| IMPERO a întrebat:

Puteti sa explicati versetele din Biblie care spun despre Domnul Dumnezeu (Elohim Iehova) ca:
- cerea sa i se faca miros de carne arsa non stop, (la fel ca si zeii din miturile antice);
- cerea bautura alcoolica (shachar);
- se deplasa cu aparate de zbor, pe care Ezechiel le descrie f. amanuntit dar pe care le-a vazut si Moise si multi altii;
- cand ElElion (cel de sus) a impartit popoarele, FIILOR LUI (Elohimilor), partea de mostenire a lui Elohim Iehova a fost (doar) poporul Israel (nu toti evreii), de care s-a ocupat singur, fara ajutorul altui Elohim;
- manca si bea cu oamenii, se odihnea, se spala si uneori se caia de ceea ce facea;
- i-a spus lui Avram ca SE DUCE in Sodoma SA VADA daca este adevarat zvonul pe care l-a auzit si daca nu va fi asa, VA STI;
- pentru a cunoaste credinta lui Avram, a trebuit sa il puna la incercare, (terorizand-ul pe Isac);
- (tot la fel ca si zeii), se ocupa f. mult de cucerirea de noi teritorii, punandu-i pe oameni sa se omoare intre ei;
- omora selectiv copiii ostatici, doar baietii, fetele le tinea pentru el si pentru supusii lui;
- nu permitea sa il serveasca sau sa se apropie de el cei cu handicap, de orice fel;
- va trai multe zile dar va muri ca si oamenii.

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

Crede-mă, din tot tumultul de informații despre religii pe care le-am acumulat de-a lungul vieții mele, am descoperit atâtea similitudini între musulmani, hinduși și creștini încât nu mai știu unde este adevărul, totuși am ajuns la concluzia că ele toate provin din același aluat dumnezeiesc.
De exemplu, hindușii au scris cu mult înainte ca apostolul Ioan să scrie pentru creștinism că Krishna (așa cum Iisus este pentru creștini), fiul lui Brahman (așa cum Dumnezeu este pentru creștini), va veni călare pe un cal alb și cu o sabie pentru a restabili pacea în lume, aceasta înseamnă și sfârșitul celui de-al patrulea ciclu Yuga pentru hinduși, iar pentru crestini sfarsitul celei de-a patra imparatii (vezi Daniel).
Un alt exemplu, în Bhagat Gita, cartea hindușilor, ni se spune despre cei 4 Manu și cei 7 îngeri descriși în Biblie care, din nou, nu este o simpla coincidență.
De asemenea, ar exista geneza pământului, de exemplu, unde în cărțile hinduse veți găsi partea în care „apele erau deasupra pământului", așa cum este scris în geneza creștinismului.
Și altele.
Oricum, felicitări pentru simțul observator de care ati dat dovada.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Din textul de mai sus înțeleg următoarele:
- zeului x ii plăceau grătarele;
- zeului x ii plăceau băuturile alcoolice;
- zeul x avea aeromobil personal;
- zeul x a fost fiul zeului A care i-a dat moștenire poporul lui Israel;
- zeul x avea obiceiuri asemănătoare cu ale oamenilor;
- nu avea camere de supraveghere și nici servicii care sa-l informeze și singura soluție era sa se deplaseze la fata locului și sa investigheze cele întâmplate;
- neavând posibilități de informare eficienta avea o mare neîncredere în apropiații lui;
- zeului x ii plăceau femeile, ii plăcea sa tâlhăreasca oamenii, sa-i omoare și sa ii deposedeze de averea lor;
- zeul x se temea de handicapați ca sa nu se prindă și de el un handicap;
- zeul x a avut viata finita, deci a fost muritor;
In concluzie, zeul x a fost un tălhar muritor, fricos, neîncrezător, neștiutor, alcoolic și carnivor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Imi place ca n-ai dat absolut nicio sursa pentru liniuțele astea ale tale. O dovada a faptul ca cineva vorbeste verzi si uscate e faptul ca nu e in stare sa dea surse pentru afirmatiile sale mincinoase.

| IMPERO explică (pentru CostinAlamariu):

Intrebarea era, evident, pentru cei care au citit Biblia. Daca tu nu ai citit-o, nu inseamna ca afirmatiile mele sunt mincinoase.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru IMPERO):

Am citit-o si nu scrie nimic de genul asta acolo. Nu stiu ce biblie ai citit tu, dar clar nu Biblia creștină

| IMPERO explică (pentru CostinAlamariu):

Te asigur ca scrie si in Biblia ta dar nu te mira ca nu ai gasit pentru ca eu am intrebat multi Preoti si Pastori si nu stiau, iar cand le-am artat, au ramas surprinsi. Problema este ca cititi Biblia, asa cum o citiam si eu multi ani, prin ochielarii religiei si de aceea nu poti vedea decat ceea ce ti s-a bagat deja in cap. Daca sti sa vorbesti frumos, eu pot sa iti dau toate versetele in care scrie clar ceea ce am afirmat dar din pacate am contatat in comentariile tale, ura si obraznicie.

| contsters2021 a răspuns (pentru IMPERO):

"Problema este ca cititi Biblia, asa cum o citiam si eu multi ani, prin ochielarii religiei si de aceea nu poti vedea decat ceea ce ti s-a bagat deja in cap."

Am fost la fel de orbit de religie ca dta, plin de patos și fără discernământ, dar am ieșit odată din această vrajă și mă simt ca un om liber.
Se știe că acolo unde emoția este mare, ratiunea se face mica.

| 19flo79 a răspuns:

Pentru ca Biblia este scrisa de oameni care au condus si conduc masele prin frica. Toata cartea este plina de contradictii si instigare la omor, inselat, cucerit... etc (mai ales vechiul testament)
Poti lua insa si invataturi bune. Fi bun, iubeste, ajuta...