| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa iertati de cate ori este nevoie?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Iert pentru a nu fii cea ce vreau ei sa fiu.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Trebuie cu orice sacrificiu.

| EmaS a răspuns (pentru danut):

Pentru crestini iertarea nu este optionala.Noi trebuie sa iertam si sa iubim. Dupa cum spunem si in rugaciunea domneasca:,, Si ne iarta noua pacatele precum si noi iertam gresitilor nostri.,,
"Daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre." ( Matei 6, 15 )

| danut a răspuns (pentru EmaS):

"Pentru crestini iertarea nu este optionala."
Absolut.

| danay72 a răspuns:

Nu e intotdeauna usor, dar un adevarat crestin iarta pentru ca doar asa e iertat de Dumnezeu si in plus cand ierti te simti mult mai bine decat daca a-i avea resentimente.Romani12:17-21,Matei6:14,15

| Mădă0611 a răspuns:

Bineinteles ca nu. Oamenii trebuie invatati ce e respectul.

| Alphawolf a răspuns:

Da pot. Iert de fiecare data, iar asta datorita caracterului meu si modului meu de a gandi, si nu pentru ca trebuie sa respect o porunca.
Nu poti ierta o persoana doar pentru ca iti este poruncit, trebuie sa intelegi tu acea persoana(ca "merita"/trebuie iertata).

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Stii neiertarea aduce cu sine amaraciune, frustrare, depresie, boli cardiovasculare? Nu exista chin mai mare decat cel provocat de amaraciune, care este rodul unui spirit neiertator. Ea refuza alinarea, refuza vindecarea si refuza sa uite. Nici o temnita nu este atat de daunatoare ca amaraciunea, ale carei zabrele nu lasa lupta sa se opreasca.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Da asa este. Dar o persoana nu poate ierta doar pentru faptul ca ii este daunator daca nu o face. De la teorie pana la practica este un drum lung. Teoria este una, practica este alta.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Dar este posibil sa ierti daca doresti cu adevarat acest lucru, si iti spun din propria experienta ca te simti mult mai bine si eliberat daca reusesti sa ierti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă merită, poate.

| Andrei_Lupsan_1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista fiinta sa nu merite iertare.Iertarea e una dintre cele mai de pret virtuti cu care ne-a inzestrat Parintele nostru. "Si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri... Si nu ne duce pe noi in ispita ci ne izbaveste de cel rau." Iisus nu a zis precum si noi iertam gresitilor nostri DACA MERITA. Indiferent de suflet, indiferent ca e om, animal sau planta, orice e viu, merita iertare neconditionata. Parerea mea...

| anonim_4396 explică (pentru Andrei_Lupsan_1986):

Sunt eu mai păcătoasă și nu îmi place să iert de n ori, în timp ce respectivul, stă și profită de pe urma mea/tuturor, de câte ori îi tună.
Respect părerea dumneavoastră, și admit, orice e viu merită iertat, dar cu măsură.
Dar Dumnezeu, un zeu măreț, cu o inimă mare și bunătate infinită, nu ar fi putut ca prima greșeală a primilor oameni să o ierte și să le mai dea o șansă de a locui alături de El, mă rog, e părinte. Ce părinte i-ar face viața 'copilului' grea, iertarea vine și cu o șansă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu osingura conditie:daca-mi explici cum pot cunoaste cad "este nevoie".

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori de cate ori iti greseste cineva!happy

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Si cum poti aprecia ca cine iti greseste?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa simti ca totul te doare, esti ranit si disperat, atunci cand iti sunt inselate asteptarile.Ei las, nu cred ca nu stii tu despre ce este vorba!

| NoShit a răspuns:

Cine ne spune când este nevoie?

| LittleEvil666 a răspuns:

Grea intrebare eu de felul meu am iertat, iert si voi ierta de cate ori va fi nevoie, dar niciodata nu am sa uit ce mi-a facut persoana respectiva plus ca am sa imi schimb comportamentul mult fata de acea persoana chiar daca am iertat-o pentru ca nu o sa mai am aceeasi incredere in ea si voi fi mai atent la ceea ce face pe viitor.

| Høst a răspuns:

Nu.

| Zeroosi a răspuns:

Da,pentru ca si eu la randul meu am nevoie de iertare.

| Defreyor20 a răspuns:

Iert, pentru ca i place Lui Dumnezeu!

| FakeADN a răspuns:

Nevoie de... ce?

| patxilaura a răspuns:

Eu de felul meu iert...parerea mea este ca trebuie sa ii ietam pe apropiatii nostii si si sa ii iubim!