| SG1995 a întrebat:

Recent am început să văd serialul Young Pope, și vreau să întreb:

Clerici catolici sunt chiar așa de mizerabil precum îi zugrăvește Sorrentino?

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Foarte bun serialul! Nu am de unde să știu totuși răspunsul la întrebare.

| SG1995 explică (pentru T0T):

Mda, doar că nu mă așteptam ca personajul Papei sî fie așa conservativ.
Deși nu crezi că chiar este posibil ca în spatele cortinei să fie astfel de jocuri politice. E totuși interesant că o instituție care se vrea spirituală ar putea fi atât de materialistă.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Mai vrei jocuri politice și chiar de tip mafiot în spatele Vaticanului? Vezi Godfather. Este un must see dacă nu l-ai văzut. Are 3 filme.

| SG1995 explică (pentru T0T):

Întrebare e, crezi că așa e în realitate? Cel puțin în Italia Papa are o influență politică extremă.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Mă eu cred că peste tot corupția își bagă ghiarele mai mult sau mai puțin. Nu prea îmi place să îmi dau cu părerea despre lucruri așa importante și mari eu fiind așa mic însă totuși cam asta e părerea mea.

| SG1995 explică (pentru T0T):

Așa de curiozitate ce orientare religioasă ai? Creștin știu că nu ești, deist sau ateu?

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Îmi zic liber cugetător. Nu îmi place să o țin strict pe o convingere, că sunt momente când sunt destul de acceptist în ceea ce privește creștinismul și altele dimpotrivă, asta din punct de vedere personal, căci așa le respect convingerile fiecăruia atâta timp cât nu le bagă altora pe gât sau când vin cu minciuni clare cu care să le susțină, sau lucruri penibile. În mare prefer să zic că nu știu cum stă treaba, căci nimeni nu știe și ăsta ar fi cel mai echitabil răspuns. Din punctul meu de vedere suntem foarte departe de a avea capacitatea să înțelegem pe deplin universul.

| SG1995 explică (pentru T0T):

Ciudat dar credința e cam un amestec similar între agnosticism poztiv, creștinism și o formă ciudată de panteism, deși mă definesc ca creștin în lini largi ader la doctrina creștină.

| milan9 a răspuns:

Este doar o calomnie (platita) impotriva Bisericii Catolice...

| SG1995 explică (pentru milan9):

Adică să înțeleg că ești de-acord că Papa e ales în mod divin nu din motive politice.

| milan9 a răspuns (pentru SG1995):

Nu ma refer la consiliul lor elector, la alegeri, la abuzurile care au existat in istorie, ci la faptul ca nici un subiect aborfat de industria Hollywood-ului nu e la voia intamplarii.
Tema atacurilor la adresa crestinismului nu este una foarte actuala:
http://www.activenews.ro/......eni-142508

| SG1995 explică (pentru milan9):

De fapt nu e chiar un atac, deoarece se vorbește mai mult de valorile creștine în acel serial oarecum, îmi place că portretizează un papă dogmatic care nu acceptă compromisuri chiar dacă în mod ciudat eu mă definesc ca un creștin destul de liberal.