De ex: Beyonce, o mare artistă; a fost desemnată cea mai influentã persoanã și printre cele mai bogate, dar paradoxal, în ultimi ani aceasta a zâmbit tot mai puțin iar privirea ei este goală, neînsuflețită, de parcă i-ar fi fost stors sufletul. Se poate spune cã aici se aplică versetul: "Ce folos are un om să câștige lumea toată dacă-și pierde sufletul?" Cum pot demonii "consuma" sufletul unui om?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

"de parcă i-ar fi fost stors sufletul". Da, e bine spus. Sufletul isi are puterea lui. De aceea unii slabuti fizic pot face fata mai bine decat altii claditi bine fizic in aceleasi conditii. Cine a facut sport serios stie cit de importanta e componenta psihica. Demoni nu fac decat fie sa lasa sufletul fara acea putere, fie sa lege acea putere, adica sufletul sa fie ca si cand nu ar avea-o, si asta duce la posibilitatea de a se manifesta demonii in acel suflet. 90% din cazurile de boala psihica sunt legaturi ale demonilor. Problema e ca diavolul iti cere doar un deget, in schimb iti ia toata mina, de fapt, intreaga fiinta. Iti da la inceput ce iti doresti, insa ce iti ia mai apoi, e nespus mai mult si mai greu.

| Mogiojojo a răspuns (pentru cristi202):

'Demoni nu fac decat fie sa lase sufletul fara acea putere, fie sa lege acea putere, adica sufletul sa fie ca si cand nu ar avea-o'

Dar cum pot demonii sa iti ia acea putere sau s-o lege? Explica mai detaliat.

| cristi202 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ai auzit de vampirii energetici?
Stai in mod normal de vorba cu cineva, erai super ok inainte, ca dupa poate doar un sfert de ora sa fii vlaguit. Ti s-a luat energia, ti se ia din putere. E greu de explicat, dar e un fapt. In ce priveste legatura, stiu pe cineva care incepea ceva, dar nu termina, si asta i se intampla de foarte multe ori, fie ca era vorba de maruntisuri, fie chestii serioase. Era ca legat de miini cand trebuia sa termine. Nu mai avea putere cand era de terminat. Desigur, asta poate fi si o problema la nivel psihic, dar daca pana sa se mute la alta casa era ok, iar dupa au aparut problemele, eu zic ca nu e doar ceva psihic, e mai mult.

| Mogiojojo a răspuns (pentru cristi202):

Da, inteleg. Si cum pot demonii sa aiba puteri asupra ta?

| cristi202 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Odata ce pun stapinire pe tine, pot face ce vor cu tine, dat fiind ca puterea lor e mai mare ca a oamenilor. Tu poti crede ca gindesti ceva sau faci ceva, dar in spate poate fi demonul. Cind realizezi ca e el (daca se intampla vreodata asta), esti departe, si nu mai faci ce ai voi, ci ce ti se impune, si in acest caz nu esti departe de boala psihica.

| Mogiojojo a răspuns (pentru cristi202):

"stiu pe cineva care incepea ceva, dar nu termina, si asta i se intampla de foarte multe ori, fie ca era vorba de maruntisuri, fie chestii serioase."

Spuneai ceva de o casa... acea cunostiinta s-a mutat intr-o casa noua si de acolo i-au venit problemele sau cum?
Nici eu nu pot sa termin lucruri, pe ultima suta de metri ma dau batuta. O fi vreo problema.

| cristi202 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, din momentul in care s-a mutat in alta casa.

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unii au spus:
"Nu avem dovezi (1) că există demoni (2) că ar fi interesați să cumpere suflete, dacă există (3) că te pot face vedetă în schimbul sufletului, dacă există și sunt interesați în așa ceva"
Avem nenumarate dovezi si cele mai mari sunt a celor care au "facut contract cu demonii" si incearca sa scape de EI si de contracte. Sunt destule filmulete cu declaratii de artistii in cauza. unul dintre ei este Bob Dylan.

| danut a răspuns:

Pentru unii Adi copilul minune e cel mai tare artist.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Nu stiu daca ai zis la modul general sau faceai cumva o aluzie sarcastica la ceea ce am scris mai sus, simtindu-te atacat de faptul ca am zis ca Beyonce nu e artista.
Mentionez ca nici tiganul ala nu e artist.

