| anonim_4396 a întrebat:

Recent am vazut si eu pe internet ca Papa ii spunea episcopului (cred, nu mai stiu cum, e un fel de lider al Ortodoxiei) ca trebuie ca Biserica Catolica si Ortodoxa sa se uneasca.
Cei mai multi ortodocsi s-au impotrivit (rusii in special). Unii in comentarii ziceau ca Papa isi rade barba si ca n-ar trebui, ca la slujbe stau pe banci si ca ar trebui sa stea in picioare, lucruri minore... care separa Bisericile. Ortodocsii ii fac eretici pe Catolici. Am mai citit ca daca esti ortodox si te impartasesti la catolici esti expulzat, nu sunt sigur daca este adevarat. Este acelasi Dumnezeu. Modul de inchinare la ortodocsi, cat si la catolici este asemanator, difera la noi, la protestanti. Insa, decat sa ne impartim in atatea religii, mai bine sa fim toti numiti crestini si atat, iar fiecare Biserica sa aiba modul ei de inchinare. De ce e atata ura intre aceste doua religii?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Musulmanii de la ISIS nu-i întreabă înainte de a-i omorî pe creștini,de ce fel sunt, ce poziție au față de filioque, e suficient să afirme că sunt creștini.
Concurența e din pricina naturii umane egoiste, la fel cum ucenicii erau și ei preocupați să stabilească care din ei e mai mare, mai important. Mântuitorul totuși i-a iubit pe toți.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evreii, crestinii si musulmanii se inchina dumnezeului lui Avraam.
De aceea se numesc si religii avraamice.
Avraam a fost primul evreu.
Crestinii si musulmanii si-au insusit zeul evreilor cat si cartile sfinte pe care acestia le-au pastrat cu pretul vietii.
Apoi crestinii si-au facut de cap.Din sambata au facut duminica, i-au inventat lui YHWH un duh, o amanta, un fiu.
Au renuntat la circumcizie, au inceput sa manance animale necurate, si se lupta in continuare pentru bani si putere.
Daca mai adaugam ca YHWH de fapt nu a fost Dumnezeu ci doar un impostor, avem un cadru provizoriu al unei psihoze planetare.
Crestinismul s-a impus cu sabia acolo unde nu a mers cu vorba buna.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Există diferențe mai mari cum ar fi :Filioque, existența purgatoriului și altele, unde nici una dintre părți nu vrea să recunoască că cealaltă are dreptate, poate de asta.

| Nitroblast a răspuns:

Replica 1: Modul de inchinare e diferit, noi facem cu 3 degete Sf. Treime si cu mana dreapta.
Ei fac cu toata mana, cu mana stanga. O sa zici detaliu, stiu.
Replica 2: Catolicii au raiul, iadul si... calea de mijloc aka Purgatoriul. Dupa ei daca nu faci nici bune nici rele ajungi acolo. Ciudat, ori cu Hristos ori fara...
Replica 3: Oare cine o sa se plece cui? A, da, ortodocsii Papei de la Vatican. Asa-zisul trimis al lui Dumnezeu pe pamant, de negasit la ortodocsi ca fiind Papa. O inventie de la catolici.
Replica 4: Slujbele sunt diferite. Suficient de diferite incat sa nu poti sa le "combini".

Mai trebuie? Cred ca argumentele astea sunt suficiente. Catolicii cu ale lor, ortodocsii cu ale lor. Nu amestecam, fiindca ajungem la ciorba numita secte. Catolici au amestecat tot felul de influente de au sarit o gramada de aschii, numite azi secte.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Dar toti cred in acelasi Dumnezeu.
Cu Replica 1, ai dreptate, chiar o consider detaliu, eu nu vad rostul de a-ti face cruce in nici un fel, nu-l consider nici un lucru rau, dar sa zici ca e o diferenta mare cu cate degete sau cu ce mana. Nu cred ca Domnul tine cont.
La Replica 2 sunt de acord cu tine. Nu mai tin bine minte versetul, dar : "Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit, dar cine nu va crede, va fi osandit".
Replica 3 : Oamenii sa se plece Lui Isus, nu unui om. Chiar se pleaca catolicii Papei?
Replica 4 : Eu nu stiu detaliile, tu le stii probabil si stii ce e diferit.

Iti multumesc de raspuns. Dar inca consider ca in crestinism este vorba despre viata Lui Isus, nu cred ca anumite traditii ar trebui sa desparta Biserica. Poate sa o clasifice dupa modul de inchinare, dar nu sa se formeze mai multe Biserici.

| LordBolton a răspuns (pentru Nitroblast):

""Ei fac cu toata mana, cu mana stanga. O sa zici detaliu, stiu." catolicii nu se inchiana cu mana stanga

| Nitroblast a răspuns (pentru LordBolton):

Ai dreptate, greseala mea (de neatentie), fac de la stanga la dreapta cu mana dreapta.

Aici e doar opinia mea, dar imi pare ca un fel de cruce rasturnata fata de crucea ortodoxa. In fine...

Răspuns utilizator avertizat
| Silent3025 a răspuns:

Sunt multe alte diferente, citeste aici: http://www.crestinul.ro/difcatort.htm

| AdrianTzar a răspuns:

Și eu vream la o vreme ceea ce vrei tu. Dar lucrurile nu sunt chiar așa. Gândirea catolică este foarte diferită de cea protestantă, iar cea ortodoxă este la fel de diferită, chiar dacă seamănă pe undeva, sunt lucuri care seamănă și sunt diferite, de exemplu ciupercile ortrăvitoare, arată toate la fel... Oricât de ciudată pare această idee, ea este adevărată : Este un Domn, o credință adevărată, un botez adevărat. Nu există mai multe biserici adevărate... Nu știu dacă este mântuire în afara Bisericii Ortodoxe, eu doar în ea cred.