| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Referitor la Apocalipsa cu totii stim ca este in curs de desfasurare si ca avand in vedere la cat de multe se intampla prin lume si ca lumea a ajuns mult prea departe credeti ca tot ce este scris in Biblie e adevarat?
http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/4/Apocalipsa
https://www.ganduridinierusalim.com/......tii-femei/

Răspuns Câştigător
| Amely21 a răspuns:

Da, eu cred ca e adevarat
Si ai vazut, ca se si implineste.
Deci sunt zilele de pe urmă.

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da da, totul e adevărat. Cel mai mult îmi place poveste cu bătrânelul care a făcut o barca pe care a adunat toate animalele din lume

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Harnic Noe, a facut imposibiul posibil, si la 120 de ani rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Pai prin Noe Dumnezeu voia sa ne arate ca el da putere tuturor.
E ridicol sa râzi de subiectul ăsta.
Noe a construit arca cu ajutorul lui Dumnezeu.
Pentru multi biblia li se pare o prostie.
Dar cei care consideră asta nu stiu din ce au ieșit.

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu putea mai bine sa o faca zeul evreu?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu la înzestrat pe om cu Duh de putere,intelepciune,si dragoste.
Dar la lăsat sa gândească liber pentru a merita pe deplin viața veșnică.
Dacă Dumnezeu la înzestrat pe om cu Duh de putere,înseamnă co oamenii cu voință pot face orice.
Dacă Noe era in stare sa o facă,normal ca Dumnezeu a îngăduit ca el sa o facă.
In plus Dumnezeu da putere oamenilor,asta trebuie înțeles.
Oameni pot face multe lucruri daca au credința,tu nu intelegi crestinismul,nu ai cum daca nu îl cunosti pe Dumnezeu.
Tu nu ai viziune peste noroc,la mintea unui ateu e doar noroc.
Ca omul a ajuns ce este din noroc,ca Pământul este locuibil din noroc, ca avem pe pământ toate mineralele si vitaminele necesare supravietuirii din noroc, ca soarele e la distanță perfectă de pământ din noroc. Asta înseamnă ateismul, e prea mul noroc in teoriile ateiste.
Daca iti place sa te lasi păcălit de aceste teorii e treaba ta.
Dar ar trebui să vizualizezi cu mai multă prudența aceste teorii si sa le vizualizezi doar ca teorii nu ca fapte concrete dovedite, fiindcă nu sunt.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si de ce in ultimii ani nu a mai aparut niciun batran care sa construiasca singur barci de mii de tone?
De ce acum e nevoie de o echipa de 1000 oameni si utilaje extrem de complicate pentru asa ceva?
De ce nu mai da dumnezeu asta nicio putere supranatural niciun om de cand exista dovezi video sau scrise?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

Dumnezeu ajută astfel când e un motiv întemeiat.
Nu te poti ruga la Dumnezeu să iti dea o vilă.
Dumnezeu iti da ceea ce ai nevoie.
Sau te binecuvântează cu daruri in urma încercărilor, din care ai iesit cu o credință si mai mare.
Dumnezeu lucrează subtil si inteligent.
Nu iti trimite o casa din cer, nu iti aruncă hrana din cer.
El iti da oportunitatea de a primi darurile lui.
Toti ateii îl văd Dumnezeu ca o fiinta fictiva.
Dar Dumnezeu nu este fictiune.
Nu ai viziune mai mare de cat teoria pe care te.ai focusat.
Dumnezeu nu e un magician, el e singurul care stie tot si poate face orice deoarece priceperea lui întrece orice limita.
Asa spune Biblia.
Ai putea să îl vezi pe Dumnezeu ca pe cel mai mare savant.
Dumnezeu tot prin stiinta lucrează nu prin magie.
El poate controla orice particula, molecula, atom.etc.
Faptul ca nu intelegi bine ce înseamnă Dumnezeu te face să nu crezi in el.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Dumnezeu ajută astfel când e un motiv întemeiat."
De ce nu face un spital pentru copii cu cancer? Pam pam, baga power intr-un batranel sa faca un spital daca o barca a reusit.

"Nu te poti ruga la Dumnezeu să iti dea o vilă"
Nu vreau o vila, vreau sa se vindece copii nevinovati.

"Dumnezeu iti da ceea ce ai nevoie."
Pai te contrazici, mai sus zici ca nu imi da vila, aici zice ca imi da ce am nevoie. Daca am nevoie de o vila?