Artist e unul care face totul din placere, nu sa caute prin actiunile sale faima sau bani. Un artist adevarat: https://www.youtube.com/watch?v=Yi-4iodtddw

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu nu am spus nimic de Beyonce ci de Bob Dylan (Robert Zimmerman), un mare cantaret dupa multa lume dar gusturile nu se discuta.

| RAY a răspuns:

Sunt oameni care mor de foame, aia tir-ar vinde asa zis suflet pentru o paine nu pentru mari bogati, asta e diferenta intre a crede si a stii, a crede =credinta fara cunoastere, stiinta, dovezi, a stii =cunoastere, stiinta, dovezi, depinde de tine ce varainta sa alegi

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | danut a răspuns:
Unii au spus:
"Nu avem dovezi (1) că există demoni (2) că ar fi interesați să cumpere suflete, dacă există (3) că te pot face vedetă în schimbul sufletului, dacă există și sunt interesați în așa ceva"
Avem nenumarate dovezi si cele mai mari sunt a celor care au "facut contract cu demonii" si incearca sa scape de EI si de contracte. Sunt destule filmulete cu declaratii de artistii in cauza. unul dintre ei este Bob Dylan.

secolul 21, mileniul 3, anul 2020 tara aflata in UE si vorbim despre demoni, incredibil, suntem de rasul europei

| Mosotti a răspuns:

Nu are treaba cu demonii, aia e vrajeala, nu exista asa ceva. Nu par fericiti ca au si ei probleme, mari probleme sufletesti de fapt, gauri de afectiune uriase, un om neiubit moare in interior. Nu conteaza ca ai bani, ca esti celebru.
Sau sufera de depresii si depresia da, iti seaca sufletul, devi trist, nefericit, nu te mai bucuri de mare lucru. Dar aia se trateaza si e ok apoi.
Am zis depresii separat de fericire, ca exista si depresii care nu vin de la suparari, vin oricum.
Deci asta se intampla.

| Holiday a răspuns:

Vorbesti de "suflet". Ce e ala? In esenta doar o inventie, nu exista asa ceva.
Apoi demoni...astia la fel, sunt un fel de bau-bau pentru oameni mari (si fraieri).

Deci vinzi ceva ce nu exista unor personaje la fel de inexistente. N-are nici o noima.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Simplu fapt ca "te roade" subiectul demonstrează ca ai un suflet. Ce le-ar păsa moleculelor din tine despre adevarul absolut?!? Are vreo noima? Se plânge piatra ca e sfărâmată?
Sau crezi in teoria aceea de zice ca "omul a apărut dintr-o piatra, iar piatra din nimic". - teoria evoluției- Ce credință trebuie sa ai sa crezi așa ceva?

| Holiday a răspuns (pentru Konstantin2020):

"Simplu fapt ca "te roade" subiectul demonstrează ca ai un suflet."

Ca sa fim de fapt exacti, de fapt ma deranjeaza prostia unora. Iar asta n-are nici o legatura cu sufletul.

"Sau crezi in teoria aceea de zice ca "omul a apărut dintr-o piatra, iar piatra din nimic". - teoria evoluției- "

N-are nici o legatura una cu alta. Povestile astea cu suflete, demoni, spiridusi sunt false prin ele insele, fara sa fie nevoie de a fi inlocuite cu altceva.

| Holiday a răspuns (pentru Konstantin2020):

Hai sa-ti explic ca la prosti, poate prinzi ideea, de ce n-au legatura.
Sa luam treaba cu Covid 19.
Nu exista tratament? OK? Unii spun ca daca mananci ceapa sau te scarpini in fund, te vindeci. E demonstrat clar ca nu. Corect, da?
Deci poti sti ce NU e real, fara sa stii ce E real.

Credinta/zeii/demonii/spiridusii/sufletul si alte asemenea sunt ceapa, sau scarpinatul in fund din exemplul de mai sus. Ai inteles?

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Întrebarea este de ce te deranjează prostia unora. Pe piatra n-o deranjează. Pe unele animale le-ar deranja, numai ca nu in sensul direct pentru ca ele nu înțeleg prostia unora. Dar pe om îl deranjează.
Nu înțeleg de ce amesteci spiridușii cu zeii și credința. Dacă tu nu ai încredere la magazin ca îți va da pâine in schimbul banilor nu vei da drumul la bancnota din mâna. Asta e credință in vânzătoare. Ce treaba au spiridușii aici. Faci un talmeș-balmeș ca sa iei in derâdere pe Dumnezeu

| Holiday a răspuns (pentru Konstantin2020):

"Întrebarea este de ce te deranjează prostia unora."

Anumite tipuri de prostie produc pagube atat celor in cauza, cat si altora. E pragmatism, nu altceva.
Totusi, ce legatura au pietrele cu asta?

"Dacă tu nu ai încredere la magazin ca îți va da pâine in schimbul banilor nu vei da drumul la bancnota din mâna."

