| Steregoi a întrebat:

Reactiile chimice care au loc chiar si la temperaturi de ordinul nanokelvin foarte aproape de zero Kelvin dovedesc faptul ca Dumnezeu coordoneaza reactiile chimice ordonate la temperaturi mult mai mari adica la 37 grade Celsius?

http://www.descopera.ro/dnews/5531190-reactii-chimice-la -rece

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Vezi ca nu ii dovedesc nici macar unuia care stie ceva fizica, chimie. Cum ar putea sa ii dovedeasca unui zidar sau tamplar?
Insa existenta iubirii in lume, a dorului indica degetul lui Dumnezeu. Atomii nu se pot asocia de la sine in numere de cate 1 urmat de 20 zerouri ca sa apara iubirea intre doi prieteni, intre doi frati, intre mama si fiica.

PP. Ar putea sa dovedeasca, dar de ce as sta eu sa studiez fizica cuantica, cand eu stiu de Dumnezeu din creatie, din iubire si din marturia marilor sfinti?

| LPCTSTR a răspuns:

Dragul meu, esti prea putin documentat.
Dumnezeu nu intra absolut deloc in chimie.
Chimia, daca imi aduc bine aminte, are ca obiect de studiu compozitia, structura, proprietatile si schimbarea materiei, si deci este o stiinta total paralela cu religia si implicit cu Dumnezeu.
Chiar nu inteleg ce vrei sa-mi spui. Daca reactiile se petrec la nr dat de tine in K, Dumnezeu de ce ar fi responsabil ca o ractie exoterma sa degaje caldura?
Keep calm ca nu Dumnezeu iti incalzeste ciorba, ci fie focul sau microundele.
..."dovedesc faptul ca Dumnezeu coordoneaza reactiile chimice", cred ca te referi la reactiile exoterme, dar cum le coordoneaza? Se coboara Duhul Sfant sa le dea startul electronilor sa inceapa reactia sau ce?

| Steregoi explică (pentru LPCTSTR):

Pai asa a inceput Dumnezeu sa creeze materia si sa ordoneze materia cand erau temperaturi de aproape zero Kelvin in jur. Materia a fost creata de Dumnezeu la rece si nu la cald. laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steregoi):

O fi creat Dumnezeu materia la rece insa afla ca elementele de ex Hidrogenul, Oxigenul, Carbonul, s-au format abia dupa Big Bang prin asocieri de electroni, protoni si neutroni.
Revenind la subiect, sa inteleg ca dupa gandirea ta, acea sfera era inerta? Afla ca acea sfera avea temperaturi imposibil de mari, si deci, din cauza presiunii si densitatii ridicate, s-a produs Big Bang, ghidat doar de elementele formate si reactiile ce se petreceau intre elemente, nu de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Uxellodunon a răspuns:

Traiesti intr-o dezilulzie. Cam in orice reactie chimica eficienta si viteza de reactie creste o data cu caldura, Ce au facut cercetatorii aia sunt niste structuri chimice exotice, neconventionale, capabile sa existe la temperatura aia extrema, unde interactiunile dintre particule e cu totul alta. Cum are asta legatura cu dumnezeu numai tu stii.

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

Pai inainte de Big Bang era o temperatura de zero Kelvin si Dumnezeu incepu sa faca primii atomi si facu sa aiba loc primele reactii chimice la rece. Apoi a crescut temperatura. Gravitatia izvoraste din energia neagra care e controlata de Dumnezeu. laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steregoi):

Dragul meu, sa nu te superi, dar afla ca Dumnezeu nu exista in chimie.
Iar in cazul Big Bang-ului... personal cred ca Dumnezeu nu a "existat" pe atunci.
Stii... Noi singuri l-am creat pe Dumnezeu si ne-am creat toate povestile astea, doar pentru a ne ocupa timpul.

| Steregoi explică (pentru LPCTSTR):

Da, Dumnezeu nu exista in chimie pentru ca Dumnezeu e o persoana suprema. In chimie exista Duhul Sau Sfant prin care controleaza materia si face ca toate particulele si toti atomii sa respecte legile fizice stabilite de El.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

Poti sa vii cu o sursa pe treaba asta?
Din cate stiu, atomii s-au format la 300 de mii de ani dupa big bang, dar mite reactii chimice

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

Nu am nici o sursa. Eu sunt sursa la ce spun. Dumnezeu a facut atomii direct si imediat a trecut la reactii chimice. Nu a lalait-o foarte mult.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

Deci pur si simplu inventezi ce vrei si pretinzi asa dovedesti existenta lui dumnezeu. Oarecum imi pare bine ca esti sincer cu privire la credinta ta.