"Dumnezeu lucrează subtil si inteligent."
Foarte subtil si inteligent. De se moare de foame, de cancer de prostie.

"Nu iti trimite o casa din cer, nu iti aruncă hrana din cer."
Iar te contrazici, ca mai sus ai zis ca iti da ce ai nevoie.

"El iti da oportunitatea de a primi darurile lui"
Pai ce daruri mai da, ca mai sus ai zic ca nu iti da nimic.

"Toti ateii îl văd Dumnezeu ca o fiinta fictiva.Dar Dumnezeu nu este fictiune."
Daca nu e fictiv astept cu mare interes sa ni l prezinti...

"Nu ai viziune mai mare de cat teoria pe care te.ai focusat."
Nici nu e nevoie de viziune mai mare, ca toate teoriile sunt la fel de eroante.

"Dumnezeu nu e un magician, el e singurul care stie tot si poate face orice deoarece priceperea lui întrece orice limita."
Revin la intrebarea anterioara, de ce nu a mai facut nicio minune in ultimii ani, cand se putea documenta usor.

"Asa spune Biblia."
De ce am crede ce scrie intr-o carte menita sa manipuleze?

"Ai putea să îl vezi pe Dumnezeu ca pe cel mai mare savant."
Ce a inventat?

"Dumnezeu tot prin stiinta lucrează nu prin magie"
Care e stiinta prin care a strans toate animalele pe barcuta lui Noe?

"El poate controla orice particula, molecula, atom.etc."
Atunci inseamna ca e tare rau cu copii bolnavi de cancer.

"Faptul ca nu intelegi bine ce înseamnă Dumnezeu te face să nu crezi in el."
E fix invers, cu cat intelegi mai bine mascarada numita religie cu atat crezi mai putin.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

La ce am scris eu ai răspuns doar eronat, ai sărit cu prăjina peste subiect, scriind doar din ceea ce vrei tu sa crezi, nu ceea ce trebuie.
Ce a inventat Dumnezeu.
Esti ridicol.
Dumnezeu a creat tot ce vezi si simți.
Nu Dumnezeu da cancer copiilor.
De la Adam si Eva au pornit bolile datorită faptului că au gustat din fructul interzis.
Dumnezeu ia blestemat.
EXISTĂ antidotul pentru cancer, dar nu e vina lui Dumnezeu Ca antidotul e greu de accesat si foarte scump.
Faptul că din cauza multor alimente poti face cancer nu e vina lui Dumnezeu.
Faptul că un om ca tine acuza pe nedrept divinitatea nu îl face pe Dumnezeu vinovat de greselile oamenilor.
Tu nu prea stii sa iti folosesti creierul.
Am spus ca Dumnezeu iti da ceea ce ai nevoie.
Si ca nu te poti ruga lui Dumnezeu sa iti dea o vilă.
Tu ai spus că m-am contrazis.
Dai dovada ca nu gândești.
Vila e o dorinta nu o necesitate.
si restul afirmatiilor care le.ai făcut sunt complet eronate.
Nici nu stii diferenta dintre necesitate si dorință sau moft.
Esti paralel cu subiectul dar din mândrie si aroganță răspunzi cu tot ce iti trece prin cap.
Se vede că nu stii nimic despre Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"scriind doar din ceea ce vrei tu sa crezi, nu ceea ce trebuie"

Penibila afirmație, dar asa sunteți voi habotnicii bișnuiți, sa credeți CE TREBUIE nu ce va naște mintea sau ratiunea

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

Frate,nu toate gândurile care trec prin mintea unui om, au o importantă in lumea reală.
Faptul că tu îl consideri pe Dumnezeu vinovat de problemele oamenilor arata ca nu ai citit biblia dar vii sa o contrazici.
In toate afirmatiile care le.ai făcut se vede ca nu ai citit Biblia, ci doar pasaje din biblia pentru sceptici.
Nici măcar nu înțelegi cum lucrează Dumnezeu dar vorbești despre el, si încerci sa îl faci vinovat de toate relele.
Esti paralel cu subiectul.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu mai avem ce discuta. Tu gândești ce trebuie sa gândești, ce îți spun popii sa gândești. Penibil.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

