| Nilsson a întrebat:

Religia este cea care modeleaza constiinta sau constiinta te determina sa iti alegi religia?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Referitor la intrebare:

Este interdependenta intre constiinta si religie. Constiinta iti spune ca este Dumnezeu, iar religia iti spune cum este El.

Are M. Eliade un articol intitulat "Avraam, parintele credintei". Cand i-a spus Dumnezeu sa plece din Urrul Caldeii, Avraam L-a ascultat. Si de ce l-a ales Dumnezeu pe Avraam? Pentru ca Avraam si-a cercetat mai mult constiinta decat ceilalti oameni din vremea lui.
Exemplul modern este al Sf. Ap. Pavel - care a fost ales, nu a ales. De asemenea, cauta pe Youtube despre musulmanii convertiti la crestinism. Aceia nu s-au convertit pentru ca "au fost spalati pe creier", cum spun inclultii pe aici, ci au avut parte de revelatii. In Arabia Saudita, spre exemplu, daca te lepezi de mahomedanism esti omorat. Este stipulat in lege (sharia).

Concluzionand, constiinta te determina sa alegi religia, iar apoi religia modeleaza constiinta.

| Nilsson explică (pentru gratargratar):

E un raspuns foarte bun, tin doar sa precizez ca religia nu este responsabila de alegerile pe care le fac unii oameni, ei intotdeauna au libertatea de a adera sau nu la anumite principii.
De exemplu, un musulman nu intra intr-o organizatie terorista pentru ca il racoleaza niste jihadisti si il spala pe creier sa comita atentate, ci acesta are deja un sentiment de simpatie fata de cei care comit atacuri si uraste societatea in care traieste, si asfel cauta diferinte site-uri unde intra in contact cu teroristii si adera la o organizatie extremista, in loc sa fie un practicant pasnic al islamului cum sunt milioane de oameni (acesta ar fi un caz de suprimare a constiintei).
Sau un alt exemplu mai elocvent pentru societatea noastra, o persoana care este impotriva avorturilor nu este asa pentru ca i-a imprimat aceasta idee vreo biserica, ci pentru ca datorita constiintei crede ca e un lucru rau, si ca urmare devine mai apropiat de biserica si de principiile ei.

| gratargratar a răspuns (pentru Nilsson):

Inteleg ce spui, dar nu poti fi unilateral.

Intr-adevar, constiinta iti spune sa nu omori (de exemplu), indiferent de religie. A omora inseamna a merge impotriva constiintei. Sentimentul de simpatie de care vorbesti (in cazul musulmanilor radicali) poate veni de pe urma unor influente din cadrul religios sau din afara acestuia... nu putem sti cu siguranta daca nu se face o cercetare amanuntita. Dar religia poate determina drumul impotriva constiintei, sau invers. De aceea, singura religie adevarata este aceea care este in pace cu constiinta, nu in razboi. Razboiul se poarta cu pacatele si instinctele pacatoase.
Cu avorturile ai iarasi dreptate. Insa religia poate da glas constiintei. Imagineaza-ti inconstientul in care se bat impulsuri de directii opuse. In acest caz, constiinta iti spune de directia buna, iar prietenii (spre exemplu) te indeamna spre directia proasta. Daca alegi directia proasta, mergi impotriva constiintei tale. Dar, de celalalta parte, poate interveni si Biserica ce te poate determina sa te intorci si sa dai glas constiintei.
Deci situatia e mai complicata... dar, ce e esential, e faptul ca avem o cale sigura catre desavarsire: glasul constiintei care e glasul lui Dumnezeu in om.

56 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credinta in zeii este produsul societati in care traiesti

| Nitroblast a răspuns:

Clar a doua. Constiinta e vocea lui Dumnezeu din tine si te duce pe calea cea dreapta.

Cred ca fara aia nu mai existam demult ca si specie.

| RAY a răspuns (pentru Nitroblast):

Serios? atunci de ce tarile religioase sunt cele mai violente?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=7mpajRboXUo
aici un top a tariilor religioase vs tarii atee

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.patheos.com/......ceful.html

si aici se poate vedea imensa diferenta intre tarii religioase vs religioase

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Nu este aplicata corect!

