| Mircea08 a întrebat:

Puteti sa-mi dati un verset din care sa reiese ca Dumnezeu este spirit?

4 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este spirit, este Duh.
Ioan 4 versetul 23-24
Nu inseamna ca este o fantoma, este o persoana, are sentimente, emotii, gandire logica, ratiune. Noi comunicam cu Domnul prin duhul nostru, asa cum comunicam cu alti oameni prin trupul nostru, de aceea inainte de mantuirea prin jertfa Lui Hristos nu puteam comunica cu Dumnezeu si spune biblia ca eram separati, pentru ca aveam duhul mort, asa cum spune biblia. De aceea a spus Dumnezeu ''Sa facem om dupa Chipul Nostru'' Ce este dupa chipul Lui Dumnezeu in noi? Cu siguranta ca nu aspectul fizic, ci mintea, sufletul nostru, gandirea logica si toate cele enumerate, dar asa cum spune biblia, cea mai mare este dragostea, noi oamenii putem iubi, animalele pot simti o afectiune superficiala, dar daca nu ii dai de mancare o saptamana si il mai si ranesti, nu stiu cat te va ma iubi. In schimb oamenii sufera multe din dragoste, nu toti, nu putem face o generalizare, dar noi ne schimbam in asemanarea cu Hristos ''Din slava in slava sa semanam tot mai mult cu Hristos''. Si Hristos pe cruce a strigat ''Tata iarta-i, caci nu stiu ce fac''

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

Cand ai spus ca Dumnezeu este Duh, ai facut referire la urmatorul verset :
"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr."
Uite un alt verset :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh şi sunt viaţă."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Deci cuvantul este Duh. Dar iata :
"La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu."
(Ioan - 1/1)
Faptul ca se spune "cuvantul era cu Dumnezeu" si "cuvantul era Dumnezeu", in aceeasi fraza trebuie sa ne dea de gandit. Nu poate fi o greseala pentru ca este scris IN ACEEASI FRAZA! Si totusi se poate trage concluzia ca "Dumnezeu era cu Dumnezeu (adica cu cuvantul), si nu cred ca asta a vrut sa spuna Ioan. Mai curand cred ca Ioan stia ceva ce nu a putut explica bine deoarece era f. greu (sau imposibil) de explicat. Exista in Biblie multe asemenea situatii cand ceva ce nu putea fi descris era asemanat cu ceva ce omul cunostea in acea vreme.
Dar sa vedem un alt citat :
"Zicând că sunt înţelepţi, au ajuns nebuni.
Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios..."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 1/22, 23)
De fapt ce au facut pictorii de icoane, au facut pe Dumnezeu cu chipul unui om batran (eu am avut o astfel de icoana). In citat spune ca "a schimbat SLAVA LUI DUMNEZEU cu chipul omului." Prin urmare, echivalentul chipului omului ar putea sa fie slava, care de fapt nici nu prea stim ce este deoarece si acest cuvant a fost explicat aproximativ
Concluzia mea este ca nu stim cum arata Dumnezeu si nici nu cred ca ne ajuta cu ceva daca stim. Eu am pus intrebarea deoarece am vazut ca altii spun, foarte siguri pe ei, ca Dumnezeu este spirit
Inca ceva :
2 Corinteni 5:1 "Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer, de la Dumnezeu, o casă care nu este făcută de mână, ci este veşnică."
- "Casa pamanteasca" = corpul nostru
- "Cladire" (o casa ce este vesnica), ar trebui sa insemne tot un corp material, dar indistructibil. E greu de crezut ca fiii lui Dumnezeu sa aiba un corp material si Dumnezeu nu, deoarece am fost facuti dupa chipul si asemanarea Lui

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Dumnezeu ete Duh; si cine se închina Lui, trebuie sa I se închine in duh si in adevăr."

| CristianBarbos a răspuns:

Tu suferi rau cu capul! este DUH CAUTA IN BIBLIE ATEULE