| anonim_4396 a întrebat:

Religia este pentru oamenii care au mintea inchisa, fara suparare in principal pentru prostii cat de handicapat poti fi sa crezi ca din cauza unui mar suferim cu toti si ne nastem cu pacatul morti, traim intr-o lume nebuna din pacate mai jos va prezint biblia o porcarie

La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul ( a uitat de soare )
Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor( nu a realizat ca e intuneric daca nu a facut soarele?
Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină
Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
Capitolul 3 ne poveste de sarpe si eva cine a facut sarpele? ati vazut vreodata un sarpe vorbind? daca un om spune asta e declarat e nebun cei care cred nu sunt nebunii si ei?
Capitolul 4 e bizar rau cain il omoara pe abel dupa acea dumnezeul il vede si il trimite in pustiu acolo isi gaseste femeie? in acest capitol se arata clar ca erau oamenii in plus fata de adam, eva si cain

si sunt multe lucruri sf de fapt majoritatea sunt porcari religioase
Iisus = horus
noe apare si in cartea mortilor
poptopul apare la greci, egipteni
moise apare la egiptenii
iosif apare si la egiptenii
hades zeul grec apare in noul testament

19 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Potopul e un laitmotiv. Iisus seamana si cu Horus, si cu alte zeitati antice, considerate trimisii lui Dumnezeu.Cain si Abel seamana cu doi mesopotamieni ale caror "destine" au fost aproape copiate la indigo.De fapt, Cain si Abel au fost copiaci in situatia prezenta, pentru ca mesopotamenii erau inainte de evrei prin zona respectiva.Tot ce inseamna religie e plin de stereotipuri,arhetipuri si laitmotive care ii scad din credibilitate,pentru ca toate se reunesc intr-un punct comun,si anume,dorinta de a controla oamenii prin povesti fantastice.

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, nu ii fac handicapati doar pentru ca sunt crestini, desi presupune o doza mare de naivitate credinta intr-un sarpe vorbitor.Mai ales Geneza,in primele doua capitole,este extrem de incurcata,si cu ceva atentie,iti dai seama ca Dumnezeu se juca pe acolo cum ne jucam noi cu lego la cinci ani,adica nu prea stia ce face, mai adauga, mai elimina si alte operatii ce ii subrezesc imaginea de zeu perfect si atotputernic.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Dar sa crezi in sarpe vorbitor e prea de tot

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare crede in ce vrea.Si mie imi place Harry Potter, dar nu cred in magie si Snape.

| morningstar a răspuns:

Incepi din start cu o greseala, ma intreb atunci de ce te bagi sa scrii ca capitolul religie daca nici macar nu ai citit o data Biblia? Daca o citeai, ai fi stiut ca Adam si Eva nu au mancat dintr-un mar, ci au mancat fructul care se gasea in 'pomul cunostintei binelui si raului.
In Genesa 1:3, scrie clar ca Dumnezeu a facut lumina, adica soarele. Nu mai sustine ca a uitat soarele ca e fals, studiaza cu atentie daca tot vrei sa spui ceva.
Cat despre sarpe, da, nu e de mirare ca Diavolul a luat chipul unui sarpe ca sa ii ispiteasca pe Adam si Eva. Nu am vazut niciun sarpe vorbind, dar stiu ca Dumnezeu face minuni pe care nu poti nici tu macar sa le explici, daca tot crezi ca stii totul. La Dumnezeu nu este nimic imposibil!
Porcarii sunt aberatiile pe care le postezi tu. Decat sa scrii atat de superficial, mai bine ai scrie in alte categorii!

Răspuns utilizator avertizat
| Psychofuckingsocial a răspuns:

Ce sa mai intelegi dintr-o carte rescrisa de 1000 de ori, tradusa in toate limbile, sincer?
FUCK THIS SHIT!

| anonim_4396 explică (pentru Psychofuckingsocial):

Da ai dreptate, dar hai sa privim in trecut sa vedem cum isi explicau aia natura oamenii de atunci, noi avem dovezi, explicati si nu credem rational asta e aiurea

| Psychofuckingsocial a răspuns:

Prostii, prostii, daca lumea crede in Dumnezeu de ce nu crede si in Mos Craciun? Sau daca le spun ca aseara am vazut pe biroul meu cum dansa satan in tangalai rosii, oare ei mai cred?

| anonim_4396 explică (pentru Psychofuckingsocial):

Nu cred te fac nebun vezi asta e ipocrizia unora

| AnimaXD a răspuns:

E cam aiurea ce spui tu, oricum, nici eu nu cred tot ce e scris in Biblie, adica poate o fi adevarat dar nu-mi bat capul cu asta.
Dumnezeu oricum exista, ar fi absurd sa crezi ca nu exista pentru ca nici noi nu am aparut asa din senin...

| anonim_4396 explică (pentru AnimaXD):

Cine a spus ca am aparut din senin? ai citit teoria evolutiei? teoria big bang?

| AnimaXD a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred asa ceva... dar oricum fiecare crede ce vrea

| anonim_4396 explică (pentru AnimaXD):

Cat ani ai?

| AnimaXD a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca asta conteaza

| anonim_4396 explică (pentru AnimaXD):

Dupa avatar imi imaginez

| AnimaXD a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si asta ar trebui sa ma opreasca sa nu-mi spun pararea la ceea ce ai zis tu?

| anonim_4396 explică (pentru AnimaXD):

Nu din contra, cu toti avem dreptul la o exprimare libera