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Eu nu vad nici un indemn la violenta.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Am scris eu ca in cele 10 porunci indeamna pe cineva la violenta? nici macar nu am vorbit de biblie, doar ca tariile religioase sunt mult mai pacatoase ca cele atee

| Nitroblast a răspuns (pentru RAY):

Topul ala habar nu am pe ce baze e facut, cel putin eu as sari cu gura la Ungaria, Franta si Germania ca au ratingul prea mic. La tarile din Orient nu comentez, la momentul actual e o varza totala acolo (bravo elita mondiala, va merge planul brici), apoi mai sunt tarile din America de Sud, lumea a 3-a (apropo, de cand e Cuba crestina, macar asta puteau sa verifice).

Si mor sa vad datele alea statistice, am mai luat rahaturi pe gat cu "statisticile spun ca...". Rating-ul ala e o ciorba facuta pe nr. de prizonieri din inchisori, importul/exportul de arme si altele de genul.

Manipulare totala. Daca tot iei linkuri, te rog informeaza-te in detaliu asupra la ce se spune acolo. Nu de alta dar e doar o facatura facuta in interesul unora si in detrimentul altora.

| RAY a răspuns (pentru Nitroblast):

Sa vorbim de Romania? o tara unde 99% din persoane sunt crestini, cea mai pacatoasa tara din europa, cea mai corupta tara din europa, cea mai violenta, cea mai saraca, cei mai multi puscariasi intern dar si extern

| gratargratar a răspuns (pentru RAY):

Habar n-ai ce vorbesti.
Cele mai corupte tari din Europa sunt: Serbia, Bulgaria, Italia, Muntenegru, Grecia, Albania, Bosnia-H, Kosovo. Romania este sub toate aceste ca si coruptie in 2016. Uite aici:
http://www.transparency.org/news/feature/corruption_perceptions_index_2016

Romania este una dintre cele mai sigure tari din Europa, considerand crime Index. Uite aici:
https://www.numbeo.com/crime/gmaps_rankings_country.jsp
Inaintea unor tari precum Franta, Belgia, Germania etc.

La PIB per capita la PPP, Romania este inaintea unor tari precum Croatia, Serbia si foarte aproape de Rusia, Grecia si Ungaria.
Uite aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

Cat despre puscariasi, iarasi de inseli:
https://en.wikipedia.org/......ation_rate

Cine e spalat pe creier?

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

E irelevant... In Romania ma simt in siguranta, dar depinde si in ce parte a tarii locuiesti. In general nu exista zone in care sa-ti fie frica sa pasesti. In SUA sunt cartiere in care nici politia nu calca. America de Sud este in majoritate crestina, si acolo nu poti sa zici ca e periculos sa traiesti. Chiar mi-ar placea sa locuiesc acolo, fata de Germania, Suedia, Anglia.
Pe wikipedia scrie ca aproape 80% din locuitorii Danemarcai sunt crestini-protestanti, in video 80% sunt atei (de unde?!). La fel si in cazul altor tari.

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

Eu te-as intivita sa faci o vizita in budapesta sa vezi acolo curatenie nu caini vagabonti, hoti la fiecare pas, normal ca uk e violenta din moment ce sunt full de romanii acolo, stai sa vezi cand vor pleca romanii de acolo ce pasnica va deveni, vb de Romania de zici ca e tara sfanta, sunteti niste tradatori care au tradat pe toti in toata istoria voastra, mereu ati fost cu cel care a dat mai mult

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Biserica de acolo au trecut pe toti automat de asta sunt asa multi crestini inregistrati la biserica de acolo

| gratargratar a răspuns (pentru RAY):

Lasa-ma mai cu invitatiile tale. Eu vorbesc la obiect si cu dovezi. Eu n-am timp de vorbarii gen Facebook. Ti-ai gresit interlocutorul.

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

Tu nu vezi ma ca nu va suporta nimeni in toata lumea? cine aude de romanii zici ca aude de cancer

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

Alea sunt vrajeli toata europa vede cum sunt romanii ma asta nu-i rasism e adevarul, si eu sunt roman pe jumatate, imi plang multi romanii plecati dincolo, ca oamenii ca romanii numai exista, cica nu-i violenta du-te tu noaptea prin Bucuresti sa vezi pace

| Nitroblast a răspuns (pentru RAY):

