| OOOLEOOO a întrebat:

Religia evolueaza?

de la venerarea animalelor s-a ajung la venerarea corpurilor ceresti, de la venerarea coprurilor ceresti s-a ajuns la venerarea oamenilor care la randul lor sunt considerati supranaturali.

Se poate gasi evolutie in creatie?

7 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Mai nou se venerează simboluri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asta e parerea ta sau asa ti-a evoluat religia ta; in creatie acum e la stadiul de involutie.

| M25M a răspuns:

Inca mai sunt religii in care se venereaza animale.

| RaduMD a răspuns:

Exact inversul este adevarat. La inceput, oamenii Il venerau pe Dumnezeu. Apoi, cu timpul, in mod periodic, au esuat in diferite forme de divinatie astrala si politeism, rugandu-se unor vitei de aur, etc.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RaduMD):

Religiile monoteiste sunt ultimele aparute, la inceput oamenii nu credeau in nimic, ma refer inainte sa se inventeze prima limba. Apoi au avut religii politeiste, cate un zeu pentru fiecare obiect, apoi religii monoteiste.

| alejandrahelenna a răspuns:

Fiecare are dreptul sa aiba o religie, prin urmare sa venereze orice vrea.Acum mai nou, niste asa-zisi ''specialisti'' spun ca s-ar putea ca prezentele divine (ca ingerii sau sfintii) care li s-au aratat anumitor personaje biblice ar fi fost de fapt niste extraterestrii.Deci,noi s-ar fi putut sa veneram extraterestrii? Toata lumea(aproape) e confuza pe acest subiect.Mie mi-ar fi foarte greu ca un profesor de religie sa fac fata tuturor intrebarilor puse de elevi. Elevii sunt pur si simplu zapaciti-cineva le spune ca sunt creatia unei zeitati altii le spun ca sunt urmasii unor primate.Pana la urma, cine poate spune care e adevarul.Si nu credinta nu evolueaza.pentru ca si in ziua de azi sunt religii in care se venereaza animalele sau corpurile ceresti.Si in ziua de azi sunt tot mai putini credinciosi si sa fim seriosi-ea nu va mai evolua.

| Andreea_Relevici_1996 a răspuns:

Nu putem stii fiecare cu conceptia lui despre aceste subiecte