| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa prezentati dovezi care sa confirme existenta personajului numit Moise din biblie?

41 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Doar Biblia. O sa spui ca doar Biblia nu prezinta o dovada. Sodoma si Gomora sunt prezentate doar in biblie si au fost descoperite ramasitele orasului asa ca un exemplu...

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Esti liber sa imi dovedesti ca gresesc cand spun ca de fapt nu exista dovezi valide pentru acele orase. Astept dovezile tale.

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Bab edh-Dhra - "Some biblical scholars argue that this was the site of the biblical "Sodom", but archaeologists disagree as the village is too small, not in the designated geographical area and was not destroyed in the appropriate time fram"

One down, one to go.

Nueira - It has been argued that Numeira approximates the alleged biblical city of Gomorrah, although other archaeologists argue that it is in the wrong geographical area, was a village as opposed to a major city and is not within the designated timeframe.

However, according to Schaub, who dug at Bab edh-Dhra, Numeira was destroyed (2600 BC) at a different time period from Bab edh-Dhra (2350–2067 BC)

"The historicity of Sodom and Gomorrah is still in dispute by archaeologists, as little archaeological evidence has ever been found in the regions where they were supposedly situated."

Dar ca sa nu zici ca-s rau, te las sa-mi prezinti si alte surse / dovezi. Nu de alta dar daca imi dai site-uri ce promoveaza crestinismul, nu prea pot sa le iau drept dovezi valide din cauza favoritismului (si sper ca esti constient de asta).

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Era sa uit... sa nu te abati de la subiectul principal. Poti sa incerci sa "dovedesti" ca sodoma si gomorrah au existat dar nu uita sa prezinti dovezi si pentru ce am cerut eu, pentru subiectul principal.

"Doar Biblia"... asta-i tot ce poti sa prezinti pentru moise? Nu-i prea convingator.

| NemNUZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am dat site-ul, tu nu.De unde stiu ca nu ai luat informatiile de pe ceva site-uri ateiste? Doar Biblia nu este o dovada destul de convingatoare. Stiam asta... dar la ce fel de dovezi te referi? Scheletul lui?

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Ce ti-am dat eu se gaseste chiar si pe wikipedia, la indemana tuturor. De la wikipedia, poti sa mergi la alte site-uri, carti, etc. Ai trimiteri. Informatia se gaseste usor daca vrei sa o cauti.

Scrie numele acelor orase si o sa vezi ca gasesti.

Daca vrei iti pot da si alte site-uri (ca cine stie, poate esti genul care o arde gen "pfff, wikipedia e naspa").

"Eu ti-am dat site-ul, tu nu"... tu mi-ai dat un site ce face afirmatii bazate pe favoritism. Da-mi ceva neutru si bine detaliat.

Si daca tot suntem la acest capitol, presupunand ca sodoma si gomora ar fi existat, demonstrezi ce? Daca eu iti prezint numele unor evenimente, orase sau oameni care apar doar in scrierile altor religii, consideri acele scrieri ca fiind valide si consideri ca acei zei sunt reali? Folosesc logica ta. Daca anumite locuri, oameni sau evenimente au existat, scrierile respective sunt corecte chiar daca alte locuri, persoane sau evenimente nu au existat.

Sa presupunem ca o sa poti sa-mi dai alte dovezi mai convingatoare (cu toate ca nu o sa poti) legate de sodoma si gomorra. Asa si? Asta nu inseamna ca povestea cu Moise a fost pe bune. Postarea mea tine de existenta personajului numit Moise. Daca alte evenimente s-au intamplat, nu inseamna ca si acesta s-a intamplat. Corect? Sigur ca da.

Deci repet... daca vrei, prezinta si alte dovezi pentru sodoma si gomora DAR prezinta dovezi si pentru moise (pentru ca subiectul meu principal este moise).

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Era sa uit :

"Eu ti-am dat site-ul, tu nu"... la fel ca tine, eu pot sa-ti dau site-uri din alte religii care confirma anumite povesti din acele carti. O sa le consideri ca fiind valide?

Ba mai mult de atat, eu pot sa-ti dau site-uri care "demonstreaza" la fel ca cel oferit de tine ca extraterestrii au vizitat aceasta planeta in trecut.