Cumpararea oricarui produs nu are la baza increderea, ci un sistem de legi si relatii care iti garanteaza in mare proportie ca vei primi painea. Inclusiv posibilitatea de a returna produsul, sau de a beneficia de garantie.Nu are legatura cu credinta. Credinta e sa le dai bani la preoti, samani, vrajitoare, autori de literatura de gen, etc in schimbul unor lucruri si/sau servicii imaginare. Adica e sora geamana cu prostia.

| Konstantin2020 a răspuns (pentru Holiday):

Pai are legătura: piatra este un obiect, omul are suflet, voința, sentimente, rațiune etc. Dacă erai doar materie nu îți pasa despre adevăr, prostia unora, întrebări etc.
Observi diferența?!
Cazul cu vânzătoarea este atunci când ești doar tu și ea in magazin: și nu ai niciun martor... tu întinzi hârtia de 500 lei și ea îți da produse și restul. Nu sunt camere video. Nu te face ca nu înțelegi. Aici intervine încrederea in ea! In corectitudinea ei. Ai o oarecare credință in ea! Altfel nu mai cumperi nimic!

| Holiday a răspuns (pentru Konstantin2020):

"Pai are legătura: piatra este un obiect, omul are suflet, voința, sentimente, rațiune etc."

Are de toate, mai putin suflet. Iar toate celelalte sunt procese chimice produse in creier. De altfel e mai mult decat evident ca in momentul cand creierul e terminat, sunt terminate si toate celelalte.

"Nu te face ca nu înțelegi. Aici intervine încrederea in ea! In corectitudinea ei. Ai o oarecare credință in ea! Altfel nu mai cumperi nimic!"

Nu e vorba de credinta. E vorba de experienta, de probabilitati si de asumarea de riscuri. Ai impresia ca aia sta acolo pentru ca are credinta ca nu vine unul sa-i dea in cap si sa-i ia marfa si/sau banii? Nu, ci pentru ca nevoia de un venit, in raport cu riscurile asumate, e mai mare.
Credinta e fix pix.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Tu esti genul ala care se autointituleaza 'ateu' dar de fapt stii adevarul (ca sufletul exista) si vrei sa-i bagi si pe altii in ceata. Cu alte cuvinte esti un pervers. E plin de cei ca tine.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, exista, in imaginatia unora. Dar apropo de perversitate, cat de pervers sa fii sa sustii ca ceva exista, in cazul de fata sufletul, dar sa n-ai habar ce e, din ce e facut, vreo caracteristica, ceva a lui. De fapt niciunul din cei care sustin asta, n-au nici cel mai mic indiciu despre el.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Pai o caracteristica ar fi ca nu e material, e o energie.

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

O "energie" e masurabila. Presupunand ca e o energie "nemasurabila", de unde stii ca e energie?!

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

De ce sa fie masurabila?

| Holiday a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pt ca:
ENERGÍE, energii, s. f. 1. Capacitate a unui sistem (fizic) de a efectua lucru mecanic în trecerea dintr-o stare în altă stare dată

Nimic mistic.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Holiday):

Nu stim ca e nemasurabila.

| mentholinks a răspuns:

Nu poate nimeni sa-si vanda sufletul, este doar o expresie.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Sigur poate si chiar si in scris.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mare artista pe dracu'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De unde stii tu ca Beyonce si-a vandut sufletul diavolului? Cunosc o femeie care a facut asta si a devenit dracoaica, nu mai e om.

| TristanTzara a răspuns:

Păi, e o dovadă a capacității umane de a-și găsi probleme. Poți vedea asta în viața oricui care a avut câtuși de cât succes: probleme noi o să apară și fie succesul cât de dulce, bucuria nu o să dureze etern.

Iar dacă și-au vândut sau nu sufletul demonilor, e extrem de improbabil căci Nu avem dovezi (1) că există demoni (2) că ar fi interesați să cumpere suflete, dacă există (3) că te pot face vedetă în schimbul sufletului, dacă există și sunt interesați în așa ceva.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Nu e nevoie sa mai faca nimic diavolul, omul ii ofera singur sufletul pe tava

| Konstantin2020 a răspuns:

Pai cum sa fii fericit când știi ca poți oricând sa mori și sa ajungi in iad. Știu ca multi se "zburlesc" când aud cuvântul asta, dar și ei știu ca exista o judecată după dreptate! Ce ar mai fi sa se lase lucrurile așa încurcate!? Nejudecate. Criminalii, violatorii și toți ceilalți ar fi cei mai "fericiti".