Daca era cea mai violenta, cu 99% crestini erai mort de mult. La cea mai pacatoasa nu as contrazice, avand in vedere numarul de avorturi. Dar asta arata si cati "crestini" avem. Toti ucigasii astia trebuie taiati de pe lista crestinilor, punct.
Nici pe departe cea mai saraca, vad ca au acces la internet ca sa postezi intrebari si raspunsuri, eu la fel, si inca nu stiu cati.
Exista tari si mai corupte. La noi mai mult e vandutul tarii, cu toate sensurile posibile, atat din punct de vedere al identitatii, cat si teritorial, informational, spiritual, etc.
Si puscariasi... aici chiar suntem departe de varf.
Get your facts right.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ce frumos vorbesti tu despre romani... sau despre oameni in general.

| RAY a răspuns (pentru Nitroblast):

Astia spun ca puscarile sunt pline spune-le tu ca sunt goale, scuze nu violenta si corupta, jumatate din romanii stau la sat, las ca sunt si zone sarace

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Asta e adevarul nu-i mincuna

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Sa le analizam putin.

I. Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujești
Tit 2:13 – așteptând fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor, Isus Hristos.

Însă se pare că nazarineanul afirma că el e „dumnezeu." Așadar, cum rămâne cu porunca lui iehova?

II. Să nu iei în deșert numele Domnului, Dumnezeului tău, căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert numele Lui

Care e numele acestei entități? Iehova? Yaweh? Atât IHVH cât și YHVH înseamnă „sunt ceea ce sunt". Ce mai exact? Shibboleh? Asta are pe atât de mult sens ca și iehova.

III. Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
Luca 6: 1-5 – Într-o zi de Sabat, s-a întâmplat că Isus trecea prin lanurile de grâu. Ucenicii lui smulgeau spice de grâu, le frecau cu mâinile şi le mâncau.
2 Unii dintre farisei le-au zis: „Pentru ce faceți ce nu este îngăduit să faceți în ziua Sabatului?"
3 Isus le-a răspuns: „Oare n-ați citit ce a făcut David când a flămânzit, el şi cei ce erau împreună cu el?
4 Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, a luat pâinile pentru punerea înaintea Domnului, a mâncat din ele şi a dat şi celor ce erau cu el, măcar că nu era îngăduit să le mănânce decât preoții?"
5 Şi le zicea: „Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului."

IV. Cinstește pe tatăl tău şi pe mama ta
Matei 10:37 – Cine iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine şi cine iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

V. Să nu ucizi

Iehova ordonă masacrarea a mii de oameni:
Exod 32:27-28 – El le-a zis: „Așa vorbește Domnul, Dumnezeul lui Israel: ‘Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeți şi străbateți tabăra de la o poartă la alta şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa.’"
28 Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.

VII. Să nu furi

Iehova le ordonă evreilor să fure de la egipteni:
Exodul 3:21-22 – Voi face chiar ca poporul acesta să capete trecere înaintea egiptenilor, şi, când veți pleca, nu veți pleca cu mâinile goale.
22 Fiecare femeie va cere de la vecina ei şi de la cea care locuiește în casa ei vase de argint, vase de aur şi haine pe care le veți pune pe fiii şi fiicele voastre. Şi veți jefui astfel pe egipteni."

VIII. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău

Există sute de versete care dovedesc că iehova este un mincinos prolific. Iată câteva dintre acesta:
Geneza 2:16 – dar din pomul cunoștinței binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit." – mai apoi în biblie se spune că Adam a trăit 930 de ani.

IX, X. Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău."