O sa consideri acele argumente si dovezi ca fiind valide sau o sa ceri mai mult si de preferat ceva care sa nu fie bazat pe favoritism?

| NemNUZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe Wikipedia putem scrie si eu si tu. Dar marog, acum sa revenim la Moise, Eu nu stiu sa fie prezent altundeva decat in Biblie. Dar nu inseamna ca nu exista dovezi. Daca eu nu stiu sa existe altundeva nu inseamna ca nu exista, ci doar ca eu nu stiu. Daca in viitor voi afla iti voi lasa au mesaj. PS Mi-am dat seama ca multe dintre aceste subiecte ma depasesc si ca trebuie sa ma documentez mai mult. O zi buna. happy

| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

"Eu nu stiu sa fie prezent altundeva decat in Biblie"... biblia nu e o dovada valida. Am zis mai sus cum e cu scrierile altor religii.

"Daca eu nu stiu sa existe altundeva nu inseamna ca nu exista, ci doar ca eu nu stiu"... nu-i nici o problema. Iti dau cat timp vrei ca sa te documentezi.

"ma depasesc si ca trebuie sa ma documentez mai mult"... ma bucur ca esti sincer. Daca as fi dat funda, ai fi primit una pentru aceasta afirmatie.

"Pe Wikipedia putem scrie si eu si tu"... sigur, motiv pentru care nu reprezinta argumentul suprem DAR faza cu wikipedia e ca ai o gramada de trimiteri (daca e scrisa de cineva care se chiar pricepe) si asta ajuta mult. Cu toate acestea, daca e sa cauti in engleza numele acelor orase, o sa gasesti chestii asemanatoare cu ce ti-am dat eu dar pe alte site-uri. Cele 2 orase, cu toate ca sunt un candidat bun pentru sodoma si gomora, nu indeplinesc toate criteriile motiv pentru care, nu poti zice 100% ca ele sunt orasele din biblie.

Ce ma deranjeaza la orasele mentionate de tine e ca foarte multe site-uri sunt crestine motiv pentru care nu pot sa accept dovezile din cauza favoritismului. Am explicat mai sus cum e cu site-urile altor religii sau cu cei care afirma ca pamantul a fost vizitat de extraterestrii in trecut.

Sau ca sa-ti dau un exemplu tot cu site crestin, persoanele gen ken ham, ray comfort, kent hovind si multi altii. Pe site-urile lor si ei au "dovezi" la fel cum ai si tu pe acel site. Cu toate acestea, daca e sa cauti in afara lor, fie nu gasesti mare lucru ca sa poti trage o concluzie 100% fie gasesti chestii care ii contrazic.

| Alcyon a răspuns:

Unii sustin ca Moise ar fi fost de fapt misteriosul faraon Akhenaton. Sigmund Freud a scris si o carte intitulata "Moise si monoteismul".

http://lasueta.wordpress.com/2008/06/18/moise-si-akhenaton-part-1/

| Denly a răspuns:

Prea departe pentru dovezi! De aia se si foloseste cuvantul "credinta". Pentru ca tot ce poti sa faci este sa crezi sau...sa nu. Fara dovezi.

| DeusCorrupti a răspuns:

Deci, stai "Biblia este dovada reala a existenti lui Moise"
Biblia e o carte cu povesti nu o dovada.
Pai, se spune ca a luat cate un individ din fiecare specie pe o barca (si aici ma gandesc, ce barca o fii aia ) si o venit potopu.
Pai dovezi numai daca s-o fi gasit aschia din barca lui Moise sau asa ca altceva, numai carticica aia vorbeste despre el.

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

In primul rind Biblia nu-i o carte cu povesti, si aici ai incurcat treaba nu cu barcile, Moise n-are nimic cu potopul asa ca va ajunge sa mai criticati, pai bine ar fi sa incercati sa-l cunoasteti pe Dumnezeu si sa va intoarceti la el, ca El vine ear

| Dorotheea21 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

laughing))
Nu eram sigura de existenta lui Moise dar merci ca m-ai lamurit totusi cu ceva:
A existat NOE! laughing
Si Noe, si "barca" lui! laughing
Astia sunt ateii?
Asa? big grin
Mai spune-ne! happy

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Nu m-as mai intoarce niciodata, si serios ca e mai buna ca o carte cu povesti.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da-l in pana mea moise, noe da bre astia is ateii ca n-au nevoie de biblie ca nu cred in d-zeu. N-am nevoie de biblie ca sa nu cred in d-zeu.
Ce vrei sa zici prin astia sunt ateii bre?
T-i se pare amuzant in pana mea ca i.am incurcat pe frumoasa si bestia astia doi?
Si crede-ma ca stiu biblia, cat de incurcata o stiu eu mai bine decat multi crestini de-ai voistri.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Si eu nu-s aici sa reprezint eu ateismul

| KaSS a răspuns:

Nimic din ce este scris in bibilie nu exista, e doar o carte fictionala.

| anonim_4396 explică (pentru KaSS):

Nu-i chiar corect. Sigur, multe lucruri nu au existat dar sunt unele persoane, locuri, evenimente care au existat. Cu toate acestea, multe sunt exagerate.

