| PorumbRodica1965 a întrebat:

REGATUL lui Dumnezeu, va aduce mari schimbari peste pamant. Regatul lui Dumnezeu este foarte important pentru Martorii lui Iehova. Ce va insemna pentru tine?

10 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Regatul este o inventie umana, dzeu nu cred ca are nevoie de asa ceva.

| PorumbRodica1965 explică:

De ce i-a invatat Isus pe apostoli sa ceara, sa vina Regatul (imparatia )lui Dumnezeu? Matei 6:9, 10?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine Martorii sunt persoane de treaba, doar ca sunt cam naivi sa creada toate balivernele celor din conducerea organizatiei.

| Mădălllinna a răspuns:

Nu cred ca am mai auzit de asta pana acum...

| CarlSagan a răspuns:

O inventie! Daca te nasteai in India erai hindusa, daca te nasteai pe timpul grecilor te inchinai la Apollo sau Zeus.Religia tine cont de frontiere.Adevarul nu se manifeste asa! 2+2=4 si in Romania, 2+2=4 si in India etc.Ai o viata! Vei muri! Asa ca nu-ti mai plange de mila si nu mai cauta scopuri acolo unde nu sunt ca singurul lucru pe care il faci e sa te minti singura si sa-ti oferi un confort psihic bazat pe niste promisiuni false! Nu exista dumnezeu, tu esti dumnezeu!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru CarlSagan):

Singura credinta adevarata este cea ortodoxa lasata pe pamant de Hristos si propavaduita in intreaga lume de apostolii sai.

Daca oamenii au incalcat porunca si au inceput sa se inchine la alti Dumnezei inchipuiti este vina lor si numai a lor. Asa ca te contrazic.

| CarlSagan a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cu ce ma contrazici? laughing)Ca nu vad nimic, doar imi demonstrezi ca am dreptate.Multe religii au fost dinainte de crestinism.Hai sa-ti dau un exemplu, Iisus a venit si a zis ca el este una si aceeasi cu Tatal(nu fiul lui dumnezeu, traducerea este modificata in asa fel incat sa favorizeze crestinismul, asta e traducerea adevarata).In hinduism se invata ca noi suntem una si aceeasi cu Brahma.Informeaza-te bine, Bogdan, argumentul meu sta in picioare! Religia tine cont de frontiere! Adevarul nu!

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru CarlSagan):

Potopoul lui Noe(3200 I.H) - toate fapturile au fost sterse dupa fata pamantului, mai putin dreptul Noe si ai sai.

Mai tarziu a venit Hristos. Au avut totul in fata ochilor si libera alegere a religiei.

Nu ma contrazic cu tine, dar vad ca iei apararea celor care bat campii.

| CarlSagan a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Care potop al lui Noe? De potopul lui Gilgamesh ai auzit? Si de celalalte din celalalte religii? Bogdan, nu mi-ai dat nici un argument pana acum.Doar ai continuat sa-ti sustii opinia prin afirmatii care daca le diseci sunt incorecte.Afirmatii pot sa fac si eu multe, crede-ma(bazate pe o cunoastere vaga a realitatii).Si stii cui iau apararea, Bogdane? Al adevarului! Al stiintei! Adevarul e mai presus de orice!

| SorinSonOfSolen a răspuns:

A big pile of bull****.