Care popi?
Eu nu ascult părerea oamenilor care contrazice Biblia.
Si preotii, ori mint oamenii zilnic.
Ori nu stiu ce înseamnă religia ortodoxă.
Eu gândesc ce trebuie in sensul că altceva e minciună.
Nu pot asculta o teorie plina de erori care îmi spune ca am iesit ori din supa cu nutrienti ori din bacterii.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Corect.
Noroc ca teoria conform careia un batranel de pe un nor a creeat oamenii ca prim magie e perfect valabila, coerenta si plauzibila.
lool

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

Tu iti dai seama că încă scrii prostii?
A creeat Dumnezeu oamenii, El e atotputernic e ridicol sa crezi ca nu poate exista ceva atotputernic.
Nu poti nega fără demonstratii.
Dumnezeu controlează totul.
Dacă Dumnezeu controlează totu se poate da oarecum un răspuns stintific la cum a creeat Dumnezeu totul.
Nu degeaba scrie in biblie ca priceperea Lui întrece orice limită.
Faptul ca nu vrei sa ii vezi pe Dumnezeu asa cum este El te face sa nu crezi.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ma scuzi ca ti am povestit despre coerenta, logica si plauzibilitate. E clar ca te depasesc termenii...

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

Faptul ca viata a apărut in urma unei explozii e plauzibil?
Nu vorbi despre cuvinte care nu le intelegi.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Nu boss, lumea a fost creata de un batranel de pe un nor. Avea omul praf magic.

Eu iti recomand tie sa nu comentezi prea mult teoriile stiintifice ca pe alea sigur nu le intelegem majoritatea. Dar ele au niste baze argumentate. Stiinta inca are limitari si nu poate explica toate fenomenele. Asta nu inseamna ca trebuie sa credem in basme cu batranei

| RaulAlmășan a răspuns (pentru suntserios):

Tu încerci sa îmi bagi cuvinte in gura, si nu îl intelegi pe Dumnezeu.
Dumnezeu nu e un magician si faptul ca priceperea lui întrece orice limită îl face atotputernic.
Dumnezeu lucrează din mintea lui nu prin magie.
Nici termenul de magie nu îl înțelegi.

| suntserios a răspuns (pentru RaulAlmășan):

De unde stii tu ca e autotpriceput? Stie sa repare si masini? Ti a reparat frigiderul? Poate la laptop uri nu se pricepe.

Are si minte? Deci e o fiinta ca noi cu neoroni si conexiuni neuronale? Unde traieste daca e o fiinta? Are casa pe un nor?

Raspunde la intrebarile astea si atunci o sa inteleaga toata lumea care e treaba cu dumnezeu asta.

daca nu poti sa raspunzi la intrebarile alea e suficient de clar ca e doar in mintea ta acest zeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mai aproape era sfarsitul prin 400, odata cu venirea hunilor.

| Steregoi a răspuns:

Da, Armaghedonul din Apocalipsa va veni cand nelegiuirea, imoralitatea, nedreptatea vor ajunge la apogeu la fel ca inainte de potopul din 2370 i.Hr.

| Mircea08 a răspuns:

Nu stie nimeni sa-ti raspunda. Credinciosii CRED ca exista Dumnezeu, deci si tot ce este scris in Biblie iar necredinciosuu NU CRED. Asta nu inseamna ca este vreo unul care sa fie sigur de ceva. Cei care considera ca sunt siguri de ceva nu au studiat si nu stiu nimic. Tot ceea ce spun ei sut pareri de ale altora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Da, tot.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Nu, lol, stai linistit, nu vine nicio apocalipsa. Biblia e doar o carte de povesti, basme, atata tot.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nuu, nu vine nici o Apocalipsa, caci deja este aproape trecuta, mai este putin si GATA iar Biblia e cat se poate e reala dar nu este o carte de istorie ci una in care iti spune cum sa te salvezi de Moartea Vesnica.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Credinciosul si necredinciosul tot acolo ajung. Ajung la moartea vesnica, ca animalele, plantele, etc.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tu poate DA, eu NU.

| IonutR1 a răspuns:

Fix asta e problema ta acum? Ai baut ceva si ai inceput sa te gandesti la sensul vietii si la apocalipsa, sau te-ai uitat la prea multe filme SF? Nu pot sa zic ca ce scrie in Biblie e adevarat sau fals, dar in zilele noastre nu prea ar trebui sa ne gandim la asta deoarece sunt o multime de lucruri frumoase de vizitat si de facut. Gaseste-ti ceva de facut si nu te mai gandi la asa ceva...Multa bafta!