Multitudinea de versete amintite mai sus arată clar că iehova nu are nici un pic de respect pentru ființele umane sau pentru posesiunile acestora. A furat pământul canaaniților, a cerut sacrificii atât de sânge uman cât și animal și i-a jefuit pe ceilalți în mod vicios și neîntrerupt.
Luca 19:29-35 – Când S-a apropiat de Betfaghe şi de Betania, înspre muntele numit al Măslinilor, Isus a trimis pe doi din ucenicii Săi
30 şi le-a zis: „Duceţi-vă în satul dinaintea voastră. Când veţi intra în el, veţi găsi un măgăruş legat, pe care n-a încălecat nimeni niciodată: dezlegaţi-l şi aduceţi-Mi-l.
31 Dacă vă va întreba cineva: ‘Pentru ce-l dezlegaţi?’ să-i spuneţi aşa: ‘Pentru că Domnul are trebuinţă de el.’"
32 Cei ce fuseseră trimişi s-au dus şi au găsit aşa cum le spusese Isus.
33 Pe când dezlegau măgăruşul, stăpânii lui le-au zis: „Pentru ce dezlegaţi măgăruşul?"
34 Ei au răspuns: „Domnul are trebuinţă de el."
35 Şi au adus măgăruşul la Isus. Apoi, şi-au aruncat hainele pe el şi au aşezat pe Isus călare, deasupra.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Daca mergi prin satele din Transilvania o sa vezi ca sunt destul de multe care au drumul asfaltat si oamenii au grija de gospodariile lor. Nu stiu cum este in celelalte regiuni in mediul rural.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa fiu rasist, dar aia nu sunt romani, ci tigani. Adevarat ca au crescut in Romania, dar originea acestui popor nomad este India. Am citit pe internet ca recent le-au cerut indienilor ceva recunoastere, pentru ca astazi nu exista oficial o tara ca sa spui "acolo locuiesc tiganii". Unii nu primesc educatie, chiar parintii ii invata sa fure. Desigur, exista si exceptii.
Romanii nu fac impresie rea in Europa. Merg acolo sa munceasca, nu sa fure.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Insinuezi ca Romania e o tara violenta prin religie?
Din cauza religiei se drogheaza lumea, din cauza religiei exista o gramada de betivi, violatori,, pedofili si toate plebele societatii? Din cauza religiei se omoara pe capete in Romania? N-are niciun sens, doar tarile arabe sunt violente prin religie,, ca sa stii si tu/

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si ce treaba are religia cu cainii vagabonti si cu gunoaiele de pe jos? bwhahahahahaha
Exista organe de lege, sa dea amenzi pentru astia ce nu fac curatenie,, e treaba statului, iar incurci oala cu fasole.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Unde am scris eu ca din cauza religiei sunt caini vagabonzi?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Sunt si romanii care fura prin europa fi serios

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sunt de toate natiile care fura, nu doar romani. Dar in general romanii merg in Europa ca sa munceasca, pentru ca aici nu au salarii prea bune.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Sta in natura umana sa tina partea rasei lui, se cunoaste acest fapt

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

E adevarat si acest lucru.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ai zis-o de parca religia e implicata cu asa ceva si are vreo vina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Video-ul ala nu are nicio baza. Spre exemplu am vazut pe un site ca in Honduras nu sunt 99% crestini, ci vreo 87%. Si asta se poate aplica si altor tari precum Irak care are un trecut legat de crestinism destul de bogat, nu stiu de unde 97% musulmani.
Nu ma intelege gresit:
Nu sunt ateu si nu sustin ateismul
Nu sunt adeptul unei religii avraamaice si nu le sustin, ba din contra, le vreau distruse pe toate 3 cu tot cu sectele lor pentru ca au jucat un rol decisiv in decaderea intelectuala a omenirii.

Apropo, violenta intr-o tara nu este generata doar de religie, ci si de saracie, coruptie, incultura (aici este vina oamenilor pentru ca nu sunt interesati si vina invatamantului pentru ca nu stie cum sa valorifice trecutul cultural al tarii, asta luand Romania drept un exemplu).

In orice caz, daca religiile astea 3 care au contaminat omenirea ar fi distruse, oamenii ar reusi sa inlature si coruptia (teoretic), astfel la fel de teoretic ar disparea usor-usor si saracia si violenta.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa distrugi cele 3 religii cum? Omorand oamenii care le practica? Daca da, ai demonstrat ca nu e obligatoriu sa ai vreo anumita religie ca sa fii violent. Daca nu, cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

De fapt trebuie taiati si parlamentarii la propriu. Cum i-am zis si lui Ray,. violenta nu este generata doar de religie, ci si de coruptie, saracie si incultura, pentru ca un popor educat si informat este cel mai mare dusman al unui guvern corupt. Dar la noi poporul nu este nici prea educat si nici prea informat pentru ca de, tara este saraca dar totusi are printre cele mai mari viteze de internet din toata lumea probabil, astfel ca tanarul este mai interesat sa stea pe Facebook decat sa citeasca o carte si chestia asta am remarcat-o in multe randuri in mediul in care traiesc. In plus, invatamantul parca intentionat a structurat materia scolara incat sa tina elevul dezinteresat si preocupat cu alte nimicuri.

