| mirunahuidhjs a întrebat:

Puteti sa imi spuneti cateva deosebiri intre religia ortodoxa si penticostala? E adevarat ca penticostalii nu au voie sa faca sex decat dupa nunta? (stiu ca asa e si la ortodoxi, dar la ortodoxi nu se respecta)

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Să fugi de curvie e o poruncă biblică, nu ține de confesiune.

| milan9 a răspuns:

"la ortodocsi nu se respecta"? Pai, atunci inseamna ca nu sunt "ortodocsi", pentru ca singura Biserica pe care Fiul lui Dumnezeu a lasat-o in mod direct nu te invata sa curvesti inainte de nunta... Tu ai intalnit preot care sa-ti spuna ca ai voie sa faci asta? thinking happy

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

" Pai, atunci inseamna ca nu sunt "ortodocsi"," - păi asta însemnă că practic nu există "ortodocși", singur o recunoști! Și din cauza acestei lipse ortodoxia ignoră cuvîntul lui Dumnezeu - 1 corinteni 5:11 De aceea, vă scriu acum să nu mai aveţi legături cu cineva numit frate care este un fornicator sau un om lacom sau un idolatru sau unul care insultă sau un beţiv sau un extorcator! Cu un astfel de om nici măcar să nu mâncaţi! 12 Fiindcă ce treabă am eu să-i judec pe cei de afară? Nu-i judecaţi voi pe cei dinăuntru, 13 în timp ce Dumnezeu îi judecă pe cei de afară? „Înlăturaţi-l din mijlocul vostru pe răul acela!" - voi însă îi acceptați pe toți!
Astfel desființați Scriptura și recunoașteți că nu șineți cont de Dumnezeu ci numai de buzunare, să aibă cine plăti taxele percepute.

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), organizatia penticostala a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc. thinking

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

| Holiday a răspuns:

N-ar trebui sa-ti bati capul cu asta. Si unii si ceilalti invart pe toate partile o poveste fantastica fara nici baza in realitate.
Popularitatea povestii nu e data de veridicitatea ei ci de insistenta cu care este promovata de diverse grupari religioase in folosul lor. Practic este doar o afacere prin care se profita de credulitatea oamenilor.

| SG1995 a răspuns:

Ortodocsi:
Au obiecte de cult
Au rugaciuni liturgice (ritualuri)
Au cultul sfiintilor
Au o traditie care are cel putin un mileniu

Penticostali:
Nu au obiecte de cult
Nu au ritualuri liturgice in afara de mesa
Nu au un cult al sfiintilor
Au anumit traditii impuse de protestanti dar nu sunt considerate sacre.

Referitor la sex, de ce ai nevoie de permisiunea statului si a popei/ pastorului sa o faci?

| AC4S4 a răspuns:

Penticostalii sunt Protestanti, deci credinta lor se bazeaza doar pe Biblie. Ortodocsii au si Traditia.
Penticostalii nu au un Sinod care sa ia deciziile cu privire la serviciile din biserica, doctrina. La ortodocsi exista.
Ortodocsii au anumite date calendaristice cand trebuie sa tina post. Penticostalii nu au, fiecare decide cand si daca sa tina post.
Atat penticostalii, cat si ortodocsii respecta sfintii. Insa, ortodocsii cred ca se pot ruga sfintilor pentru a fi ajutati, penticostalii nu.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Si alte 40000 de secte se bazeaza "doar" pe biblia furata din Biserica.

| Mclaren12 a răspuns:

Doua culte care spala pe creier si propaga o perceptie deformata asupra realitatii. Mai degraba cauta cum sa scapi de ele si sa gandesti pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti crestin nu ar trebui sa intretii relatii pana dupa casatorie, fie ca esti penticostal fie ortodox.
Noi ne botezam atunci cand putem marturisii cu gura noastra ca Isus a murit pentru noi, El fiind Mantuitorul nostru. Primii crestini din Biblie s au botezat dupa ce au crezut. Ortodocsi se boteaza cand sunt mici ( bebelusi).
Noi ne inchinam doar lui Dumnezeu. Ceilalti se inchina si icoanelor si sfintilor. In Biblie este scris sa nu ne facem chipuri cioplite si sa nu ne închinăm altor dumnezei. Oamenii din NT au vrut sa ii se închină lui Petru dar acesta le-a spus ca si el e om si sa nu faca asta.
Nu facem toate traditiile acestea pe care le au inventat oamenii.
Nu ne facem semnul crucii, pentru ca fiecare om are crucea lui pe care trebuie sa si o care. Si nu, nu ne transformam in cenusa daca ne o facemlaughing. Si hotii isi fac semnul crucii cand vor sa fure ceva si cu cei ajuta?
Credem in Dumnezeu ca si cei din cultul ortodox. Ei au un alt program la biserica, alcatuit altcumva fata de noi.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat sa mentionezi ca atunci cand cica primeste cineva Duhul Sfant incepe sa vorbeasca tot felul de aiureli, intra in delir.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu tot ce e scris pe net e adevarat. Vino sa vezi cum intram in " delir ".
Scrie si n Biblie ce se intampla la staruinta pentru Duhul Sfant.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu tot ce e scris pe net e adevarat"
Si tu crezi ca tot ce e scris in biblie e adevarat? laughing)

| gratargratar a răspuns:

Chestia cu interzicerea sexului inainte de nunta mi se pare o chestie de bun simt... adica trebuie sa fi proasta sa te culci cu unu care-ti promite ca te ia de sotie fara sa te ia de sotie... daca intelegi ce vreau sa spun.
Cine zice ca la ortodocsi nu se respecta? Eu insumi respect chestia asta si sunt ortodox. Cunosc zeci de tineri ortodocsi care respecta asta.
Chestia cu penticostalii e ca sunt mai putini si isi permit examene ginecologice frecvente.

Scurt pe doi: penticostalii sunt sectari, Ortodoxia (si mai putin ortodocsii prin faptele lor) reprezinta Biserica Primara.