| Steregoi a întrebat:

Rau fara bine nu poate exista. Bine fara rau poate exista. Prin libertate "absoluta" ( prea multa ) binele si raul exista impreuna. Omul a fost creat pentru a avea parte doar de bine. Eva incepuse sa creada in mod gresit ca daca va cunoaste si raul va avea parte in continuare doar de bine. La fel a crezut si Satan ca "cunoscand si raul ( pacatul sau neascultarea de Dumnezeu ) va avea parte in continuare doar de bine" insa cand Satan s-a vazut aruncat jos din cer ( Apocalipsa 12 ) abia atunci a inteles ca a cunoaste raul inseamna ca va avea parte si de rau si nu doar de bine si asa a inteles ca el este afectat de timp sau ca "timpul i s-a scurtat" si cu toate acestea el crede si spera gresit ca nu va muri niciodata cunoscand si raul. Daca ar exista libertate "absoluta" in mod absolut sau la nivelul cel mai general atunci nu ar exista legi fizice stabile sau statornice general valabile. Dumnezeu nu a cunoscut si nu cunoaste raul si nu va cunoaste raul adica pericolul de a deveni inexistent pentru ca Dumnezeu nu are nici inceput si nici sfarsit si nu exista nici un Dumnezeu mai mare si mai puternic decat el.

Ce spuneti?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PreaDistinsul a răspuns:

Abia astept ziua aceea cand noi astia rai vom pieri si sa ramaneti voi cu Dumnezeul vostru sa nu mai fim obligati sa va ascultam toate bazaconiile. Cum sa nu cunoasca Dumnezeu raul din moment ce chiar el zice in Geneza ca il cunoaste? Si pedepsele pe care le da nu tot rau face? Sau cand zice in Biblie ca-i pare rau de raul pe care l-a facut? Tu nici nu cunosti Biblia si te dai mare intelept.

| Steregoi explică (pentru PreaDistinsul):

Nu scrie nicaieri in Biblie ca "lui Dumnezeu i-a parut rau de raul pe care l-a facut."

Reciteste ce am scris cand am scris ca Dumnezeu nu a cunoscut raul adica sfarsitul sau trecerea sa spre inexistenta. La astfel de rau m-am referit ca Dumnezeu nu-l cunoaste pentru ca el nu are nici inceput si nici sfarsit.