| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa dati un exemplu de fapta buna pe care un crestin o poate face dar un ateu nu?

52 răspunsuri:
| Deedeek a răspuns:

Cotizatia anuala... laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Arunca bani in cutia milei smug, e fapta buna, de aici parte din bani merge la dumnezeu: Intrebati ce fac cu banii din cutia milei 3 preoti raspund:
Catolicul:
- Eu desenez un cerc in mijlocul bisericii si arunc toti banii inspre acel cerc. Ce cade inauntru e al Domnului ce cade pe afara e al meu.
Rabi:
- Eu trasez o linie si arunc la fel banii. Ce cade in stanga liniei e al Domnului ce cade in dreapta e al meu.
Preafericitu':
- Ce va complicati voi cu cercuri si cu linii, eu pur si simplu arunc banii in sus: Dumnezeu isi opreste cati crede el ca are nevoie iar ce cade pe podea e al meu!

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Smecher preafericitu' asta...

| Dumniezău a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce drac e preafericitu asta.In loc sa dea si el 2 bani la dumnezeu ii pastreaza pe toti.Cred ca de aici i se trage si numele.laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dumniezău):

El da, dar daca dumnezeu nu isi opreste...

| Dumniezău a răspuns (pentru Mădă0611):

Ia totul si pleaca.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu judecati preotii!

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

De ce? Vine cumva Gizaz si ma baga in oala cu smantata?

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

:)) Ce spui de ăsta http://www.youtube.com/watch?v=jTEU6Tl1hyY
Cum să nu-l judeci?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Judecator este Dumnezeu.El va judeca pe fiecare, pe mine si pe tine.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai pe TPU a fost dat de vreo 20 de ori! Ce să mai zic, nu pot spera la nimic în privinţa lui...

Având în vedere marele contrast între cum se comportă el şi decenţa şi discreţia călugărilor din mănăstiri (pot confirma doar cei care au fost şi cunosc), tind să cred cu tărie că este un fake!

Sau, cu circumstanţe atenuante, omul e un "abonat", vechi client al spitalului 7, B-dul Socola, prins chiar în momentul în care era gata să evadeze din ţară! O fi auzit că "dincolo se dă mai ieftin", că sunt condiţii mai bune în clinicile de psihiatrie din "afară"! happy

| Polonic1 a răspuns (pentru Maxim96):

Cum poate o fiinta inexistenta sa judece?

| RisenLight a răspuns (pentru Polonic1):

Polonic laughing))) asa ma distreaza numele ....rad ca bou cand te vad ca postezi ceva laughing

| RisenLight a răspuns (pentru Polonic1):

Poate e un pic si vina lui Cartman laughing

| Maxim96 a răspuns (pentru Polonic1):

Daca tu spui ca nu exista asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.Tu poti sa spui cat n-ai spune tot Dumnezeu exista si slava Lui tot aceeasi ramane in veci.

| ioana1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti foarte usor de manipulat.
Crezi imediat ce vezi pe youtube?
Tipul respectiv se numeste Nadejde
Constantin, este cetatean american de origine romana, are 40 de ani, a fost arestat de cateva ori in Arizona si nu figureaza în evidenţa niciunei unităţi bisericeşti din Romania.
Crede si nu cerceta.
rolling on the floor

| Polonic1 a răspuns (pentru RisenLight):

Lol

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Eu nu cred că e fake. Ăsta ori e posedat de ceva, ori e beat.
Totuși, ești călugăr/preot, cum să înjuri în halul ăsta? Lol. Dacă mai are și probleme psihice...e clar.

| anonim_4396 explică (pentru ioana1988):

Nu sunt ușor de manipulat.Dar de chestia asta nu știam.Eu acum l-am văzut. laughing

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tocmai de aceea spun că e fake sau tipul e nebun. N-am mai văzut niciodată un caz asemanator.

Aaa... eu acum citesc. happy Cornel a scris:
"Tipul respectiv se numeste Nadejde Constantin, este cetatean american de origine romana, are 40 de ani, a fost arestat de cateva ori in Arizona si nu figureaza în evidenţa niciunei unităţi bisericeşti din Romania."

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Da.
Acum e clar.

| RisenLight a răspuns (pentru Polonic1):

Mda mi-a venit pe moment....hai nu fi sec ca oricum nu ti-am spus o anormalitate...

| milan9 a răspuns:

Să fie recunoscător şi Divinităţii nu numai semenilor...

| Lizzu a răspuns:

Nu exista separare intre atei si credinciosi din punctul de vedere al faptelor bune.

Faptele bune se fac pentru ca vin din inima si nu tin cont de nici o categorie.

| Exilee a răspuns:

Faptele bune difera de laun individ la altul. Si oricum, oricine poate fi bun big grin indiferent daca esti religios/non-religios.

| ErrorFound a răspuns:

Sa dea bani preotului. smug>

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, un crestin adevarat se umleste inaintea unui ateu, pentru al invita de partea lui Dumnezeu,...

| Maxim96 a răspuns:

Sa te rogi lui Dumnezeu pentru aproapele.Ateii nu se roaga lui Dumnezeu.

| Aborted a răspuns (pentru Maxim96):

"Sa te rogi lui Dumnezeu pentru aproapele.Ateii nu se roaga lui Dumnezeu."
Ateii nu stau in cur si spera ca x sa fie bine, ateii se duc la x si l ajuta cum pot.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

"Sa te rogi lui Dumnezeu pentru aproapele.Ateii nu se roaga lui Dumnezeu. "

Pacat ca asta nu ajuta la nimic in realitate. Pana la urma tipul va fi ajutat de altcineva, ori se va ajuta singur (Da, stiu ca suna prostesc, de aia insist). Iar tu vei crede ca a fost ajutat.

| Maxim96 a răspuns (pentru Aborted):

Nu,sigur ca ma duc si i-l ajut, dar sunt cazuri cand nu poti ajuta pe cineva, pot doar sa ma rog.
Cum as putea ajuta pe X care se afla undeva departe de mine, ma pot doar sa ma rog pentru el.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Sa te rogi lui Dumnezeu pentru aproapele.Ateii nu se roaga lui Dumnezeu.

