| anonim_4396 a întrebat:

Putem salva ateii după moarte, după răsplată?
Și nu doar ateii, ci toți oamenii ce au fost vreodată pe Pământ.

Omul este nemuritor din momentul în care și-a început existența, doar că el poate alege unde-și petrece veșnicia(Rai/Iad).

Dumnezeu face o judecată absolută din perspectiva Sa și cine va fi judecat de El va fi condamnat veșnic. (acum, presupun că știți că focul în Biblie simbolizează judecată)

Domnul Isus ne-a spus că tot ce are El ne va da nouă și tot ce are Tatăl i-a dat Fiului(apropo, ghici cine are oportunitatea de a fi fiu de Dumnezeu).

În lumea rabinică Biblia are 7 nivele de interpretare. Oamenii nepocăiți abia de o înțeleg pe prima, cei pocăiți o înțeleg și pe a doua, iar Pavel a ajuns la a 3-a; a 7-a fiind la nivelul lui Dumnezeu și ghici cine are posibilitatea de a fi ca El(indiciu Gen. 1:26).

Ipoteza mea? Toți oamenii vor fi salvați din "Iad" etapă cu etapă, iar ceea ce se întâmplă acum este una dintre ele, probabil cea mai importantă.

Voi ce spuneți? Un ateu nu se poate pocăi după ce-L vede pe Dumnezeu la Judecată? Eu cred că toți o vor putea face, step by step.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Numai Dumnezeu poate salva pe cineva dupa moarte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, înafară de cei ce pun botul la astfel de povești.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O zici de parca esti "alesul" lumii si stii despre ce vorbesti laughing

Toti suntem egali, indiferent ca oamenii sunt credinciosi sau nu, din punct de vedere al acestui plan. Ceea ce oamenii nu constientizeaza, nu este vina lor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cat timp suntem in viata avem timp de cainta. Dupa in niciun caz. Mai ales dupa judecata finala nimeni nu va mai putea face ceva sa se salveze. Iisus a fost extrem de clar cand a zis ca unii oameni vor sta de-a dreapta Lui si altii de-a stanga Lui iar cei de-a stanga le va zice, citez: "Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
De ce iti este asa greu sa accepti adevarul? Ah stiu de ce pentru ca esti protestant si voi aveti 0 teologie pe care sa va bazati.
Crede-ma, cand un om îi spune "Nu" lui Dumnezeu nu e doar un "Nu" de moment ci e un "Nu" etern.
A observat cineva (care a citit Biblia în intregime) ca niciunde in Biblie niciun om nu vrea sa fie scos din iad? Interesant, asa-i? Asta pentru ca iadul e insasi starea de negare continua a Creatorului pe care persoana umana o face voit, din liber arbitru.
DanielNovice, Dumnezeu nu poate sa-i oblige pe oameni sa se caiasca si sa se mantuiasca. Dumnezeu n-o sa zica niciodata "ma vei iubi fie ca vrei sau nu!". Atunci ar fi un Dumnezeu crud si nedrept. In schimb Dumnezeu e drept si ne lasa sa alegem ce vrem noi, iar multi oameni vor alege sa-L nege pe Dumnezeu pentru o eternitate

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Erau niște muncitori săraci, constructori, care s-au obișnuit cu mâncarea proastă, știi... mezeluri ieftine, cartofi prăjiți, ciorbe improvizate ș.a.
Când au fost invitați la o masă mai... "sofisticată" într-un restaurant de renume ca să-și sărbătorească promovarea nu le-a plăcut mâncarea. Fără gust, ciudat de scumpă și într-o cantitate așa de mică...
Totuși, după un an șeful i-a găsit acolo mâncând. Le plăcea mâncarea și nu se mai puteau întoarce la mezeluri prăjite și conserve.

Nu este vorba că Dumnezeu ar zice "ma vei iubi fie ca vrei sau nu!" ci este vorba de "vei trăi cum am spus pentru că este singurul mod corect, eficient, plăcut de a trăi".

Oricum, este doar o ipoteză personală. Să ajungem noi Acolo mai întâi...

| RKBlue a răspuns:

Și nu doar ateii, ci toți oamenii ce au fost vreodată pe Pământ.
Si ciminalii?
Pe Ted Bundy, Jack Sfintecatorul, Hitler, Stalin, Jeffrey Dahmer?
Ma rog, esti tare iertator.Probabil fiindca nu tu ai fost vreo victima de a lor.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Nu spun că vor avea parte de răsplata Domnului Isus, dar cred că vor putea fi salvați din întunericul valorilor degradante.
Și nu am spus că vor fi toți odată, ci etapă după etapă vor fi toți salvați în final pentru că atunci orice întrebare va avea răspuns și orice problemă va avea rezolvare.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar unde e corectitudinea?
De ce ar fi salvati?
Cu totii(sau, mai bine zis o buna parte)din oameni au momente de nebunie, spaima sau durere, in care se poate sa faca lucruri rele sau nesabuite.
Dar cand cineva omoara de placere.de ce ar fi salvat?
Deja intervine problema cu toate pacatele sunt egale in fata Domnului.
Cum sa fie egale?
Cum poate fi omorul egal cu furatul?
Cum poate fi egala o persoana gay cu un criminal?
Nu sunt.
Dar, pare ca in ochii Bibliei si ai lui Dumnezeu(asta rezultand din Biblie) sunt.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Păcatul este păcat, fie că furi 10 lei, fie că răpești 200 de copii. Ambele cazuri sunt condamnabile. În sensul ăsta da, sunt egale în ceea ce privește traseul învierii.
Nu sunt egale în ceea ce privește condamnarea, rezultatul Judecății.

Spun că ar fi salvați pentru că asta îmi doresc eu, copilul lui Dumnezeu ce are tot ce are și El. Și nu voi fi singurul, am o vagă presimțire că toți pocăiții doresc asta(ba chiar și Dumnezeu, un plan pe care nu îl înțelegem încă) ca toți oamenii să fie salvați din întunecimea minții lor iar dacă asta va fi posibil după ce ne începem existența pe noul "Pământ" atunci vom face tot ceea ce va trebui pentru a le oferi sufletelor pierdute în condamnare pace.

Apropo, știi ce înseamnă "pace", urarea rostită de Domnul Isus?