Apropo, din punct de vedere religios, "elitelor mondiale" nu prea le merge planul brici, pentru ca ei vor ca oamenii sa ramana spalati pe creier de religie ca sa nu actioneze impotriva lor. Dar oricum ii salveaza ateismul (pe care tot ei l-au inventat cu ajutorul "stiintei") pentru ca majoritatea din cei care realizeaza care-i treaba cu religia crestina devin atei, lucru care le convine si "elitelor mondiale", a naibii de destepti evreii astia. In plus, ateii nu cred ca se vor ridica impotriva sistemului corupt atat timp cat ei o duc bine. Crestinii nici atat pentru ca ei se bazeaza pe Yehova sa le rezolve treburile decat sa actioneze singuri.

Apropo din nou, eu cred ca sunt mai multi crestini practicanti in tara decat crezi. Sa spunem ca Romania are o populatie rurala de 48% si urbana de 52% (cam aproape de realitate, nu?). Cred ca putem cadea de acord ca cel putin 3 sferturi din populatia rurala a tarii este ortodoxa practicanta, pentru ca in mai tot satul romanesc, indiferent de regiune, exista datini si traditii inclusiv religioase care sunt respectate cu strictete. Astea 3 sferturi inseamna 36% din populatia totala a tarii.

Din populatia urbana, ce procent de ortodoxi practicanti putem considera? Eu zic ca unul destul de mare, tinand cont de faptul ca duminica vezi o gramada de crestini la biserica si cum acei crestini chiar merg la biserica inseamna ca ei iau religia foarte in serios, asta insemnand ca merg si la spovedit si impartasit, se roaga zilnic, probabil tin si post, deci suficient cat sa-i consideri ortodoxi practicanti, nu? Ce procent putem aloca aici? 70%? Asta inseamna cam 36% din populatia totala a tarii.

Mai scadem vreo 3-4% din populatia totala pe cei de alte religii, deci dupa aceste date strict orientative ar fi mai mult sau mai putin de 70% crestini *practicanti* (adica din aia ceva mai indoctrinati, nu din aia care se declara crestini si cred in Yehova dar sunt constenti ca biserica este o afacere), nu 16% cum ziceai tu mai de mult, oricum probabil suficient cat guvernul corupt sa fure in continuare fara sa ii puna crestinii piedici.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cine are vreo vina? e intrebarea, eu n-am spus ca religia determina un om sa fie hot sau criminal

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fiu rasist dar romanii se complac cu mediul in care traiesc, voteaza hoti si le si sutine, un om care voteaza un hot nu e mai moral ca hotul ala, trebuie sa recunosti faptul ca tariile unde procentajul e mai mare de persoane atee nivelul de educatie, cultura, bun simt e mult mai mare ca in tariile religioase

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, trebuie sa te contrazic, la sate oamenii au plecat in strainatate romani, la intoarcere au venit italieni, unguri, portughezi, englezi, nemti, francezi, elvetieni, norvegieni. Daca mergi tu la o biserica la un sat, o sa vezi cat de goala e (si nu, eu nu ii consider practicanti pe aia care vin la Pasti si la Craciun). As comenta ca abia 1/4 or mai fi practicanti la sat, iar la oras 1/10, luam una doua biserici la un cartier, vedem cat de multi sunt in cartier, vedem cat vin intr-o biserica si facem socoteala. Oriunde mergi, tot asa arata. 1/10/2 cu 1/4/2 face in jur de 17%. Si nu le scot din burta ci chiar am stat odata sa numar 1 cate 1 cati oameni vin la biserica n din cartierul x, apoi la biserica m din cartierul y, apoi la biserica b din satul z, sat cat mai "romanesc" posibil, daca putem spune asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu, nu omorand oamenii care le practica, asa cum au facut evreii ca sa se asigure ca tu vei fi crestin, poate maxim arestand liderii religiosi.
Ci mai degraba prin emancipare. Asta nu se face instaneu, ci in ani de zile. Daca cineva pornit impotriva religiei crestine ar avea mass-media pe care o au evreii, ar putea denigra crestinismul pana la disparitie intr-un timp nu chiar foarte mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Asta ai vazut tu, eu ce am vazut erau doar biserici pline unde abia ai loc sa intri, si vorbesc destul de serios, pe cand eram crestinopat si mergeam la biserica, stateam la usa ca nu aveam loc sa intru inauntru. Asta poate pentru ca aici in Moldova lumea este ceva mai "credincioasa".