Dupa cum i-am zis si userului nemnuz, daca poate sa prezinte dovezi pe bune legate de sodoma si gomora, asta nu inseamna ca povestea cu moise este reala. Nu inseamna nici ca zeul din biblie este real la fel cum daca ii prezint lui povesti din alte scrieri religioase care sunt corecte, nu inseamna ca acei zei chiar exista.

Eu inca astept dovezile ce tin de existenta lui moise. Pana acum vad ca nimeni nu a oferit ceva cat de cat decent.

| KaSS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista acele dovezi happy.

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns:

Biblia este dovada reala a existenti lui Moise, Dumnezeu l-a folosit pe Moise pentru a scrie primele cinci cărţi ale Bibliei: Geneza, Exodul, Leviticul, Numerele şi Deuteronomul. Se pare că el a mai scris cartea Iov, precum şi Psalmul 90. Dar Moise a fost doar unul dintre cei aproximativ 40 de bărbaţi folosiţi de Dumnezeu pentru a scrie Biblia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Si desenele cu Sailor Moon dovada existentei ei. love struck

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu lua in deridere

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Unde vezi deridere? Mereu mi-am dorit sa fiu o sailor, daca ele exista, poate o sa fiu si eu. day dreaming

| Holiday a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Biblia nu este considerata un document istoric, nu are nici o relevanta din punct de vedere stiintific, este doar o culegere de povesti religioase.
Pe principiul tau, si Fat-Frumos exista pentru ca apare intr-o poveste.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

"iblia este dovada reala a existenti lui Moise"

Ieri am vazut un film cu SuperMan. Asta se numeste dovata VIDEO, vrei ceva mai concis decat asta?

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru Holiday):

Nu Fat -Frumos nu a existat si nu va exista niciodata, dar biblia a existat si va exista, biblia nu este o culegere de povesti religioase dar biblia este o carte insuflata de Dumnezeu

| Holiday a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Tu pozi afirma ce vrei, dar nu e nici pe departe insuflata de vreun zeu, dar a devenit intr-adevar o poveste rasuflata, si-a trait perioada de glorie, foarte multi au profitat de pe urma povestii, altii au avut de suferit, au fost omorati sau asupriti, dar din fericire toate astea sunt pe punctul de a se sfarsi.
Nici FF, nici D-zeu nu exista, doar povesti despre ei.

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu nu este un zeu

| Dandanache a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Cerintele priveau dovezi din afara textului biblic, de exemplu: literatura istoriografica, epigrafica, numismatica etc.

| Holiday a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

"Dumnezeu nu este un zeu"

Da ce mama naibii e? O zana?

| RAY a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Mai marie cum putea moise sasi isi scrie propia moarte?

| anonim_4396 explică (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Legat de moise, vezi raspunsul dat de Dandanache.

"Dumnezeu nu este un zeu "... ba da, este. Ce intelegi tu prin "zeu"?

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru RAY):

Da-mi o dovada ca Moise sia scris despre propria moarte?

| anonim_4396 explică (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Imi raspunzi si mie la ce am cerut sau nu?

Mai repet o data comentariul :

Legat de moise, vezi raspunsul dat de Dandanache.

"Dumnezeu nu este un zeu "... ba da, este. Ce intelegi tu prin "zeu"?

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine Zeu este o divinitate păgână

| Dandanache a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Nu ai scris tu mai sus, cu manuta ta, ca Deuteronomul a fost scris de Moise?

Citez din Deuteronom 34:5

Moise, robul Domnului, a murit în ţara Moab, după Cuvântul Domnului. 6 El[d] l-a înmormântat în ţara Moab, în valea care este faţă în faţă cu Bet-Peor, dar nimeni nu i-a cunoscut mormântul până în ziua de azi. 7 Moise era în vârstă de o sută douăzeci de ani când a murit, însă vederea nu-i slăbise şi puterea nu-l părăsise. 8 Israeliţii l-au plâns pe Moise în câmpiile Moabului treizeci de zile, după care zilele de plâns şi de doliu pentru Moise s-au încheiat.

Chiar daca prin traditie primele cinci carti sunt atribuite lui Moise, teologii accepta faptul ca acestea au avut editari ulterioare.

| anonim_4396 explică (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Ei bine, definitia ta este gresita. Totusi, folosind logica ta, conform altor religii, tu te inchini unei divinitati pagane, deci... un zeu.

| RAY a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

E clar ca habar nu ai de biblie

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru RAY):

Eu stiu ce este biblia