Corect, doar partial, nu o poti considera o fapta buna, pentru ca nu are nici o relevanta. fie ca te rogi sau nu pentru cineva, realitatea nu se va schimba, nu are cum fie fapta buna

| Scarbo a răspuns (pentru Maxim96):

Nu, ei nu se roaga la dzeu, pentru ca asta oricum nu-ti va ajuta prietenul, el se va duce direct la el si-l va intreba cu ce poate sa-l ajute.

| Maxim96 a răspuns (pentru Scarbo):

Dar daca nu te poti duce ca se afla undeva departe, singura cale e sa te rogi

| Scarbo a răspuns (pentru Maxim96):

Faza aia cu dzeu cand te rogi pentru un prieten e o scuza ca ti-e lene sa-l ajuti.

| Maxim96 a răspuns (pentru Scarbo):

Uite tu esti in Romania, iar prietenul e in SUA, ce vei lua avionul si te vei duce sa-l ajuti?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Daca prietenul meu a ajuns in SUA din Romania, atunci nu a ajuns acolo pentru ca o duce rau.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mai ajunge acolo si i sa- intamplat ceva si tu nu te poti duce acolo, chiar daca te duci cu avionul nu ajungi intr-o ora, doua nu ai decat sa te rogi pentru el.

| Scarbo a răspuns (pentru Maxim96):

Desigur, tu nu ai face la fel nu-i asa?

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

A te ruga pentru cineva este la fel cu a spera (adica ambele sunt inutile). Eu pot sa sper ca X se va face bine iar tu poti sa te rogi pentru X dar daca nimeni nu face nimic pentru acea persoana, atat speratul cat si rugatul sunt degeaba. Nu poti sa spui ca a te ruga pentru X e o fapta buna. Spui ca a nu face nimic pentru cineva este o fapta buna? Sigur ca nu.

Pe aelasi model de logica (idioata) eu pot sa spun ca un hindus poate face o fapta buna pe care un crestin nu o poate face si anume : sa se roage acelor zei.

| RisenLight a răspuns (pentru Aborted):

Aaa cam orice om poate sa faca ceea ce sustii tu ca pot sa faca doar ateii, cred ca e simplu.Nu intelege gresit rugaciunea pentru Dumnezeu... nici crestinismul nu pune accent pe rezolvarea de la sine a problemei doar prin rugaciune si fara faptele noastre, rugaciunea este doar un mijloc nu un scop final in faptele noastre, fie ele de ajutor catre semenii nostri sau de implinire a unor obiective personale.
Dumnezeu asteapta faptele noastre si nu cum spui tu atatea "pupaturi in cur" caci nu are nevoie de laude. (nu stiu ai zis undeva asa, nu aici ..in fine)
Si inca ceva incearca sa intelegi ca mai mult de jumatate poate chiar pana catre 80% dintre crestini sunt doar cu numele.
A fi crestin cu adevarat este rar, caci acela isi arata valoarea prin faptele sale (hai sa nu ne raportam doar la cuvantul crestin ci sa privim mai larg... a fi un om bun in general demonstrezi prin fapte indiferent daca esti crestin sau nu trebuie sa privim egal situatia).
Nu cred ca e o problema exagerata daca cineva isi respecta cultul si altul nu sau daca cineva chiar nu are nici o treaba cu astfel de lucruri. Fiecare face alegerile lui in viata si nu cred ca trebuie blamat pentru asta (bineinteles si de o parte si de alta a "barierei" vor exista pareri negative sau rautacioase livrate subtil intre cele 2 parti, la urma urmei asta e inevitabil).
E o parere mai noua la care am ajuns dupa ce am vazut atatea certuri inutile doar pe aceasta categorie.

Life pass, but now just live it and enjoy it in the way you want.

| Aborted a răspuns (pentru RisenLight):

Aaa... ok.

| RisenLight a răspuns (pentru Aborted):

Nu prea stiu cat ai citit din raspuns dar e ok si asa.winking

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rugaciune e cea mai buna fapta!

| Aborted a răspuns (pentru RisenLight):

Tot.

| RisenLight a răspuns (pentru Aborted):

Ok mersi pentru efort happy

| Maxim96 a răspuns:

Binehappy

| dracu14 a răspuns:

Sa dea bani cersetorilor din fata bisericii

| NGheorghe a răspuns:

Tu ce vrei? Ai crezut ca ateii nu sunt buni la copiat?

Aoleu si Gaia ăsta!
Ce ar fi daca ai face fapte bune din proprie initiativa si nu doar ca sa te lauzi ca ai fi capabil si tu doar ca niciodata nu vei avea chef?

| Mikhtarian a răspuns:

Se roaga, ateii nu se roaga, caci ei nu cred in nimic.

| RisenLight a răspuns:

Nu deoarece toti suntem oameni.
Fapta buna are rol de a-ti creea o bucurie asa ca in concluzie orice om poate face o fapta buna insa fiecare traieste fapta diferit chiar daca e ateu sau crede intr-o entitate divina.

| RandomDeTot a răspuns:

Sa indrume un om spre credinta adevarata si tot odata spre mantuire.