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Http://www.wall-street.ro/......erica.html
Daca faci o medie la acele date, iti va da vreo 50-60% practicanti.
Dar cum ai zis si tu... nici eu nu consider practicant pe ala care isi face cruce cand trece pe langa biserica dar se roaga o data pe luna si la biserica e de 2 ori pe an. Romanii deseori spun ca se duc mai des la biserica, ca se roaga mai des ca sa dea bine la ochi.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pot tine slujbe la biserica si fara lideri religiosi (banuiesc ca te referi la aia care conduc religiile, ca daca ai aresta un simplu preot/pastor al unei biserici ar fi imoral).

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Romanul voteaza hotii pentru ca nu are altceva ce sa voteze. Daca cineva chiar are intentii bune si sprijina poporul este imediat eliminat. Chiar daca scapi de un hot vine altul in locul lui, pentru ca romanii isi aleg conducatorii dintr-o lista prestabilita, nu dintr-o lista creata de ei. Era o vorba: "daca votul chiar ar fi fost important, atunci nu ar mai fi lasat omul sa voteze".
Dar ai dreptate, tarile unde sunt mai multi atei sunt mai evoluate din punct de vedere economic iar lumea este ceva mai educata. Chiar frate-miu zicea ca in Londra unde lumea nu prea are treaba cu religia majoritatea sunt amabili, educati si binedispusi.
Clar mai este ca ai nevoie de violenta ca sa-i inlaturi pe cei care iti vor raul. Am auzit, nu stiu cat de adevarat este, ca suedezii si-au omorat parlamentarii care faceau ce fac si parlamentarii romani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Se pot tine slujbe in casele oamenilor ca odata ce s-ar incepe o miscare "anti-crestinism" organizata de o institutie autorizata (guvernul de exemplu), fii sigur ca s-ar darama bisericile si s-ar construi in locul lor ceva mai util. Dar fireste ca nu se va intampla asta atat timp cat exista evrei la conducere.

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Lucrurile astea chiar s-au intamplat pe vremea comunismului: slujbe in casele oamenilor, campanii de ideologie comunista si antireligie, demolari de biserici si constructii de blocuri, incarcerarea si torturarea preotilor si pastorilor.
Tare ``bine`` mai era atunci, cand se statea la coada pentru o paine si copite de porc, se tremura de frig in case, se murea in spitale si nici nu se putea iesi din tara.
De ce nu emigrezi in Coreea de Nord daca e pe gustul tau un asemenea regim?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multe biserici construite pe cheltuiala oamenilor, cum sa le darami? Ca si cum ai darama casele unor oameni.
Sunt multe alte constructii inutile dupa parerea mea, si utile dupa parerea altora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Eu nu stiu de unde scoateti propaganda asta a comunistilor impotriva crestinismului. Aceste 2 ideologii au fost inventate de aceeasi rasa de oameni. Singurii care ar fi predispusi la o posibila instalare a comunismului sunteti tot voi crestinii, pentru ca promoveaza cam aceeasi mentalitate de baza ca si crestinismul, egalitate totala intre toate oile si om supus total un fata unei forte superioare. Tu crezi ca lumea in care traim este departe de comunism? Uita-te la Romania care in afara de o constitutie democratica nu prea are nimic diferit de ce era pe vremea comunismului.
Poate ca lupta asta intentionata intre crestinism si comunism este doar de ochii lumii, ca sa va creeze voua iluzia ca ele sunt foarte diferite si n-au nicio legatura una cu alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Bre,exact asa si evreii au distrus temple si cladiri pagane pentru a le distruge invataturile. Ti se pare normal? Evreilor le tii partea nu?

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Persecutia religiei de catre comunism e propaganda? Scuza-ma, dar cati ani ai? Asta e un fapt real recunoscut de toata lumea, cati oameni nu au murit in inchisorile comuniste, tortionarii si acum sunt cercetati. Cauta pe net lista cu bisericile demolate in timpul lui Ceausescu, sunt si videoclipuri. Iar oamenii mai in varsta din biserica unde merg povestesc si acum cum se intalneau pe ascuns si tineau adunarile in case, iar marturii de genul acesta se intalnesc peste tot.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Mai degraba a doua varianta. Dar nu trebuie sa te bazezi neaparat pe religie. Religia nu arata in nici un fel cine esti tu cu adevarat.