| Adriana_Barancea_1982 a întrebat:

Puteti spune pe scurt ce se intampla in minunea de la vitezda ( sau ceva de genu ) de Matei

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Un înger al lui domnu jizas vindeca un olog cafe întra primul în balta unde îngerul făcea baita. Acum serios e vorba de o scaldatoare unde toți ologii bolnavi și paralizați câte intrau primii după ce îngerul întra în apa se vindecau

1 răspuns:
| BogdantheDreamer a răspuns:

""În vremea aceea era o sărbătoare a iudeilor şi Iisus S-a suit la Ierusalim. Iar în Ierusalim, lângă Poarta Oilor, era o scăldătoare, care se numea pe evreieşte Vitezda, având cinci pridvoare. În acestea zăcea mulţime de bolnavi, orbi, şchiopi, uscaţi, aşteptând mişcarea apei.
Căci un înger al Domnului se cobora din când în când în scăldătoare şi tulbura apa şi cine intra întâi, după tulburarea apei, se făcea sănătos, de orice boală era cuprins. Şi era acolo un om care era bolnav de treizeci şi opt de ani. Iisus, văzându-l pe acesta zăcând şi, ştiind că este aşa încă de multă vreme, i-a zis: Voieşti să te faci sănătos? Bolnavul I-a răspuns: Doamne, nu am om ca să mă arunce în scăldătoare când se tulbură apa; că, până când vin eu, altul se coboară înaintea mea. Iisus i-a zis: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă. Şi, îndată, omul s-a făcut sănătos şi şi-a luat patul şi umbla"